Kateřina Odehnalová

Kateřina Odehnalová

Znáte ten pocit, když zvednete neznámé číslo a z telefonu se ozve prezident? Já taky ne, ale někteří Američané si to letos vyzkoušeli a nepotřebovali k tomu ani kouzelné sluchátko. Stačila jen trocha umělé inteligence a přirozené lidské hlouposti. Deepfakes už sice nejsou úplnou novinkou, ale jejich rizika stále ještě testujeme na vlastní kůži. Je tedy pochopitelné, že se obyvatleé USA nestačili divit, když je prezident Joe Biden po telefonu odrazoval od hlasování v primárních volbách. Můžeme se proti deepfakes nějak bránit? A zachrání nás všechny Taylor Swift?
34. ročník festivalu Ekologické dny Olomouc přináší nejrůznější besedy, výstavy nebo dokonce výlety. Kino Telegraph se zapojilo promítáním animovaného filmu White Plastic Sky. Nenechte se ale zmást, tento animák rozhodně není pro malé děti. Právě naopak – jedná se o dystopické sci-fi, které nám ukazuje budoucnost, kde naděje vymřela společně s rostlinami a zvířaty. Zdvihá prst a varuje nás před sobeckým chováním vůči našemu životnímu prostředí. Jediné, co podle tohoto maďarského snímku přežije, je Budapešť a láska. Na své si tedy přijdou i beznadějní romantici.
Brno – Výstava s názvem "Unexpected invitation: Does it suit you? Does it fit you?" slovenského umělce Adama Englera nadchne každého, kdo se občas cítí jako outsider. Během sobotní vernisáže v Galerii Sibiř jsme byli svědky nejen přehlídky rozmanitých fotografií z různých koutů světa, ale také odvážné performance, kterou autor výstavy předvedl společně se svým přítelem.
Balada o ptácích a hadech je filmová novinka na motivy stejnojmenného knižního bestselleru Suzanne Collinsové. Po osmi letech nás vrací do světa Hunger Games a představuje nám životní příběh Coriolana Snowa, kterého již známe jako záporáka z původní ságy.