po., 17. červen 2024 15:59

AV journal: Genderless móda, zahajuje rozhovory o genderové rovnosti společnosti

Jednou z nejvýznamnějších změn módního průmyslu za poslední roky je nárůst popularity genderless módy, tedy genderově neutrálních kousků oblečení. Genderless móda se týká designů a stylů, které nejsou vázány na tradiční genderové normy a společenské stereotypy. Přináší pozitivní změnu, jež podporuje kreativní sebevyjádření a umožňuje jednotlivcům cítit se pohodlně ve své kůži. Navíc přiměla společnost zahájit rozhovory o genderové rovnosti ve společnosti.

Dva typy oblečení? Nám stačí jeden
Oblečení se tradičně rozděluje na dva typy- pro muže a ženy, dívky a chlapce. Nicméně, ve společnosti roste debata o rozmanitosti pohlaví, a módní průmysl na to reaguje tím, že přináší kousky nositelné pro každého. Představu, že oblečení má pohlaví, můžeme považovat za sociální konstrukt. Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že šaty a sukně byly původně oděvem pro muže a podpatky byly výsadou bohatých tříd, které si tento luxus mohly dovolit.


Jednoduše tento typ módy je navržen tak, aby vyhovoval všem typům těl, bez ohledu na pohlaví. Jedná se o jednoduchý, čistý design, neutrální barvy a pohodlný, většinou volný střih. Velkou roli zde hraje krejčovství, techniky a výběr materiálů, právě například výběr látky může být v tomto případě klíčový. Látka musí na těle přirozeně splývat, být přizpůsobivá, zajistit pohodlí a estetický vzhled.


Pohodlí, ekologie a udržitelnost
Jedním z mnoha důvodů, proč sáhnout po genderless oblečení je pohodlí. Po dlouhou dobu bylo především dámské oblečení nepohodlné, krásným příkladem jsou korzety, stahovací prádlo nebo kosticové podprsenky. Tento trend se začal měnit s nástupem sportovních kolekcí, které jsou stále méně vázané na pohlaví. Pandemie covidu přinesla další zlom, kdy výrazně vzrostl prodej teplákovek, sportovního oblečení a pyžam.


Důležitějším faktorem genderless módy je její vztah k ekologii a udržitelnosti. Oblečení totiž může zjednodušit výrobní procesy a snížit množství odpadu, protože není třeba vyrábět oddělené kolekce pro muže a ženy. Tento přístup může vést k efektivnějšímu využití materiálů. Dále je kladen důraz na kvalitní a udržitelné materiály, jako jsou organická bavlna, recyklované tkaniny, len, recyklovaný kašmír, konopí a směsi vlny.


Po jakých značkách sáhnout?
Významnou osobností genderless módy na lokálním trhu je Jan Černý, tvořící pod jménem Jan Société. Jeho práce přináší do módního průmyslu nové perspektivy díky odmítání tradičních genderových norem a stereotypů, využívání čistých linií, minimalistického designu a neutrálních barev. V tomto duchu se podle Černého ponese i kolekce oblečení pro zahájení olympijských her v Paříži, kterou navrhuje.

Snímek obrazovky 2024 06 17 160357

Pokud bychom se podívali do zahraničí můžeme zmínit značku spodního prádla TomboyX. Tato queer a ženami založená značka je jednou z nejinkluzivnějších, pokud jde o velikosti a tvary těla (3XS až 6X). Nabízí širokou škálu spodního prádla, plavek, společenských oděvů a topů v různých stylech, potiscích a barvách. Všechny její produkty jsou vyrobeny z udržitelných látek.

Big Bud Press, která se zaměřuje na výrobu etického unisex oblečení, nabízí široký sortiment, včetně pracovních kalhot, westernových kalhot, overalů, kombinéz a topů. Společnost využívá místní výrobní postupy a zdroje, čímž výrazně snižuje svou ekologickou stopu.

Snímek obrazovky 2024 06 17 160621
Nebo Olderbrother, který vytváří univerzální, genderově neutrální oblečení tak, aby sedělo a oslavovalo každé tělo. Veškeré oblečení je šité z udržitelných přírodních látek, značka také využívá mrtvé materiály a upcyklované předměty.

Genderless móda představuje významný krok vpřed v módním průmyslu, který podporuje inkluzivitu, kreativní sebevyjádření a pohodlí. Tento přístup nejenže rozšiřuje naše vnímání módy, ale také podporuje společenské rozhovory o genderové rovnosti a identitě. Zároveň přispívá k ekologii a udržitelnosti díky využití kvalitních a šetrných materiálů a zjednodušenému výrobnímu procesu se sníženým množstvím odpadu.

Zobrazeno 464 krát
Naposledy upraveno: st., 19. červen 2024 14:08
Pro psaní komentářů se přihlaste