Nikola Karkošová

Nikola Karkošová

V posledních dnech vyšlo několik článků, že hnutí ANO hlasově ztrácí a podle předvolebních průzkumů se umísťuje až na druhém místě za koalicí hnutí STAN a Pirátů. Krátce nato začaly po internetu kolovat dezinformace, co se stane, pokud Piráti vyhrají volby. Dezinformace se šíří v podobě hoaxů (řetězových emailů), které apelují primárně na seniory, aby zabránili vítězství Pirátů v nadcházejících sněmovních volbách. Dále vyjmenovávají jejich údajné politické cíle, které by zahrnovaly například odebrání volebního práva lidem nad 70 let „pro neschopnost správné volby“. Pojďme se na daný hoax podívat blíže.
Samostatný projekt "Fake news v politice" Skládá se z článků: „Kdo může za koronavirus? Američané, Čínané, EU, migranti…? Alkohol pomáhá a ibalgin nás zničí.“ „To vám jinde neřeknou! Sdílejte to, než to smažou!!!“ aneb Jak poznat falešnou zprávu" „Hrozba jménem fake news. Facebook posiluje „kontrolory obsahu“ v ČR.“ „Analýza: HOAX: Pokud Piráti vyhrají volby…“
V souvislosti s pandemií koronaviru jsme se mohli dočíst celou řadu nepravdivých nebo zavádějících informací. „V České republice, stejně jako jinde v Evropě a ve světě se objevila řada dezinformací, fabulací a manipulací ve snaze tuto situaci zneužít v souladu se zájmy nejrůznějších aktérů,“ uvedlo ve svém prohlášení Ministerstvo vnitra, které sleduje dezinformační weby v ČR. Jeho útvar Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám zveřejnil v polovině dubna deset nejčastějších dezinformací a manipulací objevujících se v souvislosti s nemocí COVID-19. Přinášíme jejich souhrn a bližší informace k jednotlivým případům.
„Pokud je to pravda, nastane šok. Rozdělení ČSFR v roce 1992 je zřejmě neplatné!“ Toto je jedna z nejvíce šířených dezinformací, které se v minulosti objevily na českých dezinformačních webech a sociálních sítích. Poznali byste na první pohled, že se jedná o fake news? Respektive pokud tento titulek nevidíte poprvé, třeba jste i rozklikli konkrétní článek, co jste si v danou chvíli mysleli? Uvěřili jste? A jak vůbec poznat, že se jedná o dezinformace, kterých se v současné době v souvislosti s koronavirem objevilo nespočet. Přinášíme vám několik užitečných rad, tipů a pouček, které vám pomůžou falešným informacím „nenaletět“.
Podle loňského světového průzkumu agentury Ipsos uvěřilo falešné zprávě alespoň jednou v životě 94 % dotázaných Čechů, více než jednou uvěřilo takové zprávě až 55 % obyvatel, což je vysoko nad světovým průměrem. Řada dezinformací se objevila v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru. Facebook, který se v posledních letech soustředí na boj s dezinformacemi, oznámil koncem května uzavření partnerské dohody s neziskovou organizací Demagog.cz, která bude nyní prověřovat pravdivost zpráv na české sociální síti.
Film Hastrman režiséra Ondřeje Havelky asi nejlépe vystihuje slovo "zvláštní". Od filmu oceněném čtyřmi Českými lvy by se dalo očekávat více. Děj se tak nějak divně táhne, stále čekáte, že se něco stane, že přijde nějaký zajímavý zvrat, pointa, ale bohužel marně. Místy si říkáte, o čem vlastně ten film je, co se snaží divákovi sdělit. Režisér Havelka označil snímek jako romantický thriller o lásce hastrmana k venkovské dívce či mysteriózní ironický příběh o láskou poblouzněném aristokratovi. Označení thriller je poněkud přehnané a co se ironie týče, těžko říci, co si pod tím slovem Ondřej Havelka představuje. Hlavních rolí se v Hastrmanovi zhostili Karel Dobrý a Simona Zmrzlá. Snímek měl premiéru v kinech 19. dubna 2018. 
Praha - Druhý ročník Běhu pro Kuře odstartuje v sobotu 11. května na pražském Vypichu. Vedle běhu připravili pořadatelé pro účastníky doprovodný program a celou řadu atrakcí pro děti. Vystoupí například zpěvák Miro Jaroš.
Pálení čarodějnic je svátek neoficiální a nepsaný, přesto je v Česku poměrně slavený. Možností, jak strávit tento svátek je hodně, ať už se rozhodnete posedět s přáteli u táboráku a zapálit si vlastní vatru s čarodějnicí, nebo se vydat na nějakou organizovanou akci. V minulosti měl však tento svátek jinou než jen zábavnou a společenskou funkci. Dříve ho lidé slavili pod názvem Beltain nebo Filipojakubská noc a měl sociální, ochrannou i náboženskou funkci.
Tak jako každý rok, i letos se Vánoce v České televizi (ČT) ponesou v pohádkovém duchu. ČT premiérově uvede pohádky Kouzelník Žito, O zlatém králi a odvážném Martinovi a pohádku ve znakovém jazyce Vodníkova princezna. Těšit se můžeme i na žánr pohádkové komedie v podobě snímku Přání k mání nebo oceňované filmy Po strništi bos a La La Land. Diváci ale samozřejmě nebudou ochuzeni ani o oblíbenou pohádkovou klasiku.
Olomouc - V Olomouci se můžete jako každoročně těšit na vánoční trhy na Horním a Dolním náměstí, které vás naladí na tu správnou vánoční atmosféru. Trhy mohou zájemci navštěvovat už od 23. listopadu, kdy byl slavnostně rozsvícen vánoční strom a pokračovat budou až do 24. prosince, kdy celý program završí Půlnoční bohoslužba.
Strana 1 z 3