Vytisknout tuto stránku
pá., 11. listopad 2016 00:17

Ze střípků jsme vytvořili ucelené Střepy, říká frontman havířovské kapely Tomáš Lipina

Frontman kapely Střepy Frontman kapely Střepy Zdroj: Tomáš Lipina
Tomáš Lipina, student a frontman havířovské kapely Střepy, která teprve začíná zářit, poskytl rozhovor pro pres.upmedia.cz. Všechny příznivce pop-rockového stylu určitě potěší, že kluci ze skupiny nelenoší. Už mají za sebou několik vydařených koncertů a chystají se nahrávat své první album. V rozhovoru Tomáš Lipina mimo jiné prozradil, jak se k hudbě dostal nebo jak spolu členové skupiny vycházejí. 

Jaké byly vaše hudební začátky?

Začínal jsem na Základní umělecké škole Bohuslava Martinů v Havířově, kde jsem začal hrát na kytaru u mého nynějšího skvělého kamaráda, pana učitele Andreje Lehotského. Později jsem začal chodit na zpěv k paní učitelce Zuzaně Gajanové, ke které jsem se, stejně jako ke zpěvu, dostal náhodou. Potom přišla ve 14 letech první kapela s názvem Lost Personality, což byl cover band se spolužáky ze základní školy. Zakončili jsme ho jednou mou písní a plynule se skupina změnila na kapelu Vecktor. Obě tyto kapely byly pod vedením mého učitele Andreje Lehotského. Průběžně se měnili členové, jen já jsem zůstával a z původního složení jsem zbyl sám. Tak jsem se po rozpadu kapely rozhodl projekt znovu obnovit pod jiným jménem a s novými písněmi.

Momentálně studujete nebo pracujete?

Studuju audioinženýrství na fakultě Elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně na Vysokém učení technickém a Janáčkově akademii muzických umění. Danek studuje v Ostravě na Báňské, Aleš studuje na Horním gymnáziu a Honza pracuje jako správce databází pro jednu počítačovou společnost. Původně jsem chtěl jít na muzikologii na Univerzitu Palackého v Olomouci, ale pak jsem se rozhodl pro tohle, protože jsem vystudoval průmyslovou střední školu elektrotechnickou a chtěl jsem to nějak zúročit. Tak jsem si vybral audioinženýrství, které spojuje oba obory. Čekal jsem od toho mnohem víc, ale v rámci možností spokojený jsem.

Mohl byste nám představit svou kapelu Střepy?

Střepy jsou můj třetí hudební projekt. My čtyři jsme složení ze tří havířovských kapel - z Vecktoru, Nou Smouking a That Shy Band. Momentálně s partou vybíráme nejúčinnější skladby, které fungují na koncertech, a ve kterých jsme si nejjistější, pak máme v plánu začít nahrávat.

Povíte něco málo o členech vaší skupiny?

V kapele jsem já jakožto frontman, zpěvák a kytarista, pak Daniel Figura, který je původně z That Shy Band a sedí za bicíma. Taky tam máme duo Jedličkových. Honza Jedlička, který hrával v Nou Smouking a hraje na housle a nováček Aleš Jedlička hrající na baskytaru.

Jak spolu vycházíte?

Vím, že se to říká vždycky, ale vycházíme spolu skvěle. Je to nejlepší parta, jakou jsem kdy měl, jde to s nimi mnohem rychleji než s ostatními. Všichni mají spoustu nápadů, jsou iniciativní. Rozhodně má každý svých, vydřených 25 procent podílu na kapele.

Proč zrovna název Střepy?

Dlouho jsme rozmýšleli a vybírali název, který by nás vystihoval. Nechtěli jsme jen tak ledajaké slovo, muselo to být slovo, které vystihovalo všechny členy kapely. A když jsem si jednou povídal s mým kamarádem Lukášem, tak z něj vypadlo, že každý z nás je střípek nějaké havířovské kapely. Tak jsme dali hlavy dohromady a ze střípků jsme vytvořili ucelené Střepy.

Co vás teď s kapelou čeká? Máte v plánu nějaké koncerty do konce roku?

Zatím oficiálně bohužel nic říct nemůžu, nicméně veškeré informace najdou fanoušci na našich facebookových stránkách s názvem Střepy. 

Zobrazeno 2438 krát
Naposledy upraveno: ne., 4. prosinec 2016 18:01
Kateřina Večeřová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste