Petra Besedová

Petra Besedová

ZÁMĚR PROJEKTU – samostatný projekt psaná/zdravotně-sociální žurnalistika
V dnešní době máme na výběr z mnoha možností chránění se proti početí. Jaká je ta správná zrovna pro vás? To musíte zjistit sami, jelikož ideální varianta pro všechny zkrátka neexistuje. V tomto přehledovém článku vám však můžeme v lecčem napovědět.
Ať chceme nebo ne, s antikoncepcí se setká v životě každý z nás, tedy až na pár nešťastníků či lidí bez zájmu. Mým obrovským milníkem v objevování bylo zavedení nehormonálního tělíska s názvem Gynefix. Věřila jsem, že produkt s tak přesvědčivým názvem přece musí fungovat. Zvlášť, když jsem si přečetla internetové diskuze a sledovala ódy na bezstarostný sex.
Někteří z nás si stále pletou ženské kondomy s pesary. Pesar se přitom v poslední době těší velkému zájmu mnoha žen u nás, což v České republice potvrzuje například facebooková stránka Antikoncepční pesary s téměř 2000 členy. Kateřina K. Makrlíková je jednou ze zakladatelek e-shopu pesarshop.cz. Společně se Štěpánkou Peštovou vytvořila antikoncepční pesar Evanella/Beacap.
Nakolik můžeme věřit účinnosti „kouzlení s tabulkami“ a zda nám dokáže několikadenní abstinence oživit vášeň, prozradí Ludmila Lázničková a Jana Vaňková z Centra neděje a pomoci. CENAP se dlouhodobě snaží pomoci párům při přirozeném plánování rodičovství. Tato nezisková organizace působí v Brně od roku 1994 a poskytuje poradenství a pomoc v oblastech těhotenství, mateřství a rodičovství. Jedná se o jednu z mála organizací u nás zabývající se tzv. symptotermální metodou (STM)
V názorech se pohledy žen střídají s pohledy mužů. Jak se chrání některé české mladé páry, kterých jsme se na tyto intimní záležitosti zeptali?
Staroměstské ulice centra Prahy se plní a já se snažím dostat skrze lavinu turistů do Thajského ráje. U vchodu si všímám akvária napěchovaného stovkami malých rybiček velikosti sardinek. V akvárku se navíc koupou štíhlé nožky nastylizované figuríny. Rybičky však plastové nohy tolik nerozlišují od těch lidských, a tak jemně okusují umělé nehty, jako by to byla ta největší pochoutka. Neskutečně se mi ulevuje, jelikož mám naději, že při samotné kúře přece neseberou místo štíhlé „modelky“ kvůli mně a doufám, že na rybí masáž budu mít svůj klid. Pevně tedy věřím, že mě posadí do jednoho z jejich akvárií, které jsou turistům skryty.
Mallorca - Vedení města Palma de Mallorca nyní zakazuje alkohol na pláži a v několika dalších oblíbených oblastech. Zastupitelé tak rozhodli proto, aby omezili přítonmost opilých turistů.
Praha – Nová kniha s názvem Zlatý dům autora Salmana Rushdieho, jenž se při psaní inspiroval nástupem Trumpa na post nejsilnějšího muže světa, vyšla ve čtvrtek 1. listopadu v češtině. Překlad Davida Petrů vydalo nakladatelství Paseka. V díle se indicko-britský autor opírá i o vládu Baracka Obamy.
Olomouc - Rok se s rokem sešel a Olomouc i další města opět rozzáří den, nebo spíš noc, otevřených dveří všech divadel. Datum těchto oslav navíc letos tematicky vychází na 17. listopad, a tudíž není překvapením, že se tento ročník bude nést v duchu historie české a slovenské pospolitosti. Těšit se můžeme na různé workshopy, pohledy do zákulisí, netradiční představení či diskuze, a to buď zdarma, nebo za symbolické vstupné. Po celém Česku i Slovensku budou mít návštěvníci možnost navštívit více než 500 akcí.
Strana 1 z 2