út., 30. duben 2019 23:51

Recenze: Hastrman těží z dobré kamery a výkonu Karla Dobrého

Film Hastrman, v hlavní roli s Karlem Dobrým Film Hastrman, v hlavní roli s Karlem Dobrým Zdroj: Česká televize
Film Hastrman režiséra Ondřeje Havelky asi nejlépe vystihuje slovo "zvláštní". Od filmu oceněném čtyřmi Českými lvy by se dalo očekávat více. Děj se tak nějak divně táhne, stále čekáte, že se něco stane, že přijde nějaký zajímavý zvrat, pointa, ale bohužel marně. Místy si říkáte, o čem vlastně ten film je, co se snaží divákovi sdělit. Režisér Havelka označil snímek jako romantický thriller o lásce hastrmana k venkovské dívce či mysteriózní ironický příběh o láskou poblouzněném aristokratovi. Označení thriller je poněkud přehnané a co se ironie týče, těžko říci, co si pod tím slovem Ondřej Havelka představuje. Hlavních rolí se v Hastrmanovi zhostili Karel Dobrý a Simona Zmrzlá. Snímek měl premiéru v kinech 19. dubna 2018. 

Děj Hastrmana se odehrává na počátku 19. století. Je z něj cítit romantismus, občas náladou připomíná filmovou Kytici. Té se Hastrman přibližuje i zvláštním rozkouskováním do kapitol, které tvoří jednotlivé svátky, jako třeba Velikonoce nebo Svatý Ján. Tento koncept filmu ale spíš ubližuje a dělá ho ještě vleklejším. Stejně jako v Kytici, i zde vidíme lidové motivy, zvyky, spojení člověka s přírodou, střet pohanství a křesťanství. Přesto však Hastrmanovi něco chybí, aby byl tak dobrý, jako například podobně laděná Kytice.

Hastrman totiž postrádá spád a děj, zajímavou zápletku, která by přiměla diváka zpozornět a vtáhla by ho do děje. Krásné obrázky přírody, Karla Dobrého v roli hastrmana, jak si plave pod vodou obklopený rybami nebo klečí na kolenou a zmítaný běsy křičí k nebi, případně zachycování dřívějších lidových zvyků a oslav, to bohužel nezachrání.

Nicméně Českého lva za kameru film určitě získal právem. Stejně tak v případě kostýmů, hudby i Karla Dobrého za ztvárnění hlavní role. Právě jeho výkon je na filmu asi to nejzajímavější. I když místy pochybujete, co je vlastně zač. Hastrman, zvíře nebo nějaký prapodivný mix?

Film je po vizuální stránce velmi dobrý, zvnějšku je to pěkný formát, ale chybí v něm obsah, nějaká myšlenka. Konec, zejména závěrečná scéna u stromu s hastrmanem a jeho láskou Katynkou, pak místy připomíná téměř parodii, jako byste se najednou dívali na jiný film než doposud. Celkově to je ale docela pěkny počin, který neurazí ani nenadchne. Vezmeme-li ale v úvahu, že se jedná o režisérský debut Ondřeje Havelky, patří mu palec nahoru. Kdo dostane za svůj první film čtyři České lvy?

Zobrazeno 1129 krát
Naposledy upraveno: ne., 5. květen 2019 18:16
Pro psaní komentářů se přihlaste