Vytisknout tuto stránku
po., 22. březen 2021 11:04

Nastupující mužská tenisová generace

Tomáš Macháč s trofejí z německého Koblenzu. Tomáš Macháč s trofejí z německého Koblenzu. Zdroj: zdroj: tenisportal.cz
Kariéry Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka jsou již dávno minulostí. S těmito velikány odešly také poslední větší úspěchy českých hráčů zaznamenané na okruhu ATP. V současnosti zbyly ze služebně starších tenistů, kteří vyhrál alespoň jeden turnaj ATP jen Jiří Veselý a Lukáš Rosol. Čím dál tím víc pozornosti si však žádá mladá nadějná generace. Kdo nakonec bude v budoucnu slavit velké úspěchy?

Michael Vrbenský (26.12. 1999)
Michael pochází z tenisové rodiny z Poděbradska. Má dokonce už své vlastní webové stránky. „Jsem Michael Vrbenský, česká tenisová naděje,“ píše o sobě hned na úvodní straně. Mezi jeho největší úspěchy se zatím řadí finále v juniorské čtyřhře ve Wimbledonu a vítězství v turnaji O pohár prezidenta ČTS, kde mimo jiné porazil i Jiřího Veselého. Dalších 6 vyhraných turnajům si zapsal v kategorii Futures, které jsou určené zejména pro mladší hráče. Právě na těchto typech turnajů odehrál zatím nejvíce zápasů. Od minulého roku se už Vrbenský posunul zase o kategorii výše a začal se účastnit i Challengerů. Právě na jednom z těchto turnajů, který se konal v Praze, dokráčel až do semifinále, kde nakonec skončil až na raketě Stana Wawrinky. V letošním roce už si vyzkoušel také první kolo na hlavním okruhu ATP poté, co úspěšně prošel kvalifikací. V prvním zápase narazil na Itala Fogniniho a ve svém dosud největším zápase kariéry prohrál ve dvou těsných setech.

Tomáš Macháč (13.10. 2000)
Prozatím nejúspěšnější z českých mladých hráčů. Tomáš téměř ihned přeskočil z juniorských turnajů na Challengery, kde se mu od počátku dařilo. V roce 2019 se rodák z Berouna probojoval do semifinále v Nur Sultanu. O rok později už dokonce slavil svůj první triumf v německém Koblenzu. Po koronavirové pauze si vyzkoušel svou první kvalifikaci na grandslam. A v Paříži byl hned úspěšný! V prvním kole už však nestačil na amerického tenistu Fritze a v pětisetové bitvě padl. Na začátku letošního roku slavil postup také do hlavní části Australian Open. Tomáš padl až ve druhém kole s desátým nasazeným Berrettinim. Zatím poslední turnaj si český talent zahrál v březnu v Nur Sultanu. Tentokrát ve finále uspěl a z Kazachstánu si odvezl trofej pro vítěze.

Jonáš Forejtek (10.3. 2001)
Na juniorské úrovni má již 3 tituly z grandslamů. V roce 2019 triumfoval v singlu na US Open. Další dvě trofeje získal ve čtyřhře z French Open a Wimbledonu. Po triumfu v USA se již zcela přesunul na seniorské turnaje. Na začátku roku 2020 zdolal všechny soupeře v jednom turnaji z kategorie Futures a bral svou první trofej mimo juniorské turnaje. Jeho rozvoj poté mírně zbrzdila pauza na jaře roku 2020, kdy se hrály pouze exhibice. Jonášovi se příliš nedařilo, proto pro něj bylo jistě příjemným překvapením, když dostal divokou kartu na ATP turnaj v Sofii. V prvním kole plzeňský rodák dokonce dokázal přejít přes vítěze US Open z roku 2014, Marina Čiliče. Ve druhém kole už bohužel nestačil na Francouze Gasqueta a s turnajem se musel rozloučit. V letošním roce se zatím pohybuje zejména na Challengerech, kde je jeho nejlepší výsledkem čtvrtfinále.

Jiří Lehečka (8.11. 2001)
Nejmladší z uvedené čtveřice a také ještě stále jediný náctiletý. Přesto všechno byl jeho první zápas mezi seniory již na začátku roku 2019. Jiří dostal šanci rovnou v reprezentaci v Davis Cupu, kde překvapivě dlouho vzdoroval Haasemu. Nakonec však prohrál 2:1. Rozjezd mladoboleslavského tenisty zastavila nucená pauza. Po vypadnutí z juniorského US Open v září 2019 nastoupil až na konci února dalšího roku. Po restartu se mu příliš nedařilo a nedlouho na to přišla již zmiňovaná tenisová přestávka kvůli covidu. Jirka se ale na domácích exhibicích rozehrál a v září slavil svůj první titul na podniku Futures v Praze. O měsíc později si připsal ještě jedno finále v řeckém Heraklionu. Letošní rok Jirka také nerozjel vůbec špatně. Na Futures v Egyptě nejprve padl ve finále, ale o týden později už ho nepřemohl žádný ze soupeřů. Na svém posledním turnaji hraném v březnu zabojoval dokonce o finále na Challengeru v Petrohradě. Polák Zuk byl však nad jeho síly.

Ačkoliv někteří tenisoví vrstevníci těchto českých nadějí jsou již v kariéře dál a pravidelně se účastní prestižních turnajů ATP, tak i přesto mohou naši mladíci stále pomýšlet na velké úspěchy. Jejich hráčský růst je totiž patrný. Všichni se již účastní Challengerů, na kterých jsou k vidění zajímaví a kvalitní hráči. Českým fanouškům tak nezbývá než doufat, že se alespoň některý z těchto hráčů prosadí a bude vyhrávat velké zápasy jako třeba Tomáš Berdych.

Zobrazeno 268 krát
Naposledy upraveno: po., 22. březen 2021 17:42
Jakub Piskoř

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste