Z pouště na přehlídková mola

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Na konci března tohoto roku měl u nás premiéru snímek o světoznámé modelce Waris Dirie pocházející ze Somálska, odkud ve třinácti letech utekla do Londýna, a tam se stala úspěšnou modelkou. Film Květ poustě (The Deser Flower) vznikl na motiv stejnojmenné autobiografické knihy, která vyšla v roce 1998. V hlavních rolích se nám představila nádherná topmodelka a herečka Liya Kebede, která je původem z Etiopie, britská herečka Sally Hawkins, dále pak Julia Stevenson nebo Timothy Spall, známý z Harryho Pottera, kde si zahrál proradného Petra Pettigrewa.

Waris Dirie se narodila v Somálsku do rodiny kočovných nomádů. Ve třinácti letech utíká z domova, protože je nucena vzít si o mnoho let staršího může a stát se jeho už čtvrtou ženou. Aby se dostala do hlavního města Mogadišu ke své babičce, musí překonat poušť a cestou je málem znásilněna. Při první příležitosti pak odlétá s pomocí své babičky do Londýna, kde pracuje jako služka na somálské ambasádě, dokud v Somálsku neskončí občanská válka a ambasáda není zavřena. Později, když pracuje v londýnském McDonaldu, si ji všimne známý fotograf Terry Donaldson, se kterým začne i přes počáteční váhání spolupracovat, a který ji pomáhá při jejích začátcích kariéry modelky.

Waris byla jako jedna z vůbec prvních černošek, které se dostaly na přehlídková mola.  Do té doby to byla záležitost čistě jen bělošek. Zároveň byla také jednou z prvních Afričanek, které veřejně promluvily o tolik diskutované rituální obřízce žen v Africe. Waris zákrok sama podstoupila, když jí bylo pouhých pět let a jeho následky trpí dodnes. Krátce potom ukončila svou kariéru modelky a rozhodla se zasvětit život boji proti tomuto starobylému tradičnímu rituálu. V roce 1997 se proto stala velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky v zemích třetího světa.

Do hlavní role v tomto dechberoucím filmu obsadila německo-americká režisérka Sherry Horman taktéž modelku pocházející z afrického kontinentu, která dle mého názoru podala velice kvalitní výkon. Rozhodně se nebojím film doporučit všem, které problematika ženské obřízky zajímá, ale i ostatním, kteří chtějí vidět film plný emocí, který pojednává o jednom zajímavém lidském osudu. Čeští diváci měli možnost tento snímek vidět buď v kinech nebo v rámci Febiofestu, kde byl promítán na slavnostním zahájení.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace