čt., 1. prosinec 2022 13:18

Katarská překvapení na mistrovství

Oslavy australského národního týmu po vstřelení branky v 60′. Oslavy australského národního týmu po vstřelení branky v 60′. Zdroj: Foto: AFP
Už jsme v polovině jednoho z největších fotbalových svátků, mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Katar se tak stal první hostitelskou zemí z Blízkého východu. Ještě před samotným začátkem této světové události, se začaly objevovat různé zprávy o tom, jak se Katar dostal k samotnému pořadatelství. Nicméně pojďme se podívat, jaká překvapení se už stihla na hřišti odehrát.

Argentina x Saudská Arábie
Země božského Maradony (†62) a kouzelníka Messiho má ve své tabulce Saudskou Arábii, Mexiko a Polsko. Zcela logicky tak byli považování za jasné kandidáty na postup ze skupiny. Navíc hráči Argentiny chtěli pomoci Messimu k zisku jedné z těch nejprestižnějších trofejí před odchodem do fotbalového důchodu. Hned na úvod se utkali s outsiderem v podobě Saudské Arábie. Všichni věřili, že jihoamerický tým si dojde k pohodovým třem bodům a Araby přehraje rozdílem třídy. Avšak opak se stal pravdou. Argentina se sice dostala do vedení hned v 10′, kdy si první gól zápasu připsal samotný Lionel Messi z penalty. Jenže pak přišel zvrat. VAR nechal odvolat následující gól Lautara Martíneze a tým okolo Messiho začal pomalu ztrácet dech. Poločas tak skončil 1:0 pro argentinský celek. Do druhého poločasu vlétl aktivněji arabský celek a odměnou mu bylo vyrovnání ve 48′ na 1:1. Krátce poté se dokonce ujali vedení po krásném gólu Salema Al-Dawsariho. Překvapení tak bylo na světě. Argentina už nedokázala najít odpověď a přes houževnatou defenzívu arabského celku se nedokázala prosadit. Konečný výsledek zápasu tak byl 2:1. Hráči Saudské Arábie byli za svou výhru a přetržení argentinské neporazitelnosti odměněni i samotným princem Saudské Arábie Muhammadem bin Salmánem, který daroval nový Rolls Royce každému hráči národního týmu.

Německo x Japonsko
Německý národní tým v čele se špílmachrem Thomasem Müllerem se utkal s Japonskem a Španělskem a 1. 12. ho čeká souboj s Kostarikou. Společně se španělským výběrem se Němci řadili mezi jasné kandidáty na postup do osmifinále. Bohužel se jim tato představa zkomplikovala hned v prvním klání, kdy narazili na reprezentanty Japonska. Do zápasu vstupovalo Německo jako favorit. Hned v prvním poločase tak bylo vidět, který výběr je na tom fotbalově lépe. Ve 33′ se jako první na střeleckou listinu zapsal německý hráč Ílkay Gündogan, který se prosadil z penalty. Navázat na něj chtěl Kai Havertz, ale jeho gól byl videorozhodčím odvolán kvůli ofsajdu. Poločas tak skončil jen těsným rozdílem 1:0. Ve druhém poločase mohl gólový náskok navýšit opět Gündogan, ale trefil pouze tyč. Od 70′ začali hráči Japonska více hrozit svými rychlými protiútoky. V 73′ se blýskl Manuel Neuer svým reflexivním zákrokem. O dvě minuty později už ale nestačil na dorážku z kopačky japonského střelce Ritse Doana. V 75′ tak došlo ke srovnání skóre na 1:1. S remízou se japonský výběr nechtěl smířit a dále bojoval a hrozil svými protiútoky. Odměnou jim bylo vstřelení vítězného gólu v 83′. Autorem branky se stal Takuma Asano. Německo už nestihlo na tento překvapivý zvrat zareagovat. Zápas tak skončil výhrou Japonska 2:1.

Belgie x Maroko
Belgický výběr fotbalistů se ve své skupině utkal s Marokem a Kanadou, a ještě ho čeká souboj s Chorvaty. Belgie byla jasným favoritem na postup do osmifinále z první příčky. První utkání s Kanadou sice vyhráli 1:0 a připsali si důležité 3 body do tabulky, ale hned v dalším zápase přišla facka od marockého výběru. I přes nepřesvědčivý výkon proti Kanadě, šli Belgičané do zápasu s Marokem jako favorité. Naopak maročtí hráči byli namotivováni předchozí remízou s Chorvatskem. Belgickému celku nepomohla ani „motivační“ slova středopolaře Kevina De Bruyneho, který v rozhovoru řekl, že nemají šanci vyhrát mistrovství, protože mají příliš starý tým. Berberští lvi vlétli do utkání bez nějakého respektu k favoritovi. I přesto se do první velké šance dostal útočník Belgie Michy Batshuaiy. K zápisu na střeleckou listinu ale nedošlo. Jako první se radovali hráči Maroka, když se míč po přímém kopu z kopačky Hakima Ziyecha dostal za záda Thibauta Coutoise. Radost berberským lvům ale zkazil VAR, který nechal gól odvolat kvůli ofsajdovému postavení jednoho z hráčů. Do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu. Ve druhém poločase si aktivněji počínali reprezentanti Belgie. Gól však vsítit nedokázali ani z velkých příležitostí. Ke slovu se tak dostali Maročané, kteří udeřili v 73′. Romain Saïss tečoval míč z přímého kopu do sítě Belgie. V závěru zápasu ještě upravil skóre Zakaria Aboukhlal, který zvýšil na konečných 2:0.

Austrálie x Dánsko
Dánský výběr ve své tabulce narazil na Francii, Austrálii a Tunisko. S francouzským celkem se toužil porvat o první místo. Mnohými bylo Dánsko označováno i za černého koně celého mistrovství. Po remíze s Tuniskem a prohře s Francií mohli ještě Seveřané postoupit do osmifinále. V cestě jim ale stála Austrálie. I přes nejisté výkony v předchozích zápasech byli Dánové označováni za favority. Dánský národní tým vkročil do zápasu aktivně. Hned ve 14′ se mohl zapsat do listiny střelců Andreas Skov Olsen, který ale z velmi dobré pozice přestřelil brankovou konstrukci. Seveřané hrozili především svými průniky přes kraje hřiště a následnými centry, které si ale defenzíva Austrálie dokázala pohlídat. Bohužel si tak fanoušci na branku museli počkat do druhého dějství tohoto utkání. Ve druhém poločase Dánové v tlaku nepolevili. Velkou příležitost měl opět Olsen, který vyslal rychlou střelu zpoza vápna. Jeho tvrdý projektil obětavě zastavil břichem Kye Rowles. V 60′ propukla obrovská radost v táboře Australanů. Mathew Leckie si po krásném protiútoku připsal první branku zápasu. To ještě více nakoplo dánský tým, ten ještě navýšil svůj tlak, ale přes defenzívu australského celku se nedokázal prosadit. Zápas tak skončil 1:0 a Australané se mohou po 16 letech těšit na osmifinále. Na druhé straně dánský výběr skončil v tabulce poslední a mistrovství pro něj skončilo.

Jsme v půlce mistrovství a už jsme mohli být svědky několika zvratů a nečekaných výsledků. Jak se říká fotbal nemá logiku a myslím, že se máme ještě na co těšit. Třeba se nám fanouškům splní přání a uvidíme v samotném finále stát proti sobě Messiho a Ronalda na jejich posledním mistrovství světa.