so., 20. duben 2019 08:22

S jarem přichází detoxikace organismu. Trend, který má mnoho tváří

potravina detoxikace potravina detoxikace Zdroj: flickr.com
Přichází jaro a s ním i každoroční rituál mnoha lidí, tedy detoxikace organismu. Kdo by nechtěl vypít či sníst předepsanou potravinu a cítit se lépe? Někteří si k tomu přidají i plus, snížení váhy. Jaké jsou nejčastější diety, které vládnou Česku?

Rozhodnutí k detoxikaci organismu může vést z několika důvodů. Nejčastěji jsou jimi nadváha, pocit těžkosti, nebo zdravotní stav. Také funguje jako prevence proti onemocněním a jako omlazení organismu. Úplný zárodek problémů, kvůli kterým se rozhodneme pro dietu, můžeme hledat v nástrahách dnešní doby. Patří sem sedavé zaměstnání, konzumace potravin plných škodlivých látek, alkoholu a cigaret, nebo i únava a stres. Po zimě plné dlouhých večerů a tuny oblečení jako ochrany před mrazy, přichází jaro, a s tím tedy nová míza, kterou chceme podpořit novou vlnou energie. Tu nám zaručí právě detox. Všeobecně známých diet a doporučení je nespočet. Podívejme se zblízka po pár nejznámějších.

Whole30

Dieta, která je trendem. Na internetu se objevují každým dnem nové a nové fotografie jídel tohoto programu, a také výsledky lidí, kteří ji pevně dodržují a třeba i shazují nějaké to kilo.

Jak už název vypovídá, jedná se o 30denní program. Jídelníček v průběhu této doby je rovný paleo dietě. Výběr potravin je celkem volný.

Autoři tohoto programu Melissa a Dallas Hartwigovi předepisují ve své knize Whole30 Třicetidenní restart, který přinese zdraví a svobodu v jídle jíst třikrát denně. Pokrm by měli lidé vnímat jako první jídlo, druhé a třetí, nepodporují zaběhlou myšlenku snídaně, oběd a večeře. Každé z těchto tří jídel má být vyvážené. Na talíři před sebou tedy mají účastníci mít jak ovoce a zeleninu, tak bílkoviny a tuky, a nejlépe v co nejčerstvější formě. Zřejmě se tedy nejedná o žádnou „hladovku“.

„Na snídani si dám mrkvový salát! Zrovna začínám Mančingovou.“

Program, o kterém se budeme bavit teď, je zcela z jiného soudku. Trvá sice 28 dní, což je také skoro měsíc, ale jídla se v průběhu mění a účastníkům postupně zakazuje a dovoluje jiné potraviny. Autorkou je Antónia Mančingová, která se věnuje účinku stravy na lidském organismu, expertky, která na dané téma přednáší a píše knihy. Její program má přesně daný jídelníček, který se po dobu čtyř týdnů mění a doplňuje jej o recepty a tipy na jídla. „Přeměnila jsem v něm lékaři doporučované suplementy v tuhou stravu, takže se najíte a současně do těla doplníte potřebné živiny,“ uvádí Antónia Mančingová na stránkách své knihy. 

Jednodenní detox

Oproti dlouhodobějším dietám se objevují i jednodenní, které můžete praktikovat po celý rok, třeba jednou měsíčně nebo i jednou týdně. Ve většině případů se jedná o to, že lidé celý den jen pijí ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie. Objevují se ale i takové, kdy držíte půst. A to buď celý den, nebo třeba jen pár hodin.

 Dietu je nutné správně pochopit

Způsobů očištění organismu je celá řada. Propagují ji jak různé weby, blogy tak i časopisy a knihy. Odborníci od detoxikace neodrazují, ale varují před nesprávně pochopeným nebo uvedeným způsobem a jídelníčkem. „Sám jsem se setkal v mnoha případech s tím, že amatérský „detox“ člověku, který se snažil vyřešit si určité zdravotní problémy, či se snažil se jen cítit lépe, dopadl zcela opačně. Moje rada tedy zní, chcete-li aplikovat „detox“, vyhledejte si odborníka, nejlépe lékaře, který ovládá umění jak západní, tak východní medicíny,“ uvádí Petr Havlíček, známý výživový poradce. 

Zobrazeno 1650 krát
Naposledy upraveno: so., 20. duben 2019 12:17
Pro psaní komentářů se přihlaste