Americké prezidentské volby jsou událostí, kterou vždy netrpělivě sleduje celý svět. Mezi kandidáty je opět i nechvalně proslulý Donald Trump a aby toho drama nebylo málo, někdo se pokusil ovlivnit volby pomocí AI. Zatímco ve Spojených státech z toho byl poprask, u nás nad tím média mávla rukou. Nejde ale jen o americké volby, z jednoho telefonátu se velmi rychle může stát trend i u nás. Naopak veliké zděšení vyvolal deepfake nahé Taylor Swift a to konečně vyvolalo pořádnou debatu o rizicích umělé inteligence.
Pravdou je, že podvodníci byli a budou a nové technologie jim rozhodně hrají do karet. Dříve se museli celé dny piplat s vytvářením falešných profilů na sociálních sítích a večery trávit na kurzech herectví, ale dnes už to za ně udělá AI. Moderní problémy zkrátka vyžadují moderní řešení. Nepříjemná situace ale nastává, když máte tu smůlu, že jste čestným člověkem. Stát na druhém konci takového podvodu jakožto bezbranná oběť už taková sláva není.
Ale proč bychom museli být bezbranní? Nejlepší ochranou proti podvodům je stále prevence. Je potřeba se neustále vzdělávat a udržovat si tak povědomí o nových nekalých praktikách. Pokud se na internetových vlnách cítíte jako rybička, pak můžete využít vaše znalosti k obohacení ostatních. Především naši rodiče a prarodiče mohou mít problém vůbec pochopit koncept deepfakes a je důležité je před tím varovat. A co když prevence selže? Ne, to není řečnická otázka, spousta zákonodárců si s tím totiž láme hlavu.
Evropský parlament schválil jako reakci na stoupající obavy tzv. AI Act, tedy zákon o umělé inteligenci, který jakékoli manipulativní praktiky přísně zakazuje. To znamená, že pokud se stanete obětí deepfake podvodu, můžete si stěžovat. Otázkou zůstává, co se bude dít dál a jak se takové případy budou řešit v praxi. Policie má stále problém i s řešením podvodů starých snad jako internet sám. V situacích, kdy se stanete obětí nějakého počítačového viru a jsou vám ukradena jak citlivá data, tak peníze z účtu, většinou se o tom jen udělá zápis. Šance, že by se vám ukradené peníze vrátily zpět, je opravdu mizivá.
Proto opakuji – prevence, prevence a znovu prevence! Všechny internetové podvody míří na lidi, kteří se v online prostředí příliš nevyznají a nemusí to být jen vaše babička. Sami si sáhněte do svědomí a zamyslete se, kolik toho vlastně o deepfakes víte. Napadlo vás někdy, že i vaše fotky mohou být zneužity? Zvláště pokud přidáváte velké množství selfíček a videí na sociální sítě, tak vás má tzv. deep learning model naservírované přímo na stříbrném podnose. Ale samozřejmě nejde jen o sociální sítě, stačí když máte svoje fotky v nějakém veřejném archivu, jako to bývá třeba na stránkách škol. Navíc AI se stále vyvíjí a brzy možná nebude potřebovat tolik vzorků k analýze, aby někoho mohla napodobit.
Ale kdo se bojí, nesmí na internet! Pokud nejste americký prezident nebo popová hvězda, ale pouze obyčejný smrtelník, pravděpodobně si vás nikdo za terč nezvolí. Pokrok nezastavíme, a tak bychom si měli užívat jeho světlých stránek. Pro účely tohoto článku jsem se rozhodla zeptat samotné AI, co si o deepfakes myslí. Sama se mi „přiznala“, že tato technologie přináší nové etické otázky a spoustu rizik. Mimo to se ale dá použít i ke kreativním účelům a je důležité informovat o jejich kladech i záporech.
Novinky.cz, Guardian.com, CNN.com, Snapchat.com - My AI