Aneta Macolová

Aneta Macolová

Vyhlášení opětovného nouzového stavu ochromilo fungování galerií. Spousta z nich na situaci reaguje zvýšenou aktivitou v internetovém prostředí. Skrze sociální sítě a webové stránky vytvářejí digitální komunikační kanál, kterým divákům zprostředkovávají obsah s uměleckou tématikou. Komentované prohlídky, moderované diskuse nebo zahájení vernisáží. Na kulturní dění v době koronavirové pohotově zareagoval spolek Bludný kámen, který přišel s originálním projektem nazvaným izolovaná spojení. Jeho cílem je zviditelnit umělce, jejichž živobytí je ohroženo současnou krizovou situací. Tito umělci v rámci projektu představují veřejnosti své aktivity prostřednictvím online přenosu. Jak projekt funguje, vysvětluje v rozhovoru jeho iniciátor Jakub Frank.
st., 5. květen 2021 23:29

Nasadit roušky a vyrazit na koncert

Opava - Kultura se vrací z online prostoru zpět mezi lidi, což s sebou nese i řadu bezpečnostních opatření. Židle, dvoumetrové rozestupy a roušky. Tak vypadal páteční koncert pořádaný uměleckým spolkem Bludný kámen. Do Opavy zavítali v rámci společného turné REK, Francouzské dou Monstre a polská kapela Przepych.
Opava - Umělecký spolek Bludný kámen zahájil výstavu s názvem Souostroví, která byla připravena k výročí pětadvaceti let od jeho vzniku. Inspirací byla umělcům nedávno prožitá zkušenost s nařízenou izolací. Galerijním prostorem se tentokrát stal bývalý obchodní dům Slezanka. Spolku se tak podařilo znovu oživit tento chátrající objekt.
Opava - Společnost se poměrně značným tempem probírá z nucené karantény. Restrikce mizí a svět se pomalu vrací do zaběhnutých kolejí. V opavském spolku Bludný kámen ve čtvrtek proběhla první vernisáž po době koronavirové. Představili zde svou dočasnou virtuální činnost v galerijním prostoru.
st., 5. květen 2021 22:16

Galerijní Zmrtvýchvstání

Vyhlášení nouzového stavu ochromilo fungování galerií. Spousta z nich na pandemii zareagovala zvýšenou aktivitou v internetovém prostředí. K jejich tvorbě tak tedy mají přístup lidé prakticky z celého světa, podmínkou je jen připojení k internetu. Opavský spolek Bludný kámen spustil projekt s názvem Izolovaná spojení. Najde si na sítích nové fanoušky? Ovlivní koronavirová krize jeho budoucnost?
Opava - Šíření nemoci COVID-19 zasáhlo mimojiné i tuzemskou kulturu. Opavský spolek Bludný kámen na tuto situaci velmi rychle zareagoval a spustil projekt s názvem Izolovaná spojení. Jedná se o koncerty, performance, přednášky a jiná vystoupení umělců a tvůrců v přímém přenosu prostřednictvím facebookového streamu.
Ústředním cílem samostatného projektu bylo vytvořit sérii článků, která se zaměřuje na fungování opavské galerie Bludný kámen v průběhu koronavirové pandemie. Výsledkem je komplexní série šesti textů různých žánrů, reflektující podobu vernisáží, jejíchž forma se napříč měsíci jednoho roku proměňovala a přizpůsobovala díky mimořádným vládním opatřením. Dalším cílem bylo zjistit, zdali si galerie přesunutím galerijního programu do online prostoru nezajistila větší počet návštěvníků. Opavské publikum totiž o aktuální umění nejeví příliš velký zájem.
Malá kniha do kabelky, která jednoduše a výstižně vysvětluje, o čem je udržitelná móda a jak funguje módní průmysl. Rozebírá cestu oblečení od výroby, přes spotřebitele až po likvidaci a snaží se nenásilnou formou informovat společnost o věcech, které ví jen málokdo.
Příští týden startuje po celém světě Fashion revolution week, tedy týden udržitelné módy pořádáný mezinárodním hnutím Fashion revolution. Celá akce potrvá od pondělí 22. dubna do neděle 28. dubna a její hlavním cílem je ukázat světu prostřednictvím sociálních sití a hashtagu #whomademyclothes jak doopravdy funguje módní průmysl a jaké negativní dopady přináší jeho fungování.
“Pro jedinečného hosta jedinečnou nabídku,” zní poselství olomoucké restaurace Entrée, která je v poslední době čím dál populárnější. Svou zásluhu na tom má jistě šéfkuchař Přemek Forejt a jeho účast v televizním pořadu, ale i fakt, že večeře v této restauraci je neskutečný zážitek. Kombinuje se zde energie a nadšení mladých lidí s vysokou gastronomií. Vítejte v Entrée. Nebudete chtít odejít a naopak budete toužit po tom, aby si vaše chuťové pohárky uchovaly dokonale sladěné chutě napořád.  
Strana 1 z 2