Monika Kupková

Monika Kupková

Od středy si mohou uživatelé aplikace Shazam přizpůsobit iOS domovskou obrazovku novými widgety, které umožní snadnější vyhledávání skladeb a okamžitý náhled do nedávno nalezených objevů. Na výběr je ze třech velikostí. Tato funkcionalita je součástí aktualizované verze aplikace 14.4.
Hradec Králové – Muzeum východních Čech v Hradci Králové chystá pro návštěvníky novou stálou expozici ve druhém a třetím patře. Připravovat se bude v zimních měsících, tématem bude Hradec Králové a jeho královská historie. Výstavu začne dodavatel chystat ještě před Vánocemi, trvat by to mělo do léta.
Soutěž pro vysokoškolské studenty uměleckých škol Pokoje letos kvůli pandemii probíhá online formou, proto ročník 2020 nese název Stay home edition. Účastníci soutěže tak poprvé místo předělávání místností v opuštěných domech v Praze použili své vlastní pokoje. 
Praha – Po tragickém úmrtí čtyřiadvacetileté Niny Hustedové se její blízcí pozůstalí rozhodli vyhlásit sbírku, která pomůže zrealizovat Ninin celoživotní sen vybudovat rodinný domov důchodců. Na konto projektu s názvem Postavme domov důchodců Niny Hustedové! Splňme její sen! dárci během dvou dnů poslali přes 12 milionů korun.
Poslanec za TOP 09 Dominik Feri se před dvěma týdny s premiérem Andrejem Babišem domluvil na vzniku informačního webu, který bude informovat o vládních opatřeních proti koronaviru a životních situacích v době pandemie. Tyto internetové stránky začaly v pilotní verzi fungovat od včerejšího večera. „Platných opatření je celá řada a na vládním webu jsou sice vyvěšená, jen v právním přepisu a je těžké jim rozumět. Web je napsaný tak, aby opatřením rozuměl každý, je napsaný „lidskou řečí“, ne právními formulacemi,“ řekl Dominik Feri pro iDNES.cz.
Tradiční Vánoční trhy v Hradci Králové s sebou tento rok přinesou změny. Nově nebudou probíhat na Masarykově náměstí, ale přesunou se na Velké náměstí. Místo třech vánočních stromů budou město zdobit pouze dva. Muzejní adventní trh se neuskuteční, město chystá alternativní program.
Svět - Americká společnost Apple spustila v pátek 16. října předprodej nových a dlouho očekávaných iPhonů 12 a 12 Pro. Pro zbylé dva modely iPhone 12 mini a 12 Pro Max spustí předprodej až 6. listopadu. Předobjednávky lze realizovat přes české autorizované prodejce již nyní, ve volném prodeji budou o týden později. 
Premiér Andrej Babiš v neděli na internetu oznámil, že speciální lék Zolgensma pro tři děti se spinální svalovou atrofií (SMA) zaplatí pojišťovna. Lidé už mezitím ve veřejné sbírce na tento lék vybrali přes 100 miliónů korun. Děti trpící touto chorobou musí dostat lék do svých druhých narozenin.
Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) konstatuje, že příštích deset let bude klíčových pro svobodu tisku. Organizace tak reaguje na souběh nynějších krizí, které ovlivňují budoucnost žurnalistiky. Z každoroční zprávy RSF vyplývá, že se svoboda tisku ve světě zhoršila. Poukazují na to i jejich statistiky zmizelých novinářů.
Lukáš Novák je absolvent magisterského oboru Informatika na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, který figuruje jako vedoucí vývoje mobilní UPlikace. Díky ní si mohou uživatelé studující na UPOL zobrazit informace o zvolených předmětech, sledovat průběh studia, spravovat rozvrh hodin, nebo zobrazit mapu univerzitních budov. Kvůli nemoci COVID-19 vývojáři uspíšili vydání její aktualizace, která usnadní komunikaci vedení univerzity Palackého se studenty. Aplikaci můžete získat zdarma v App Store a na Google Play.
Strana 1 z 2