Eliška Šťastná

Eliška Šťastná

Psaná žurnalistika, kulturní specializace. Název projektu: Klobouky jako popkulturní fenomén. Počet textů: 4 – Modistkou snadno a rychle – expozice klobouků vám řekne, jak na to, Klobouk je koruna osobnosti, říká majitelka kloboučnictví Marie Daubnerová, Občas vidím náš klobouk v televizi, říká Alice Nytrová, Vkus mají i Češi, minimálně klobouky si vybírat umí.
Novému Jičínu se nepřezdívá město klobouků náhodou. Kromě světoznámého Tonaku zde působí ještě menší, ale podobně významná, rodinná firma Anytra.
Klobouky nosil Charlie Chaplin, Winston Churchil i Indian Jones. Na ulicích přesto tolik vidět nejsou. Změnila se móda a přestal o ně být zájem? Nebo jenom zdání klame?
Marie Daubnerová zasvětila kloboukům celý svůj profesní život. Založila vlastní značku pokrývek hlavy, které dodnes šije a spolu s dalším sortimentem prodává ve svém obchůdku s klobouky na Pekařské ulici v Olomouci. Z její zkušenosti jsou hitem dnešní rychlé doby pletené čepice, klasické klobouky podle ní ale jen tak nezmizí.  
Nový Jičín není na první pohled nijak výjimečné město. Řidiče, který jím projíždí poprvé, možná napadne, že zdejší projektanti a silničáři mají obzvlášť v oblibě kruhové objezdy. Spolujezdec by zase mohl zaznamenat útulná zákoutí a historickou zástavbu. Všimnout by si ale měli oba už cedule na začátku obce – ‚Vítá Vás Nový Jičín – město klobouků‘.
Olomouc – Chronické srdeční selhání je civilizačních onemocnění, kterým trpí až každý pátý člověk starší 40 let. Účinnou prevencí přitom může být i dostatečný a pravidelný pohyb. Jak by měl vypadat a co dalšího lze proti nemoci dělat se zájemci dozví na Pacientském dni Fakultní nemocnice Olomouc, který proběhne v pátek 11. záři od 9 do 12 hodin na Výstavišti Flora.
Život na nemocničních chodbách na pár měsíců ustal. Areály byly pro volný vstup uzavřeny, plánované zákroky a preventivní vyšetření odloženy na dobu pokoronavirovou a ambulance neakutní péče vyřazeny z provozu. Přesto se ze zdravotníků takřka přes noc stali hrdinové, jimž lidé ostentativně projevovali vděčnost a podporu.
Olomouc – Letištní kontrola prokázala nákazu koronavirem Covid-19 u jihokorejského studenta, který se vracel domů z výměnného studijního pobytu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Podle vedení univerzity je pravděpodobné, že v době výuky ještě infikovaný nebyl.
Olomouc – Celkem 21 nových členů hledá Akademický senát Filosofické fakulty. Vybírat je mohou studenti i akademici ve volbách, které začínají ve čtvrtek 27. února. Hlasovat mohou až do středy následujícího týdne.
Česká republika - V listopadu uplyne třicet let od pádu komunismu. Možností, jak si výročí připomenout, je několik. Ale jenom jedna spojuje výlet do historie s výpravou do přírody. Řeč je o soutěži Sametky organizované Českou radou dětí a mládeže.
Strana 1 z 3