ne., 21. listopad 2021 20:22

GLOSA: Strašák jménem pátek 13.

Pátek 13. Pátek 13. Zdroj: alltimelists.com
Den plný děsivých událostí, smůly a neštěstí – přesně to si většina lidí vybaví, když se řekne pátek 13. Právě tato pověra s náboženským původem je nejrozšířenější na celém světě. Zkrátka se jedná o den, kdy se lidé mívají na pozoru ze strachu, že je se jim stane něco zlého. Je však tento strach oprávněný?

Odpovědi na tuto otázku mohou být různé. Je obecně známo, že číslo 13 je považováno za symbol zla. Věděli jste, že dokonce existuje triskaidekafobie? Jedná se o strach ze samotného čísla 13. Lidé s touto fobií se tomuto číslu snaží všemožně vyhýbat. Takový člověk se tedy nikdy neubytuje v pokoji číslo 13, v restauraci si neobjedná třinácté jídlo z jídelníčku a rozhodně dobrovolně nepojede do třináctého patra budovy.
Co kdyby tam na něj číhalo neštěstí, no ne?

V roce 1936 ve Filadelfii vznikl klub nesoucí název The Friday the 13th Club. Jejich členové se dle tradice schází právě v tento den, aby si vyprávěli různé pověry a sdíleli mezi sebou všemožné děsivé zážitky. V České republice máme též podobné společenství, avšak s názvem Sekce 13. Ti se naopak snaží prosadit pátek 13. jako šťastný den.

Odborníci tvrdí, že kamenem úrazu je autosugesce. Lidé si jednoduše zafixují toto datum jako špatné a automaticky si představují všemožné hrůzné události. Když si je těmito myšlenkami nakonec opravdu přivolají, přisuzují vinu pověře.

Příští pátek 13. nás čeká v květnu 2022. Možná by stálo za zkoušku alespoň pro jednou zahnat v tento den chmurné představy a jednoduše se snažit si ho užít jako jakýkoli jiný.

 

 

 

Zobrazeno 173 krát
Naposledy upraveno: ne., 21. listopad 2021 21:48
Pro psaní komentářů se přihlaste