ne., 31. květen 2020 20:13

RECENZE: Tekutý písek odkryje drsný život bohaté švédské mládeže

Maja a Sebastian Maja a Sebastian Zdroj: regardhuang.blogspot.com
Seriál Tekutý písek se poprvé objevil v roce 2019 na platformě Netflix. Jedná se o švédskou minisérii, čítající pouze šest epizod. Seriál vznikl pod vedením režiséra Per-Olav Sørensena a Lisy Farzaneh, podle původní knižní předlohy se stejnojmenným názvem.

Seriál vypráví o osmnáctileté studentce Maje z bohatého předměstí Stockholmu, která je obviněna z účasti na vyvraždění svých spolužáků. Osudný den je nalezena ve třídě, kde měly probíhat školní konzultace, jako jedna z přeživších, a navíc s puškou v ruce. Do té doby výborná studentka a oblíbená dívka se najednou ocitá za mřížemi a čeká na svůj verdikt.

Ve vězení dostane přiděleného právníka a pomalu si začíná uvědomovat co cele situaci předcházelo. Média mají jasno a Maja se stává pro celé Švédsko vražedkyní. Po devíti měsících izolace konečně začíná soudní proces, ve kterém Maja prozradí celou svou minulost. Zdánlivě bezproblémový život dívky a jejího přítele Sebastiana z bohaté rodiny má však své vady. Ukazuje se, že život Maje a jejich vrstevníků je plný rasismu a sociální šikany. Na denním pořádku jsou divoké párty, kde nechybí litry alkoholu a množství drog.

Každý díl tvoří Majiny vzpomínky a střípky, které na konci vedou k vyřešení celého případu. Seriál drží potemnělou atmosféru a napětí po celou dobu. Zezačátku sice možná budete kroutit hlavou nad postavami, které jsou neskutečně rozmazlené a zpovykané a mají vše na co si ukážou. Avšak není všechno zlato, co se třpytí. Když Sebastianova dokonalá maska spadne, ani Maja si není jistá, zda svého přítele opravdu zná.

Tekutý písek získal prestižní ocenění GLASS KEY a titul Nejlepší severský kriminální román roku 2016, který mu náležitě patří. Navíc pokud si jej pustíte v originálním znění, uslyšíte místo běžné angličtiny vcelku hezkou švédštinu. Seriál je poměrně ojedinělý a už jen za to si zaslouží pozornost, i přesto, že je Švédsko, co se týče trestů mírné, konečný verdikt soudu je poněkud nereálný.

Hodnocení: 90%

Zobrazeno 579 krát
Naposledy upraveno: po., 1. červen 2020 18:02
Pro psaní komentářů se přihlaste