Hana Vítková

Hana Vítková

Objevuje se na mnoha místech, všechny věkové skupiny se jí mohou účastnit a na některé klienty má až zázračné účinky. Kdo se s canisterapií setkal, má o ní určitý obrázek. Mají ale všichni jasnou představu, o co se jedná? Na otázky týkající se tohoto tématu odpovídali občané Novojičínska v anketě, a to na otázky jak si představují canisterapii, jestli s ní mají osobní zkušenost, a jestli by ji vyzkoušeli, pokud by měli možnost.
Frýdek-Místek – Pán, pes, pacient. Terapie pomocí psího společníka je dlouholetým úkolem organizace Podané ruce, z. s. Své tlapky a ruce podávají pacientům od roku 2000 a v neděli 12. dubna oslavili druhé kulaté narozeniny. Jejich týmy působí na Moravě, součástí sdružení je i zpěvačka Marta Kubišová. Organizace na svých stránkách uvádí: „Canisterapie využívá přítomnosti psa k podpoře psychosociálního zdraví lidí všech věkových kategorií.“ Kde tento druh terapie pomáhá? Působiště je rozsáhlé. Součástí Podaných rukou z. s. jsou také asistenční služby dobrovolníků.
„Ne každý pejsek je takzvaně polohovací, že by šel do postele, lehnul si a zůstal tam,“ říká Gabriela Kunčická. Od roku 2009 je součástí spolku Podané ruce, z. s., a se svým psem dochází do domova seniorů v Místku. Působí jako osobní asistentka, členka zkušební komise a trenérka psů. O canisterapii říká: Pes je obrazem svého pána a jste to vy, co tvoříte canisterapeutický tým.
Frenštát pod Radhoštěm – Co vše obnáší canisterapie? Zájemci o toto téma se mohou účastnit Canisterapeutického víkendu, který se koná ve Frenštátě pod Radhoštěm. Ve dnech 12. – 13. září se uskuteční akce pro psy a jejich psovody. Pod záštitou organizace Podané ruce se přihlášené týmy zúčastní semináře či zkoušek v kempu Liščí mlýn ve Frenštátě pod Radhoštěm. Víkend bude nabitý mnoha informacemi a novými zkušenostmi. Pro některé účastníky bude vše poprvé, ale budou zde i matadoři, kteří již canisterapii provádějí, a jdou si pouze pro potvrzení, že jsou způsobilí i nadále.
st., 3. červen 2020 18:42

ZÁMĚR: Canisterapie - pes terapeutem

1             Cíl práce                 Cílem tohoto projektu je utvořit komplexní obraz o tematice canisterapie. Po přečtení série textů bude mít čtenář dostatek informací o práci se psem v rámci terapie. Dílčí cíle, uvedené v následujících odstavcích, zajistí, že problematika bude v textech vyobrazena celková, a mozaika canisterapie bude kompletní. Výsledné texty vysvětlí tematiku z pohledu pacienta, terapeuta a nastíní požadavky, které jsou nezbytné pro výkon canisterapie. Úkolem tedy není jen vyobrazení určité definice canisterapie, ale co vše tento druh pomoci obnáší.
Česká republika - Díky projektu Nemocniční strava se v blízké době zlepší kvalita jídel ve vybraných nemocnicích. Od dubna začalo zavádění tohoto projektu do praxe a do konce prosince by měli pacienti vybraných zdravotnických zařízení přejít na zcela nový systém. Ten je nyní v režimu, kdy organizace Globopol zajišťuje realizaci a vychytává v praxi poslední úpravy. Zadavatelem a garantem Nemocniční stravy je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Přichází jaro a s ním i každoroční rituál mnoha lidí, tedy detoxikace organismu. Kdo by nechtěl vypít či sníst předepsanou potravinu a cítit se lépe? Někteří si k tomu přidají i plus, snížení váhy. Jaké jsou nejčastější diety, které vládnou Česku?
Olomouc – V Divadle na cucky  se v pondělí koná přednáška věnovaná důležitému tématu, a to klimatickým změnám. Přednáška Svět na cucky – Klimatické změny a řízené počasí se koná 15. dubna. Akce začíná v 19 hodin a celým večerem provede diváky Radovan Dluhy-Smith, který přednáší na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dané problematice se pak bude věnovat Marie Zatloukalová, spoluzakladatelka hnutí FridaysForFuture, která je jedním z hostů semináře.
Olomouc - Na počest významného mykologa a botanika se koná v Olomouci přednáška Les a člověk. Akce připomene v sobotu 13. dubna Jiřího Lazebníčka, známou osobnost přírodních věd. Přednáška se koná ve Vlastivědném muzeu, kde jej pořádá Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci. Sobotní přednáška začne v devět hodin ráno. 
P. Sherman, 42, Balabay, Sydney. Adresa, kterou si pamatuje snad každý. Pochází ze slavného filmu Hledá se Nemo. Kdo vyrostl na animácích, ten si bude pamatovat i další filmy z dílny známého studia. Auta, Příšerky s.r.o., Toy story, Úžasňákovi nebo Rattatoui, to vše má na svědomí filmové studio Pixar. Pokud by stále někdo tápal, ať si vzpomene si na jejich logo. Nápis Pixar a skákající lampa, která ušlape písmenko I. Takto známé filmy jsou často oblíbené, a ti, kteří na nich vyrostli, nebo to jsou jejich oblíbené filmy, mohou slavit. Mají výstavu v Praze, která se koná od 15. února do 25.května. Výstava Pixar – 30 let animace se koná v Praze, konkrétně na Výstavišti Holešovice. 
Strana 1 z 2