Markéta Jasanská

Markéta Jasanská

1. Cíl Cílem mého samostatného projektu nazvaného Mladí mužští spisovatelé je poodhalit myšlenky začínajících umělců a mechanismy vzniku samonákladových děl. Snažím se popsat jejich motivy a dovést jednotlivé umělce k reflexi své tvorby, která skoro vždy začíná v jejich útlém věku. Ve středu mého zájmu stojí především jejich díla vydané samonákladem. Jako hlavní zdroj budu používat publicistické rozhovory, které jsou pro pochopení básníkovi cesty zásadní, a sbírky, které jsou stěžejními díly jejich poetiky.
K psaní se dostal díky kresbě. Jeho první básnická sbírka Nádech pod roušku života vyšla samonákladem v roce 2012. Od té doby Radek Czimbrich píše na svůj web, kde mu každý rok vychází minimálně jedna sbírka. Po sedmi letech nyní rekapituluje svůj život a je rozhodnutý se psaním skončit. Na to, proč chce přestat psát, jsem se Radka zeptala v příjemné kavárně v Olomouci.
Adam Hošek je trojnásobným vítězem Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého v Olomouci. Ta mu v rámci úspěchu vydala minulý rok básnickou sbírku A na stromech les. Hošek před tímto debutem publikoval básně v časopisech Tvar, Host, Herberk a ve sbornících literárních soutěží. S Adamem jsme v době pandemie debatovali přes Skype o úspěchu, poezii a procesu vydání této sbírky.
čt., 4. červen 2020 00:29

Když forma zabije obsah

O Martinu Synkovi v okolí Českotřebovska v intelektuálních kruzích neslyšel jen málokdo. Od pubertálních let se úspěšně věnuje několika uměleckým zálibám. Skvěle fotí, v semnácti letech se začal věnovat žurnalistice. Psal do Deníku nebo na web prestižního týdeníku Respekt, kde sdílel recenze a kulturní postřehy, které psal na web Proti šedi. Nyní studuje obor Dramaturgie a scenáristika na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku a recenzím se stále okrajově věnuje. Za text divadelní hry Jinotaj v roce 2018 získal Ozvěnu Studentské Thálie. 
čt., 4. červen 2020 00:26

Samonáklady, metla básníků

Pokud zadáte do vyhledávače Google slovo samonáklad, objeví se stovky zaručených návodů, jak vydat knihu na vlastní a samozřejmě co nejmenší náklady. Pokud má člověk na bankovním účtu dostatek peněz, je možné vydat naprosto cokoli. Cena jedné knihy menšího formátu i rozsahu se pohybuje okolo 130 korun za kus. Jsou však taková díla hodnotná?
A na stromech les je básnická sbírka Adama Hoška, mladého studenta bohemistiky a historie na Univerzitě Palackého. Ten o sobě dává pravidelně vědět při vyhlašování Literární soutěže zmíněné univerzity, kde už několik let po sobě sbírá ocenění. Právě díky těmto úspěchům mu minulý rok univerzita vydala sbírku, která je Hoškovým debutem.
čt., 26. duben 2018 10:32

Znáte Bohemistický počet?

Hospoda U Puškaře, Katedra bohemistiky Univerzity Palackého a poezie. I tak by se dal charakterizovat Bohemistický počet. Akce, která se pomalu začíná stávat tradicí, probíhá pod záštitou studentů naší univerzity.
Česká Třebová - Každoroční dubnový festival Bennewitz v České Třebové oslaví dvacet let své existence. Festival je přehlídkou vynikajících interpretů v oblasti vážné hudby, a to jak z řad profesionálů, ale i amatérů. Koná se nejen v České Třebové, ale i v nedaleké obci Přívrat, kde se Antonín Bennewitz, po kterém je festival pojmenovaný, narodil.
st., 29. listopad 2017 22:25

Vypsaná fixa dobyla Sono

Brno – Milovníci české kapely původem z Pardubic si v úterý 29. listopadu přišli na své v centru Sono. Vypsaná fixa přijela do Brna v rámci turné Tady to někde je a zahrála ty největší hity. Vše začalo dlouhými frontami na schodech a skončilo v kotli. Centrum Sono praskalo ve švech, kvůli velkému počtu diváků museli organizátoři přesunout začátek koncertu o půl hodiny, aby stihli „odbavit“ fanoušky jedné z předních českých rockových kapel.
Česká Třebová – Devatenáctý ročník festivalu Bennewitz v České Třebové má opět co nabídnout. Patronem letošního ročníku je houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který vystoupí například s Virtuosi Pragenses nebo se slovenským orchestrem Cigánski diabli.
Strana 1 z 2