Klára Revendová

Klára Revendová

Třinec - Jewka Trzyńczanka, vlastním jménem Ewa Szczerbowa je autorkou mnoha fejetonů psaných nářečím, "po naszymu". Čtenáři se s ní mohli setkat v neděli 17. března v Domě PZKO v Třinci-Neborech. Vyprávěla mimo jiné o dětství za druhé světové války nebo o tom, jak se dostala ke psaní fejetonů.
Včelařský veletrh v Ostravě se letos konal ve dnech 15. a 16. března 2024, na výstavišti Černá louka. Program plný zajímavých přednášek přitáhl spousty návštěvníků a včelaři zde mohli zakoupit pomůcky a pohovořit o nejnovějších trendech v tomto odvětví. Nechyběla také prezentace škol a včelařských kroužků. Novinkou byla apiterapie, vliv včelího vyzařování na lidský organismus.
Třinec - Žijme/Żyjmy po naszymu je projekt, který se koná v třinecké knihovně již třetím rokem. V minulosti se zabýval jazykovou kulturou nebo významným spisovatelem regionu, Adamem Wawroszem. Letos se organizátoři rozhodli zaměřit na tradice tohoto regionu. První z cyklu přednášek proběhla 22. února 2024. Součástí projektu je také doprovodný program, který se také týká regionu.
Pátek, 19. ledna. HC Oceláři Třinec hrají zápas proti Motor České Budějovice a pro mně je to první hokejový zápas, který vidím živě. Werk Aréna se plní lidmi a já jsem se na vlastní oči přesvědčila, že toto je sociologická teorie davu. V nejlepším slova smyslu.
Do konce listopadu je ve Vědecké knihovně v Olomouci k vidění první, originální vydání díla Karla Marxe s názvem Kapitál - Ke kritice politické ekonomie. Ačkoli se tato filozofie stala v dějinách vnímaná spíše negativně, nelze na to nahlížet pouze z jedné strany. Tohoto tématu se také týkala přednáška v rámci vernisáže.
Třinec - Ve středu 17. ledna proběhla první beseda v rámci projektu Listování. Zúčastnil se jí cestovatel a novinář Tomáš Poláček, který stopem absolvoval cestu z Prahy do Ushauaie v Ohňové zemi. Čtyři kontinenty. Pět měsíců. 250 řidičů. Jedna kniha. Světové tažení ochmelky Poláčka, jak tomu s vtipem říká sám autor.
Olomouc - Art brut neboli umělecký sloh, který vyjadřuje autorovu touhu po sebevyjádření. Výstava s názvem Přístavy neklidu je od 19. října do 25. února k vidění v Muzeum umění Olomouc. Navazuje na již proběhlou výstavu o našem, českém art brut.
čt., 19. říjen 2023 21:27

Fejeton: Léto na vesnici

Léto na vesnici se zpravidla skládá ze dvou věcí. Žní a sběru brambor. Pro někoho každoroční tradice, pro jiného neobyčejný zážitek. Debaty o agrikultuře v ceně.
Třinec - Místní knihovna na přelomu května a června každoročně pořádá ČteFest. Letos se akce konala od 25. května do 3. června. Mezi hosty se objevila i Karolína Z. Meixneer, která na svém instagramovém profilu dělá literární stand-up a na festivalu představila svou druhou knihu s názvem Národní opruzení. Návštěvníci se mohli dozvědět, co vlastně její práce obnáší a nechat si výtisk podepsat.
V galerijních prostorách městské knihovny je do 2. června k vidění výstava Petra Horáčka s názvem Zajíc a malovaná kráva. Na výstavě se podílela i jeho dcera, k setkání autorů s návštěvníky dojde na dernisáži. Návštěvníka má výstava donutit k zamyšlení a myšlenkové kreativitě. V prostorách galerie navíc probíhají tématické workshopy pro děti školního věku.
Strana 1 z 2