po., 9. březen 2020 23:39

Na Islandu začínají s prací už ve třinácti. Je to oběť a příležitost zároveň, říká Jónsdóttirová

Ragna Kristín Jónsdóttir Ragna Kristín Jónsdóttir Zdroj: facebook.com
Na Islandu mohou začít pracovat děti už ve třinácti letech. Ze začátku pracují méně, od patnácti pak už běžných osm hodin. Své o tom ví Ragna Kristín Jónsdóttirová, která žije na jihu Islandu vedle Hotelu Skaftafell. Ten vybudovali její rodiče kousek od druhého největšího ledovce v Evropě. Už od brzkého věku se zapojovala společně se svou starší sestrou do provozu a do práce začala chodit v letech, kdy spoustu dětí ještě tráví čas na dětských hřištích. 

Kdy jsi začala pracovat? A co přesně jsi dělala?

Začala jsem pomáhat rodičům ve firmě se svou sedmiletou sestrou, když mi byly 4 roky. Pomáhaly jsme umývat nádobí v hotelu, ale tehdy jsme ještě nesměly pracovat. My jsme tam chodily pomáhat, abychom byly blízko našim rodičům, kteří byly stále zaneprázdnění a my jsme je moc doma neviděly.

Řekla bych, že moje první opravdová práce začala, když mi bylo 10-11 let. Začala jsem pracovat jako pokojská v hotelu mých rodičů. Pokud si to pamatuju správně, pracovní den nebyl tak dlouhý, myslím, že maximálně šest hodin za den.

 

Jaké jsou výhody a nevýhody začít pracovat v takhle brzkém věku?

Výhodou možnosti pracovat od brzkého věku je, že teď už vím, jak pracovat. Taky vím co potřebuju k tomu, abych byla v práci kterou dělám, dobrá. Jako nevýhodu považuju to, že jsem neměla tolik volného času jako ostatní děti v mém věku.

 

Přemýšlela jsi někdy nad tím, že jsi ztratila své dětství, když jsi začala pracovat takhle brzy?

Přemýšlela. Často nad tím přemýšlím a cítím, že jsem o dětství přišla. Začít pracovat, když jste ještě dítě znamená, že nemůžete dělat ty věci, co vaši vrstevníci. Vzpomínám si jenom na tři letní dovolené s mojí rodinou zatímco ostatní jezdili každé léto. Ale na druhou stranu, jsem měla to štěstí pracovat s mými rodiči.

 

Je to velká oběť nebo skvělá příležitost?

Myslím si, že je to od obou trochu. Je to skvělá příležitost začít pracovat takhle brzy v mladém věku, a zároveň je to výzva. Je to i velká oběť. Musíte totiž dát jiné věci co chcete dělat stranou. Ale nikdy nebudu litovat toho, že jsem začala takhle brzy.

 

Na základě tvé zkušenosti, nechala bys své děti začít pracovat takhle brzy?

Ano i ne. Podle mého názoru by si dítě mělo nejdřív dětství užít. Ale pokud dostanou příležitost, pravděpodobně bych jim to povolila. Určitě však ne dokud jim nebude 13 let. Myslím, že v deseti nebo jedenácti je dost brzo.

Zobrazeno 1000 krát
Naposledy upraveno: st., 11. březen 2020 20:05
Pro psaní komentářů se přihlaste