Klára Revendová

Klára Revendová

Do konce listopadu je ve Vědecké knihovně v Olomouci k vidění první, originální vydání díla Karla Marxe s názvem Kapitál - Ke kritice politické ekonomie. Ačkoli se tato filozofie stala v dějinách vnímaná spíše negativně, nelze na to nahlížet pouze z jedné strany. Tohoto tématu se také týkala přednáška v rámci vernisáže.
Olomouc - Art brut neboli umělecký sloh, který vyjadřuje autorovu touhu po sebevyjádření. Výstava s názvem Přístavy neklidu je od 19. října do 25. února k vidění v Muzeum umění Olomouc. Navazuje na již proběhlou výstavu o našem, českém art brut.
čt., 19. říjen 2023 21:27

Fejeton: Léto na vesnici

Léto na vesnici se zpravidla skládá ze dvou věcí. Žní a sběru brambor. Pro někoho každoroční tradice, pro jiného neobyčejný zážitek. Debaty o agrikultuře v ceně.
Třinec - Místní knihovna na přelomu května a června každoročně pořádá ČteFest. Letos se akce konala od 25. května do 3. června. Mezi hosty se objevila i Karolína Z. Meixneer, která na svém instagramovém profilu dělá literární stand-up a na festivalu představila svou druhou knihu s názvem Národní opruzení. Návštěvníci se mohli dozvědět, co vlastně její práce obnáší a nechat si výtisk podepsat.
V galerijních prostorách městské knihovny je do 2. června k vidění výstava Petra Horáčka s názvem Zajíc a malovaná kráva. Na výstavě se podílela i jeho dcera, k setkání autorů s návštěvníky dojde na dernisáži. Návštěvníka má výstava donutit k zamyšlení a myšlenkové kreativitě. V prostorách galerie navíc probíhají tématické workshopy pro děti školního věku.
Vesnická zabijačka je pro spoustu lidí něčím idylickým a vystřiženým z ladovských pohlednic. Opak je ale pravdou. Předchází tomu spousta plánování a příprav a touha po tom, aby všechno dopadlo tak, jak má. Jenže, některé věci asi neovlivníme. Jako třeba počasí.
Pětice zdánlivě nesourodých středoškoláků je v sobotu ráno po škole. Tímto začíná jedno z kultovních komediálních dramat pro teenagery. Řeč je o snímku The Breakfast Club, který sice vyšel v roce 1985, ale myslím si, že diváky si najde i o skoro čtyřicet let později. 
Neobyčejný snímek o obyčejném životě. Přesně tato věta vystihuje americké drama Muž jménem Otto. Snímek z roku 2022 režíroval Marc Forester a v hlavní roli si zahrál Tom Hanks. Tento film sice není pro každého, ale své příznivce si jistě najde.
Celoživotní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku. Toto je definice celiakie, kterou trpí řada obyvatel České republiky. Mezi ně patří i dvacetiletá studentka Univerzity Palackého, Eliška Sekaninová. O tom, jaké je žít s touto nemocí jsme se bavily v následujícím rozhovoru.
Třinec - Galerie města Třinec hostila výstavu s názvem Ostrovy, která měla za cíl ukázat pomíjivost a vyvolat v divákovi chuť po kategorizaci. V rámci akce Na kafe do galerie se na ni mohli přijít podívat zájemci a vyslechnout si výklad historičky umění.
Strana 1 z 2