po., 17. duben 2023 19:30

Letní brigáda za 75 000 Kč měsíčně? Žádný chyták marketingových guru, ale realita práce v Norsku

Typické norské ubytování v červených chatkách, tzv. Rorbu Typické norské ubytování v červených chatkách, tzv. Rorbu Zdroj: Martin Ženka
Většina z nás podvědomě tuší, že ve skandinávských zemích jsou platy o dost vyšší než v ČR. Samozřejmě s tím jdou ruku v ruce také ceny bydlení, potravin a ostatních služeb. Zahraniční pracovníci mají v Norsku zejména přes hlavní sezónu (červen-září) zásadní roli. Odvětví jako hotelnictví, gastronomie, zemědělství by se bez nich neobešlo.

Trochu čísel na začátek

Norsko disponuje velmi silným a stabilním sociálním systémem. Existuje zde progresivní zdanění, což znamená, že čím více vyděláváte, tím větší platíte daně. Daň z příjmu se pohybuje od 22% do 37,8%. Celková daňová zátěž se blíží ke 40%. Průměrný nor si v roce 2022 přišel na 37 388 NOK měsíčně (cca 91 000 Kč) čistého. Měsíční náklady (bez nájmu) pak vyšly na 11 834 NOK (cca 28 816 Kč). Ceny nájmu velmi závisí na poloze, kde žijete. Například v Oslu zaplatíte za malou garsonku každý měsíc 10 189 NOK (cca 24 810 Kč). V konečném důsledku je na tom Norsko v porovnání s Českou Republikou lépe. Za vysokými výdělky se ale schovávají také vysoké daně a drahé životní náklady.

Kolik si mohu vydělat jako student bez praxe?

Norsko se vyznačuje vysokou vzdělaností a na tu navázanou výši příjmu. Výdělky na pozicích bez potřebného vzdělání a praxe jsou rapidně nižší. Neexistuje zde minimální mzda, nicméně většina zaměstnavatelů se sdružuje do odborů, které garantují výši mzdy. Dále záleží také na druhu práce. Například v gastronomii, což je největší odvětví pro zahraniční pracovníky, se hrubá mzda pohybuje 180-200 NOK (438 - 487 Kč) na hodinu. Daně jsou příznivější než pro občany Norska. Nejběžnější je fixní daň PAYE ve výši 25%. Na první pohled se to může zdát frustrující, že státu odevzdáte čtvrtinu vydělaných peněz na letní brigádě. Existuje však způsob jak získat část zpět. Pokud odpracujete v době norských letních prázdnin (a nebo během jiných státních svátků) více než 21 dní za rok, máte nárok na tzv. „Holiday money.“ To znamená, že stát vám vrátí 10,2% z hrubé mzdy. Ve finále tedy státu odevzdáte 14,8%. Reálně se jako student bez patřičného vzdělání můžete dostat v přepočtu ke mzdě cca 400 Kč na hodinu.

Kolik mě ale bude stát život v Norsku? Neutratím ve finále víc, než si vydělám?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoduchá. Velmi záleží na podmínkách, které si vyjednáte se zaměstnavatelem. Největší žrout peněz bude ubytování. Někteří zaměstnavatelé však poskytují ubytování zdarma, nebo za symbolický poplatek. Obdobně to funguje také se stravou. A pokud budete mít velké štěstí, lze si zajistit i proplacení letenky.

Norsky jsem se nikdy neučil. Jak se tam domluvím?

Vedle norštiny ovládá valná část populace angličtinu. Norština je velkou výhodou, ale pokud se domluvíte anglicky, sehnat práci nebude problém.

Jakou práci je nejsnazší získat?

Největším oborem je hotelnictví, potažmo gastronomie. Cizinci přes sezónu v podstatě tvoří páteř tohoto byznysu. Dalšími možnostmi je například práce na farmě, nebo ve firmách na zpracování ryb. Pokud máte vystudovanou profesi jako automechanik, eletrikář, instalatér a jiné, sehnat práci nebude problém. Úplně nejvyšší výdělky slibují práce na rybářských lodích, nebo při těžbě ropy. Získat takové místo je bez kontaktů velmi složité a vysoký plat je vykoupen extrémní fyzickou námahou a rizikem úrazu.

V Norsku ale nikoho neznám, jak takovou práci seženu?

V první řadě bych doporučil se přidat do facebookových skupin jako jsou „Čechoslováci v Norsku“, „Pracuj v Norsku“ a další. Sdružuje se zde komunita Čechů a Slováků kteří buď hledají práci, anebo ji jako prostředníci přímo nabízejí. Další možností může být jednoduše otevřít Google mapy a hledat. Existují také společnosti, které mají se zaměstnavateli domluvené kontrakty a shání pro ně pracovníky. Tato možnost je ideální pro lidi, kteří neovládají dobře jazyk, nebo se zkrátka bojí jet tzv. na „blind“. Za pohodlí samozřejmě zaplatíte, někdy i nemalé částky. 

Pokud se nebojíte opustit „bezpečí českých luhů a hájů“, je Norsko ideální volba na letní brigádu v zahraničí. Odhlédneme-li od finanční stránky, čeká vás úžasná příroda a milá povaha Norů. Českému cestovateli však může scházet alkohol. Na ten vláda uvalila vysokou daň a koupíte ho pouze ve specializovaném obchodě. Berte to jako pozitivum a naordinujte si „alkoholový detox!“

Zobrazeno 3521 krát
Naposledy upraveno: út., 18. duben 2023 19:13
Pro psaní komentářů se přihlaste