Anna Halamová

Anna Halamová

čt., 4. červen 2020 00:05

Hongkong, věčné území protestů

Sedmimilionová, oficiálně zvláštní administrativní oblast Hongkong, zažívá v posledním roce největší protesty v historii země. K tomu, abychom demonstrace mohli pochopit, je zapotřebí nahlédnout do minulosti na události, které vedly až k dnešním masovým protestům.
Velká Británie – Británie očekává masivní exodus obyvatel Hongkongu v důsledku kontroverzního čínského zákona. Ten má v autonomním regionu zamezit separatistickým aktivitám a zahraničnímu vměšování. Podle prezidenta USA Donalda Trumpa tento krok bude mít dopad na čínsko-americké ekonomické vztahy. „Ti, kteří si to budou moct dovolit, emigrují stejně jako v roce 1997, kdy správu regionu převzala Čína,“ říká Joanna Ut-seong Sio z Katedry asijských studií v Olomouci.
Narodila se v Číně, od svých dvanácti let žila v Hongkongu. Joanna Ut-seong Sio v současné době žije s manželem v Olomouci, kde působí jako učitelka na Univerzitě Palackého. Do Hongkongu, ze kterého se podle ní postupně vytrácí demokracie, se ale často vrací.
st., 3. červen 2020 23:38

Protesty v Hongkongu

Realizace projektu: Protesty v Hongkongu
Brazílie - Brazilci si v nedělních prezidentských volbách zvolili do nejvyššího úřadu země krajně pravicového populistu Jaira Bolsonara. Obdivovatel vojenské diktatury se chopí moci na čtyři roky počátkem Nového roku.
ne., 10. prosinec 2017 23:41

Zeman se zúčastnil konference SPD

Praha – Miloš Zeman se zúčastnil celostátního sjezdu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), který se konal v sobotu 9. prosince a vysloužil si tím kritiku od některých poslanců. Zeman na konferenci vystoupil se svým proslovem, kde hnutí především chválil. SPD rozhodovalo, koho podpoří v prezidentské volbě.
USA - Americký prezident Donald Trump učinil rozhodnutí za celé Spojené státy. Ve středu oficiálně oznámil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele a nařídil ministerstvu zahraničí, aby zahájilo přípravu k přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Toto razantní rozhodnutí doposud žádný stát kromě USA neučinil.
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obdržela stížnosti na jeden z pořadů Jaromíra Soukupa, ve kterém v úterý 5. prosince vystoupil mluvčí současného prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Informoval o tom server iRozhlas.cz, pro který tuto informaci potvrdil předseda RRTV Ivan Krejčí.
ne., 5. listopad 2017 20:14

Topolánek bude kandidovat na prezidenta

Česká republika - Bývalý předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek oznámil v neděli kandidaturu na prezidenta. Učinil tak dva dny před konečným možným termínem pro oznámení kandidatury. Ač měl čas na sběr podpisů minimální, podařilo se mu získat potřebnou podporu deseti senátorů.