pá., 17. listopad 2023 12:47

Brněnská The Addams Family, úspěch nebo propadák?

Městské divadlo Brno - The Addams Family Městské divadlo Brno - The Addams Family Zdroj: https://www.mdb.cz/inscenace/611-the-addams-family
Při zaznění znělky The Addams Family si všichni představí americkou rodinku známou svou tajemností, nadpřirozeností a morbidností, která baví diváky již od roku 1991. Jaký úspěch ale sklidí, pokud jí dáme romantický podtext? Příjme publikum zamilovanou a usměvavou Wednesday nebo milujícího otce Gomeze, který kvůli dceři zklame svou drahou Morticiu?

Tento rok se Městské divadlo v Brně rozhodlo zařadit do repertoáru muzikál The Addams Family, jehož autory jsou Marshall Brickman a Rick Elice. Představení vzniklo pod režisérským vedením Stanislava Slováka, absolventa JAMU v oboru muzikálové herectví a činoherní režie. V hlavních rolích se objevují známá brněnská jména jako například Tomáš Sagher, Marta Matějová, Igor Ondříček či Svetlana Janotová. Premiéra proběhla cíleně v období dušiček, přesněji 28. října 2023.

Autoři inscenace se rozhodli upravit podobu filmové rodiny a vymyslet jí úplně nový příběh. Hlavní postavou inscenace se stává Wednesday, dcera Gomeze a Mortici, která se zamiluje do kluka z „normální“ americké rodiny. Zamilovaný pár se rozhodne seznámit své rodiče, a tak domluví společnou večeři v domě Addamsových. Celý děj se postupně roztáčí ve spirále rozdílů mezi oběma rodinami, generačními zkušenostmi, partnerskou krizí a vztahovou křehkostí.

Můžeme si položit otázku, do jaké míry se zvolení takových motivů může stát stěžejním a zda je publikum schopno přijmout zcela jinou podobu příběhu? Pokud mluvíme o inscenacích, jejichž předlohami jsou takto známá díla, musíme počítat s tím, že divák bude mít od děje silné a velice podrobné očekávání. Jak tedy může divák, očekávající příběh o citově chladné rodince, přijmout naprosto odlišné charaktery postav? Nebudou diváci spíše zklamáni z nenaplnění jejich očekávání?

Tyto otázky si můžeme zodpovědět přečtením recenzí, kterých ovšem není mnoho, nebo osobním navštívením inscenace. Zajít si na toto představení do MDB můžete například během ledna roku 2024. Vstupenky zakoupíte na webových stránkách nebo přímo na pokladně divadla.

Zobrazeno 229 krát
Naposledy upraveno: ne., 19. listopad 2023 11:29
Pro psaní komentářů se přihlaste