čt., 12. prosinec 2019 21:14

Pouliční zpěváci to rozjíždí v Praze před Vánoci

Busking Busking Zdroj: muzikantiakapely.cz
Slyšeli jste někdy o činnosti zvané busking? V České republice potkáte více buskerů, než si myslíte. Pouliční zpěváci, klavíristé, tanečníci nebo artisté, to vše je busking, který se stává velice oblíbeným. Jedná se o uměleckou činnost vykonávanou na veřejném prostranství za účelem získat od kolemjdoucích peníze. Busking má tradici už po staletí, zároveň spousta světoznámých zpěváků začínala jako pouliční zpěváci. Jako busker začínal Bob Dylan nebo francouzská šansoniérka Edith Piaf. Busking je omezován danými zákony a jakmile se jich umělci nedrží, hrozí jim pokuta za nedodržení pravidel. V Praze dokonce existují vyhrazená místa, kde se busking provozovat nesmí, například Staroměstské náměstí, u většiny kostelů nebo škol. Ani zákony však umělce nezastaví a pokud se vydáte na vánoční trhy do Prahy, je pravděpodobné, že nějakého buskera potkáte. Po Praze potkáte mnoho umělců z různých koutů republiky. Vyzpovídali jsme pro vás Tomáše Zamastila, člena jedné pěvecké skupiny, která každoročně busking provozuje v Praze před Vánocemi.

 

Je pro vás těžké vystupovat před lidmi? Máte někdy trému? 

Vystupovat pro mě těžké není za předpokladu, že proběhla alespoň částečná příprava. Někdy se nám špatně začíná zpívat, protože na to někteří nahlíží jako na nadměrný hluk, ale většinou z nás ta nervozita                   po pár minutách opadne. Pokaždé to ale nemusí probíhat stejným způsobem jako vždy, proto máme strach, aby to na lidi nepůsobilo spíš tím negativním dojmem. 

Co pro vás bylo nejlepším zážitkem při vašem vystupování? 

Nejlepším zážitkem pro nás bylo, když se velká skupina lidí přidala k nám a zpívala s námi. Nebo taky, když jedna malá holčička nechtěla odejít a byla námi úplně fascinovaná. 

Stalo se vám někdy, že lidé reagovali špatně? 

Lidé většinou reagují dobře, ale ty nejhorší reakce byly v rámci pouhého nepříjemného pohledu nebo poznámky a následného odchodu. 

Jaké písničky jsou před Vánocemi nejúspěšnější?

Před Vánocemi zpíváme hlavně koledy, abychom lidi navnadili na Vánoce a udělali jim tak radost. Nejoblíbenější písničky z našeho repertoáru jsou Jingle Bells, Amazing Grace a Půlnoční od Václava Neckáře. Tyhle písničky většinou naladily natolik, že se lidé přidávali k nám a sdíleli tu radost s námi. 

Zpěv vánočních písní dodává pražským ulicím před Vánocemi kouzlo, které vyzařuje radostí a lidem zlepšuje náladu. Buďme tedy vděční za tyto umělce, kteří stojí v mrazu a svým talentem se vám snaží zlepšit den. 

Zobrazeno 862 krát
Naposledy upraveno: pá., 13. prosinec 2019 00:03
Pro psaní komentářů se přihlaste