Simona Vondrová

Simona Vondrová

Fakt, že by bylo ze dne na den vládně nařízeno uzavřít divadla a kina, zrušit festivaly a koncerty, dokonce i knihkupectví a videopůjčovny, by patrně ještě na přelomu milénia byla pro umělce i neumělce, vyznavače aktivního i pasivního kulturního života, ale i těch, co mají pouze rádi espresso či Merlota v Divadle na Vinohradech (nebo třeba v Divišově divadle v Žamberku) nepředstavitelná situace. V prvních chvílích pravděpodobně dosti podobná té, kterou jsme zažili my všichni v polovině března na začátku tohoto… nezvyklého roku.
Vedle platformy Kultura doma vznikl sesterský web Flowbaba. Vojta Stolbenko, který je pravidelným vystupujícím v Kultuře doma a zároveň tvůrcem webu Flowbaba se rozpovídal jak o umění, kterému se věnuje, tak nové platformě, kterou vytváří. Flowbaba by umělecká vystoupení a workshopy měla brzy vysílat v 360 stupňovém rozlišení. „Diváci by se tak měli cítit, jako by se toho účastnili doopravdy, ne pouze online,“ dodává Vojta Stolbenko.
„Platforma by vznikla i za běžné situace, ale opatření spojená s koronavirem její vývoj urychlila,“ přiznává Tereza Bolfová, vedoucí marketingu platformy Kultura doma. Samotné vytvoření trvalo pouhých dvanáct dní. Primárním cílem bylo pomoci umělcům během koronavirové krize, nejvíc oblíbené jsou divadelní představení, které již nebylo možné přehrát na jevištích divadel. Partnerem platformy je Český červený kříž, na který putuje 15 % výdělků. Jak říká Bolfová, benefiční přesah poté začal zapadat do konceptu celého projektu.
Česká republika – Všichni jsme zvyklí vídat se se svými blízkými kdykoliv to je i není potřeba. Během karantény byla velká řada z nás „odříznuta“ od vnějšího světa, především pak senioři, které nemohli navštěvovat ani jejich nejbližší. Mladý zpěvák Libor Schlenz byl Českým červeným křížem pozván do projektu, který měl za úkol zpříjemnit seniorům tyto těžké chvíle. „Viděl jsem, že dělám něco smysluplného, ne jenom úkoly do školy, protože je důležité pomáhat,“ usmívá se Libor při vzpomínce na sérii koncertů pro seniory.
Česká republika – Dopady koronavirové krize se dotkly drtivé většiny institucí, které musely téměř ze dne za den zavřít své provozovny. Přerušit svou činnost musela divadla, kina i další prostory pro pořádání koncertů a dalších uměleckých představení. Platforma Kultura doma primárně vznikla jako on-line prostor pro realizaci kulturního života během krize. Kromě toho pomáhá dobré věci. „Část z vybraných prostředků náleží charitativním organizacím, které se zabývají bojem proti koronaviru,“ říká Tereza Bolfová za platformu Kultura doma. Příznivci kultury si tak mohou zcela zdarma nebo za symbolický příspěvek užít nejrůznější události z bezpečí svého domova.
Samostatný projekt: psaná žurnalistika, kulturní specializace Název: Kultura doma za doby koronavirové Počet textů: 5; Krize nabídla nové možnosti. Kulturu lze sledovat online, platforma je otevřena všem umělcům; Nápad a vznik platformy dělilo pár dní, developeři pracovali každý den zhruba šestnáct hodin, říká za platformu Kultura doma Tereza Bolfová; Je důležité si pomáhat, senioři to nejvíce ocení, vzpomíná zpěvák Libor Schlenz na koncerty během karantény; Vojta Stolbenko: Flowbaba jde vzdělávacím směrem, nabízí umělce z Austrálie nebo Holandska; Glosa: Za kulturou až na obrazovky svých notebooků a telefonů.
Praha - Leoš Mareš si po úspěších z minulých let zopakuje sérii koncertů v pražské O2 aréně. Vystoupí celkem třikrát, první vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 16. května, další dvě ho budou následovat. Fanoušci známého moderátora se tak mohou těšit na velkou show a hvězdné hosty.
Každý z nás má nárok na pravidelné preventivní prohlídky u svého obvodního lékaře. Když se zamyslíte, docházíte na ně? Martin si sám nahmatal bulku ve varleti. Objednal se tedy na kontrolu, ale zastupující lékař ho poslal pryč. O několik dní později už to bylo rychlé. Biopsie, operace a nakonec i chemoterapie. „Byly to těžké časy,“ říká s odstupem času.
Praha - Pod hlavičkou organizace XFN se ve čtvrtek 27. prosince uskuteční boxerský zápas mezi českým rapperem Marpem a jeho slovenským konkurentem Rytmusem, který prostřednictvím videa Marpa vyzval. Boxovat se bude v pražské O2 aréně a organizátoři předvídají velkou show, na které by neměl chybět žádný fanoušek bojových sportů. 
Praha - Čeští občané si jako každý rok připomněli události spojené se 17. listopadem let 1939 a 1989. Do nejen pražských ulic jich vyšly tisíce. Spoustu z nich doprovázely transparenty, které vyjadřovaly nesouhlas se současnou vládou. ,,Chceme demisi, odstup satane," vzkazovali lidé české vládě a premiérovi Andreji Babišovi. Na oslavách tak panovala emotivní a často vyhrocená atmosféra.
Strana 1 z 3