st., 21. březen 2018 13:24

Co stojí za finančním i diváckým úspěchem Black Panthera?

T'Challa T'Challa Zdroj: Marvel studios
Marvelovský Black Panther je úspěchem jak finančním, tak i diváckým. Superhrdinu a krále v jedné osobě, který obléká černý kočičí oblek a chrání fiktivní africké království Wakanda si oblíbilo nespočet diváků po celém světě a film už dokázal celosvětově utržit více než jednu miliardu amerických dolarů. Co stojí za jeho nečekaným úspěchem?

Dobře, říkat že úspěch filmu je nečekaný, je možná trochu moc, protože forma, jakou momentálně Marvel Cinematic Universe (MCU) a jeho tvůrci disponují, prostě úspěchy superhrdinských filmů z této stáje zaručuje. Prezident Marvel Studios Kevin Feige, který je rovněž hlavním producentem všech filmů, které pod MCU spadají, v tom umí chodit a dokáže prodat každý nový film. Ale svým způsobem se už ani nemusí namáhat. Diváci jsou zvyklí, že se každoročně od Marvelu dočkají dalších kvalitních superhrdinských filmů. Studio má osvědčený vzorec, podle kterého produkuje filmy, jak na běžícím pásu a vše jim zatím vychází. 

Čím tedy mohli tvůrci nalákat na novou superhrdinskou sólovku? Black Panther byl představen už v loňské Civil War, kde si jej fanoušci jakožto vedlejší postavu oblíbili. Tímto si Marvel zjednodušil práci s představováním nového hrdiny. Pantherova role v Civil War byl takový malý origin, dozvěděli jsme se, kdo je princ T'Challa, odkud pochází, proč obléká kostým Black Panthera a co v něm umí. Následně mu dali vlastní film, který na Pantherovo účinkování v Občanské válce navazuje a dále rozvíjí vesmír filmového Marvelu. Stejný postup použili tvůrci u Spider-mana, kterého tak po dohodě se studiem Sony nenásilně přidali do MCU. 

Král proti titánovi

Dalším lákadlem pro diváky byla skutečnost, že se jedná o první superhrdinský film, kde hlavní roli hraje herec černé pleti. Kromě toho se sázelo na diváckou zvědavost. Fanoušci byli zvědaví, jak se tvůrci poperou s fiktivní africkou zemičkou Wakanda, která má být díky extrémně vzácnému mimozemskému kovu Vibraniu nejbohatší a nejvyspělejší zemí na světě.

Marvelu se sázka na Black Pantherovu netradičnost s svěžest povedla náramně. Film prvních pět víkendů vládl tržbám v kinech po celém světě a posunul se do pětice nejvýdělečnějších filmů z MCU. Kromě toho se také nově stal vůbec nejtweetovanějším filmem na sociální síti, čímž předběhl i nejnovější osmou epizodu Star Wars.

Po takovém masivním celosvětovém úspěchu není divu, že Marvel neváhal ani vteřinu s ohlášením druhého dílu. Ovšem na krále T“Challu nebudeme muset čekat dlouho. Uvidíme jej už v Avengers: Infinity War, kde bude mít výraznou roli v boji proti šílenému titánovi Thanosovi. Nejočekávanější superhrdinský crossover všech dob bude mít v českých kinech premiéru 26. dubna.

Zobrazeno 1459 krát
Naposledy upraveno: čt., 22. březen 2018 16:23
Pro psaní komentářů se přihlaste