Martin Ženka

Martin Ženka

st., 3. květen 2023 12:41

Malta: Skrytá perla Středomoří

Nejmenší členská země Evropské unie Maltská republika láká na historická centra měst, křišťálově čisté laguny, písčité pláže a nezkrocené útesy. V zimních měsících se jinak vyprahlá země zazelená a teploty se drží na příjemných patnácti stupních. Celá země se dá pohodlně procestovat autobusem, který staví takřka na každém rohu. Jen pozor na silný vítr, který přináší z otevřeného moře hejna medúz. Z poklidného plavání se rázem stává kličkování v minovém poli.
Nepřeberné množství článků a zpráv dostupných zdarma. Fenomén, který na českém trhu panuje léta. S nástupem online světa si lidé velmi rychle odvykli platit za tištěné noviny a informace. Respektive odvykli si platit penězi. Místo toho u textu o valorizaci penzí koutkem oka sledujeme reklamy na dámské spodní prádlo nebo akční týden v Lidlu.
Většina z nás podvědomě tuší, že ve skandinávských zemích jsou platy o dost vyšší než v ČR. Samozřejmě s tím jdou ruku v ruce také ceny bydlení, potravin a ostatních služeb. Zahraniční pracovníci mají v Norsku zejména přes hlavní sezónu (červen-září) zásadní roli. Odvětví jako hotelnictví, gastronomie, zemědělství by se bez nich neobešlo.
Indonésie - Téměř 2500 lidí se muselo evakuovat v důsledku výbuchu sopky Mt. Semeru. K události došlo v neděli nad ránem místního času. Tamní úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti ani zranění.
Třinec - V pátek 25.11. vyrazilo patnáct hráčů amerického fotbalu na charitativní pochod přes Moravskoslezské Beskydy. Jedná se již o druhý ročník akce, která je inspirovaná extrémním závodem Beskydská sedmička. Celkem měří sto kilometrů s převýšení téměr pět tisíc metrů. Trasa vede z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm přes sedm vrcholů. Součástí je i nejvyšší vrchol Beskyd, Lysá hora (1323 m. n. m.). Letos je pochod věnován Honzíkovi, který trpí rakovinou kostí. Peníze, které se vyberou na transparentní účet, pomohou rodině Honzíka zaplatit velmi náročnou léčbu.