so., 9. leden 2021 11:59

Velké shrnutí mistroství světa juniorů v hokeji. Kdo nakonec slavil zlatou medaili?

Kapitán národního týmu Jan Myšák Kapitán národního týmu Jan Myšák Zdroj: Hokej.cz
Mistroství světa juniorů v hokeji je za námi a diváci se rozhodně měli na co dívat. Oslnivá jízda Kanady, nečekaný obrat finské kavalérie a houževnatí Němci. Přesně tyto příběhy psala edmontonská bublina, která se na dvanáct dní stala domovem mezinárodního hokeje.

Skupina A
Vše začalo den po Vánocích vhozením puku mezi Švýcarsko a Slovensko ve skupině A. Slovensko úspěšně vstoupilo do turnaje a vyhrálo 1:0. S Německem pak přidali ještě jeden bod a radovali se alespoň z postupu ze čtvrtého místa.
Všichni fanoušci očekávali hladký postup Kanady, která měla dokonce 3 lajny složené z prvního kola draftu NHL. Předpoklady byly správné a Kanada hned v úvodním zápase doslova rozdrtila německé hráče v poměru 16:2. Zámořská země tak ovládla skupinu a postoupila suveréně z prvního místa.
Německo kvůli koronaviru mělo k dispozici pouze pět obránců a devět útočníků. I přes všechny nepříjemnosti se Němcům podařilo porazit Slovensko za dva body a přestřílet Švýcary. Postup ze třetího místa byl tak pro západní sousedy o to sladší.
Bez většího zaváhání si vedli ve skupině i Finové, kteří hned po Kanadě okupovali druhé postupové místo s jednou porážkou právě od javorových listů. S devíti body byli modrobílí hráči nabuzeni do vyřazovací části a rozhodně se měli na co těšit.
Černého Petra si vytáhlo Švýcarsko, které nevyhrálo ani jedno utkání a tím pádem skončilo na posledním pátém místě s celkovým skóre 5:20.
Ze skupiny tedy postupovala z prvního místa sebevědomá Kanada, druzí Finové, třetí Němci a čtvrtí Slováci.
Skupina B
Skupina B byla pro oko českého fanouška mnohem atraktivnější, protože zde zahájil bitvu o šampionát i náš národní tým. Hned na úvod se Česko střetlo se Skandinávci ze Švédska. Utkání ale nedopadlo vůbec dobře a Česká republika s obdrženými sedmi góly nebrala ani bod. Vše se mladíci snažili napravit ve druhém utkání proti Rusku. To se povedlo a výhra nad Rusy přinesla do týmu příjemnou atmosféru, kterou ale záhy pokazil debakl se Spojenými státy. Na Nový rok si Češi smlsli na Rakousku a postupovali tak ze čtvrtého místa podobně jako Slováci v první skupině.
Na rozdíl od skupiny A zde nebyl jasný favorit. Na začátku šampionátu se jako lídr jevily Spojené státy americké. Tento pocit ale hned v prvním utkání rozehnalo sebevědomé Rusko, které dokázalo hráče ze západní polokoule přetlačit a vyhrát 5:3. Amerika se nenechala rozhodit a zbylá utkání již vyhrála a postoupila nakonec z prvního místa.
Dalším kádrem, který se těšil na medaili bylo Švédsko. Tre kronor" si body nasbíralo v utkání s Českem a Rakouskem. Bodík se jim pak podařilo vydřít s Ruskem a modrožlutí tak skončili na konečném třetím místě.
Ruští hráči na mistroství juniorů byli velice dobře připraveni, protože za seniorskou reprezentaci odehráli celý turnaj Chanel One Cup, který dokonce i vyhráli. S osmi body získanými během skupinové fáze se ruská sborná uvelebila na druhém místě a radovala se z úspěšného vstupu do turnaje.
Roli papírového outsidera splnilo Rakousko. Celý turnaj se nedokázalo od ničeho odrazit a se skórem 1:29 skončilo na posledním místě.
První postupovali Američané, druzí Rusové, třetí Švédi a čtvrtí Češi.
Čtvrtfinále

(Rusko - Německo)
Prvním utkáním byl duel mezi Německem a Ruskem. Klidní Rusové hned v první třetině dokázali vsítit gól a vše naznačovalo k očekávanému průběhu. Další úder přišel ve druhé třetině od Bashkirova. Třetí třetina byla ale úplně jiná. Aktivita německých hráčů se zvětšila a mimo jiné i česky mluvící Elias dokázal kotouč dostat za záda ruského brankáře. Němečtí hráči se snažili, seč jim síly stačily. Další gól už ale nedokázali přidat. Vítězem tohoto zápasu se stalo Rusko.

(Finsko - Švédsko)
Šlágrem čtvrtfinále bylo utkání mezi Švédskem a Finskem. Severské země za to vzaly pořádně už od začátku zápasu. V první třetině se povedlo Švédsku skórovat a hned za dvě minuty z přesilovky ještě zvýšit svůj náskok. Druhá třetina ovšem přinesla zápletku a po pěti minutách hry přišlo snížení modrobílých. Do třetí části šlo Finsko s neskutečnou obětavostí a se srdcem na správném místě. To se vyplatilo a Lundell z přesilovky srovnal. Švédové byli jak opaření. V poslední půlminutě se Finsku podařilo dát třetí a postupový gól. Byl to impozantní obrat od Suomi.

(Kanada - Česká republika)
V dalším zápase byla nasazená Kanada jednoznačným favoritem proti České republice. V první třetině Česko inkasovalo dva góly a hned od začátku utkání muselo hrát se ztrátou, která se těžce doháněla. Navzdory všem předpokladům ale mladíci se lvem na hrudi zvládli zbytek utkáni velice obstojně. Jediné, co chybělo, byl gól, který bohužel nepřišel. Při hře bez brankáře Česká republika pak inkasovala ještě jednou a konečný výsledek tak zůstal 3:0 pro Kanadu.

(USA - Slovensko)
Posledním čtvrtfinálovým utkáním byl střet mezi Slovenskem a Spojenými státy. Zde byl favorit již od začátku také jasný. V prvních dvou třetinách i díky častým vyloučením Slováků bylo k vidění spoustu šancí i gólů. Američané dokázali vsítit tři branky a už se pomalu viděli v dalším kole play off. Jenže východní sousedé se tak snadno nenechali odradit, a ještě na konci druhé části dokázali o jeden gól snížit. Ve třetí třetině pak Slovensko vstřelilo další gól a už to vypadalo, že i srovnají. To ale Američané nedopustili a korigovali konečný výsledek na 5:2.
Semifinále

(Kanada - Rusko)
V semifinále se střetla Kanada a Rusko. Už od prvních sekund se hrál svižný hokej a hned v první minutě padla úvodní branka do sítě Rusů. Červenobílá mašina se ale nezastavila a ještě ve stejné třetině přidala další dva góly. Rusko se po zbytek zápasu nedokázalo s 28 střelami na branku prosadit. Naopak Kanada vsítila ještě jeden gól a na konci třetí třetiny dvoubodový Cozens upravoval výsledek do prázdné brány na 5:0.

(USA - Finsko)
Druhé semifinále předvedlo hokejovým fanouškům ještě více gólů. Tentokrát byl ale výsledek vyrovnanější. V úvodní části zápasu se dokázal na straně Američanů prosadit Turcotte. Vedení ale dlouho nevydrželo a s pomocí přesilovky Finové náskok ještě v téže třetině vymazali. Druhá část se ale seveřanům vůbec nevydařila. Zámořský celek totiž dokázal odskočit soupeři na rozdíl dvou gólů. Finové se ale nenechali zastrašit a ve třetí třetině vydřeli dva góly, z nichž jeden opět padnul z přesilové hry. Ačkoliv mělo Finsko více střel a větší úspěšnost na vhazování, nedokázalo zabránit poslednímu gólu, který přišel dvě minuty před koncem zápasu. Američané se mohli radovat z finále a z jisté medaile.
Utkání o 3. místo

(Finsko - Rusko)
Úvodní desetiminutovka patřila jednoznačně Rusku. Z nahozeného puku na bránu dokázali Rusové vytěžit maximum a z dorážky šli do vedení 1:0. Ve druhé třetině se ale tempo hry vyrovnalo a kapitán finské reprezentace v pravou chvíli tečoval puk před brankářem. Za vyrovnaného stavu se šlo do třetí části zápasu. Finové nabuzeni vyrovnávacím gólem aktivně napadali v útočném pásmu, což se jim vyplatilo a v úvodu třetí třetiny se ujali vedení. Rusku nezbývalo nic jiného něž zariskovat hrou bez brankáře. Ta se ale nepodařila podle jejich představ a Finsko usměrnilo dalšími dvěma góly výsledek zápasu na 4:1.
Finále

(USA - Kanada)
Finálový zápas byl v rukou dvou hokejových gigantů. Jak v Kanadě, tak v Americe se přikládá mistroství světa juniorů veliká váha, takže bylo rozhodně o co hrát. Celky se spolu střetli ve finále již ve čtyř utkáních, z nichž poslední tři vyhrála právě Amerika. Na první gól se nemuselo dlouze čekat a v sedmé minutě šly Spojené státy do vedení. V druhé třetině pak přidali hráči Ameriky další gól a Kanada měla zaděláno na malér. V prostření části hry Kanada zvýšila aktivitu a nastřelila dokonce levou tyč brány. Přes všechny snahy ale javorové listy již nedokázaly skórovat. USA se zaslouženě stalo mistry světa.