Markéta Štefková

Markéta Štefková

čt., 6. květen 2021 10:38

Lupénka není jen onemocnění kůže

Psoriáza – kožní neinfekční onemocnění projevující se především na kůži, nehtech a vlasech ve formě začervenalých suchých a odlupujících se ložisek. Široké veřejností známá spíše po jménem lupénka. S touto nemocí se potýkají 2-3% populace, přičemž v České republice je to asi okolo čtvrt milionů osob. Nejvíce se nemoc objevuje u příslušníků bílé rasy.
Paní Sabina (31) se s lupénkou setkala poprvé ve dvanácti letech. Provokujícím faktorem její nemoci bylo poštípání komáry. Vyzkoušela všechny možnosti léčby, včetně hospitalizace. Dnes se drží díky lékům a čeká netrpělivě na biologickou léčbu, která jí umožní žít normální život.
st., 5. květen 2021 23:55

KOMENTÁŘ: V kůži lupénkáře

Lupénka je na světe i v Česku poměrně časté kožní onemocnění. Stále se však najdou tací, kteří vůbec netuší, co to je. Ani já dlouho nevěděla, o co se jedná, dokud jsem se s ní ve dvanácti letech nesetkala na vlastní kůži.
Paní Monika (49) se poprvé setkala s lupénkou ve svých šestnácti letech, poté co se jí na nohou objevily velké červené fleky. Tehdy nikoho nenapadlo, že by se mohlo jednat právě o lupénku. Diagnóza byla stanovena až po několika letech neúprosných bolestí kloubů.
čt., 6. květen 2021 00:01

Lupénka a život s ní

Samostatný projekt v kombinaci psané žurnalistiky a zdravotně-sociální specializace.
Soukromý dopravce RegioJet začal připravovat novou cestu do Chorvatska. Od 30. června bude pravidelně vypravovat přímé spoje vlaků z Prahy přes Brno až do chorvatské Rijeky. Přímo z Rijeky je pro turisty připravený navazující autobus, který objede jednotlivá letoviska po celém Jadranu.
Seriál Tekutý písek se poprvé objevil v roce 2019 na platformě Netflix. Jedná se o švédskou minisérii, čítající pouze šest epizod. Seriál vznikl pod vedením režiséra Per-Olav Sørensena a Lisy Farzaneh, podle původní knižní předlohy se stejnojmenným názvem.
Nástup korona viru způsobil, že spousta podniků musela zavřít, a to včetně fitness center. Byla také nařízena povinná karanténa. Běhání na páse, zvedání os a těžkých činek je alespoň ještě na pár týdnů zapovězeno. Jestli tedy nechceme přijít o fyzickou kondici a svalovou hmotu, je na čase poradit si s touto situací sami a začít cvičit s tím, co všichni máme k dispozici, a tím je naše vlastní tělo.
Lukáš Polčák je mladý nadějný handicapovaný sportovec. Narodil se bez části pravé ruky a nohy, ale ani to ho nedrží zpátky. Jde si za svými sny a snaží se motivovat ke sportu lidi s nejrůznějšími handicapy, a to nejen tělesnými. Svoji činnost propaguje zejména přes sociální sítě jako Instagram (@lukaspolcak) nebo Youtube (Lukáš Polčák).  
Libye – V noci z úterý na středu se hlavním městem Tripolis ozvalo sedm silných explozí. Město se snaží dobýt síly polního maršála Chalífy Haftara. V Tripolisu sídlí mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty.
Strana 1 z 2