Vytisknout tuto stránku
út., 22. duben 2025 14:54

Spánek jako klíč ke zdraví

Ilustrační fotografie Ilustrační fotografie Zdroj: www.pexels.com
Spánek je pro naše tělo stejně důležitý jako třeba jídlo či kyslík. Přesto ho často zanedbáváme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Nedostatek spánku má vliv jak na psychické i fyzické zdraví. Kvalita spánku ovlivňuje naše soustředění, imunitu, náladu a mnoho dalšího. Proto bychom neměli kvalitu spánku podceňovat. V následujících řádcích si ukážeme, jak ji můžeme zlepšit.

Proč je spánek důležitý?
Během spánku dochází k regeneraci těla a mozku po celém dni. Nedostatek spánku oslabuje imunitní systém a tím zvyšuje riziko výskytu různých nemocí jako je například Alzheimerova choroba, cukrovka, obezita, srdeční onemocnění, ale i deprese a mnohé další. Dostatek spánku naopak pomáhá lépe zvládat stres, snižuje úzkosti a zlepšuje náladu. Doporučuje se, aby zdravý dospělý člověk spal sedm až devět hodin denně. S vyšším věkem se potřeba spánku snižuje. Také je dokázáno, že ženy obecně potřebují více spánku než muži.


Spánek je přítelem studenta
V noci mozek zpracovává a ukládá všechny informace, proto je klíčové se po učení pořádně vyspat. Pokud se student učí pozdě do noci, tak nejen, že bude ráno fyzicky unavený, ale také si toho méně zapamatuje. Nedostatek spánku neovlivní jen proces zapamatování informací, ale i pozornost a schopnost učit se.


Dodržujte spánkovou hygienu:


Choďte spát a vstávejte pravidelně ve stejný čas.
Časem si člověk zvykne a bude unavený v daný čas a ráno se v naučeném čase bude budit i bez budíku.
Zvolte příjemné prostředí. Čerstvý vzduch a teplota v místnosti okolo osmnácti stupňů je pro spánek optimální. Vhodné je eliminovat všechny rušivé vjemy – zhasnout všechna světla a vypnout zvuky, aby nastala úplná tma a ticho. Nedílnou součástí odpočinku je volba správné matrace a pravidelné povlékání peřin a polštářů do čistého povlečení.

Hýbejte se pravidelně.
Pohyb zaručí to, že budeme večer unavení tak akorát. Také zvyšuje psychickou pohodu a ta je pro kvalitu spánku klíčová. Nesmí se to ale přehánět, nedoporučuje se vysoká námaha ve večerních hodinách, místo toho je vhodné zvolit relaxační pohyb jako je například jóga.

Nejezte příliš mnoho ani málo. Špatně se usíná, když je člověk hladový, ale pokud se najíme těsně před spaním, tak naše tělo místo odpočinku zaměstnáme trávením. K večeři je vhodné zvolit spíše teplá jídla, protože studené pokrmy a pití na žaludek působí jako „studená sprcha“. Důležité je se nepřejídat a nevolit příliš těžká jídla.

Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu.
Poslední kávu bychom si měli dát nejméně šest hodin před spaním, protože kofein na člověka působí ještě několik hodin po vypití. Někteří lidé sice po šálku kávy s usnutím nemají problém, ale ve skutečnosti to jejich spánek negativně ovlivňuje. Samozřejmě čas působení kofeinu na člověka je individuální a každý se musí řídit podle sebe. Také po požití alkoholu si mozek neodpočine. Alkohol narušuje samotné fáze spánku a zvyšuje potřebu chození na toaletu, takže dochází k častému probouzení. Proto se můžeme i po dlouhém spánku cítit hned po probuzení unavení a bez energie.

Buďte off-line.
Na koukání do obrazovek máme celý den. Modré světlo, které vyzařují obrazovky mobilů, tabletů či televizí je zabijákem kvalitního spánku. Alespoň hodinu před spaním se doporučuje mobil odložit a místo toho vzít do ruky třeba knihu.

Vytvořte si rituál.
Relaxační aktivity před spaním napomáhají k uvolnění a následnému usínání. Rituály jsou individuální, každý člověk si volí aktivitu, která ho uklidní. Mezi takové aktivity může patřit nenáročné protažení, meditace, čtení knihy, psaní deníku či poslouchání hudby. Důležité je si před spaním pročistit hlavu a při usínání nemyslet na žádné negativní věci. Říká se, že bychom před spaním měli všechny naše starosti jako kabát pověsit na věšák a jít spát bez nich.

Spánek není ztráta času – naopak, je to investice do našeho zdraví. Vybudování zdravých spánkových návyků je zásadní pro správné fungování našeho těla. Zkuste se na chvíli zastavit a zamyslet se, jestli máte správné návyky a třeba právě dnes udělejte první krok ke kvalitnějšímu spánku.

 

Zobrazeno 109 krát
Naposledy upraveno: čt., 24. duben 2025 17:21
Barbora Foglová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste