út., 13. duben 2021 14:55

Opět se otevírá případ George Floyda

Náměstí George Floyda Náměstí George Floyda Zdroj: Minnesota Spokeman-Recorder / Drew Valle
Celé Spojené státy americké čekají na rozhodnutí o vině či nevině policisty Dereka Chauvina, který je obviněný ze smrti George Floyda. Po téměř roce protestů za rasovou spravedlnost je situace v Minneapolis vyostřenější než kdy jindy.

Rok 2020 byl plný přelomových událostí pro téměř celý svět. Po propuknutí pandemie, celým světem proletěl příběh Afroameričana George Floyda, který zemřel po nepřiměřeném zásahu policisty Dereka Chauvina. Celá událost, která se odehrála v Minneapolis, ve státě Minnesota, byla impulsem pro vznik dnes známého hnutí Black Lives Matter, které bojuje proti rasismu vůči černochům a mělo dosah do téměř celého světa. Protesty a projevy nespokojenosti proti policejní brutalitě trvají už tři čtvrtě roku a nyní se situace opět vyostřuje. Po dlouhých měsících byl zahájen soudní proces s Derekem Chauvinem, který trvá už tři týdny a čeká se, co bude dál.

Po pečlivém vybrání soudce a poroty, nakonec o vině či nevině Chauvina rozhoduje soudce Peter Cahill a společně s ním 14 porotců. Dnes už bývalý policista je obviněn ze zabití a vraždy druhého i třetího stupně a celé Spojené státy americké napjatě očekávají, jak celý proces dopadne.

Násilí na náměstí George Floyda

Samotné město Minneapolis, kde ke smrti Floyda došlo, je rozdělené. Tisíce lidí volá po spravedlnosti, které se Afroameričanům už delší dobu nedostává. Aktuálním tématem v dnešní době je i náměstí George Floyda, které vzniklo na místě, kde muž zemřel jako památka na květnovou událost. Nicméně po určité době se z náměstí, které mělo symbolizovat rasovou spravedlnost, stala spíše barikáda aktivistů, jak tvrdí samotný starosta Minneapolis Jacob Frey a nemalá část obyvatel se nechala slyšet, že je načase se vrátit do původního stavu. Protestující, kteří denně obklopují centrum města a určují kdo může, a kdo nemůže vstoupit na náměstí jsou důvodem, proč se město uzavírá okolí a nedaří se zde obchodu. Po rozhodnutí o zahájení soudního procesu se aktivisté začali chovat více agresivně a všechno naznačuje tomu, že barikády kolem náměstí George Floyda, které měly původně podporovat spravedlnost, dnes podporují spíše násilí. Vedení města nyní řeší, jak tuto situaci vyřešit a připravuje plán náměstí, který by měl částečně zachovat vzpomínku na George Floyda v podobě sochy, nebo jiného memoáru, ale zároveň opět zpřístupnit tuto část města obchodníkům a všem obyvatelům Minneapolis.

Jedno je jisté. Způsob chování a distance mezi lidmi kvůli barvě pleti je jedno z nejaktuálnějších a nejtěžších témat dnešní doby. Rozděluje spousty lidí a v určitých aspektech je velmi těžké popsat situaci jako černobílou.

 

Zobrazeno 182 krát
Naposledy upraveno: út., 13. duben 2021 21:43

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste