pá., 28. duben 2023 11:19

KOMENTÁŘ: Kecy a politika řekli Reflexu adios, bude Strakatý další na řadě?

Čestmír Strakatý Čestmír Strakatý Zdroj: herohero.co
Nepřeberné množství článků a zpráv dostupných zdarma. Fenomén, který na českém trhu panuje léta. S nástupem online světa si lidé velmi rychle odvykli platit za tištěné noviny a informace. Respektive odvykli si platit penězi. Místo toho u textu o valorizaci penzí koutkem oka sledujeme reklamy na dámské spodní prádlo nebo akční týden v Lidlu.

Mediální tvorba rozhodně není zadarmo a jednou možností, jak ji živit, je právě inzerce. Pak tu máme podnikatelské giganty v čele s Andrejem Babišem, kteří skoupili většinu tradičních mediálních domů v ČR a ty pak dotují ze zisku z ostatních byznysů. Můžeme se dohadovat, jak velký vliv reálně má vlastnictví těchto magnátů na chod novin a šíření informací. Jedno je ale jisté. Pachuť a velký otazník bude ve vzduchu viset vždycky. Pro politika zpovídaného v DVTV není jednoduššího argumentu než „Vás stejně platí ten uhlobaron Bakala“. V takovém prostředí se objektivní žurnalistika vykonává těžko. Ale jak z toho ven?

Již zmíněná internetová televize DVTV rozvázala koncem roku 2022 smlouvu s vydavatelským domem Economia a funguje zcela samostatně. A jak je vidět, funguje úspěšně. Předplatitelský kmen, který si vybudovala ještě souběžně s činností pro Economii, čítá přes 20 000 předplatitelů. Každý platí 149 korun měsíčně, popřípadě 1490 korun za rok. K tomu v polovině února vybrala prostřednictvím kampaně na portále HitHit přes 3 miliony korun. Majitelé DVTV ovšem opakovaně deklarují, že konec spolupráce s Economií proběhl v přátelském duchu.

Nejnovějším počinem nezávislé žurnalistiky je podcast Čestmíra Strakatého, který se zaměřuje na rozhovory s hosty a nově i filmové recenze. Čestmír, jak se podcast prozaicky jmenuje, zaznamenal od října 2022 raketový vzestup. Plná verze je dostupná na platformě Herohero za 5 euro měsíčně. Nyní obsah odebírá přes 5 500 lidí. Čestmír Strakatý k propagaci své tvorby využívá sociální sítě, zejména Instagram a Twitter, kam postuje sestřihy nejzajímavějších myšlenek a postřehů z rozhovorů. Zhruba poloviční délku samotného rozhovoru publikuje také na YouTube. Za tímto úspěchem bezesporu (i podle slov Strakatého) stojí projekt Prostor X časopisu Reflex. Ten vydává společnost CNC vlastněná Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. V otázkovém speciálu se Čestmír Strakatý vyjádřil, že zatím nehodlá z Reflexu odejít a soustředit se pouze na sólo tvorbu. Otázkou je, jak dlouho toto vydrží. 

V podobné situaci byli Bohumil Pečinka a Petros Michopulos se svým podcastem Kecy a politika. Ostřílený politický komentátor Pečinka a politický marketér Michopulos lákají na nekorektní povídání o současné politice. Především Michopulos se velmi často dokáže rozohnit a vmést své názory dané osobě jak se říká „do ksichtu“. Temperamentní a přímý styl imponuje tisícům posluchačů. Komu to ale imponovalo méně byl Reflex a vydavatel CNC, se kterými duo rozešlo v létě minulého roku. Podcast provozují sami přes obdobu Herohero, platformu Pickey. Před odchodem z Reflexu, vybírali peníze od podporovatelů na Gazetistu, které skrze složitější majetkovou strukturu patří také Danielu Křetínskému. Dle slov Michopulose, jim Gazetisto zastavilo tok peněz z předplatného. V porovnání s DVTV se tedy nejspíše nejednalo o „přátelský odchod“.

Nezávislých tvůrců přibývá a financování skrze předplatitelský kmen se jeví jako jedna z cest nezávislé žurnalistiky. Na této vlně se samozřejmě vezou i ostatní média jako Deník Referendum, Reportér a další. V první řadě jsou ale pořád velké vydavatelské domy a mediálním žralokům ještě neodzvonilo.

Zobrazeno 1135 krát
Naposledy upraveno: so., 29. duben 2023 22:33
Pro psaní komentářů se přihlaste