po., 13. květen 2024 20:11

Reportáž: Psí kusy na Floře, aneb výstava 2024

Mapa areálu Flory Mapa areálu Flory Zdroj: Kateřina Dvořáková
Říká se, že psi jsou jako brambůrky – jeden nikdy nestačí. Výstaviště Flora v Olomouci je toho důkazem. Právě sem se totiž v sobotu 4. května sjelo více než devět set nadšenců, aby zde předvedli krásu a umění svých čtyřnohých mazlíčků. Na chvíli jsme se tak ocitli na přehlídce chlupatých celebrit. A byla to opravdu psina!

Je krátce po deváté hodině a my přicházíme na místo výstavy. Již od vstupu je nám jasné, že o množství účastníků nebude nouze. Počasí je k nám dnes přívětivé, čehož kromě soutěžících nejspíš využila i spousta rodičů k tomu, aby zabavila své ratolesti. Po zaplacení vstupného, které činí 50 korun pro studenty a seniory a 80 pro dospělého, dostáváme růžové náramky a můžeme vstoupit do areálu.

Jelikož jsme nováčci a tato výstava psů je naší premiérou, jako první zamíříme k vystavené mapě areálu, abychom se zde zorientovali. Při té příležitosti zjišťujeme, že v areálu se nachází celkem 15 kruhů, tedy závodišť. A tak se vydáváme na prohlídku. Cestou kromě desítek velkých i malých psích plemen míjíme nespočet stánků, kde prodejci propagují své výrobky. Kromě pamlsků, oblečků a příslušenství pro psy zde nabízí třeba frgály z Valašska, čerstvé pirohy, zmrzlinu a všemožné cukrovinky. Pro sběratele suvenýrů jsou zde nálepky všech velikostí s psí tematikou.

Při procházce areálem se dáváme do řeči s paní Pavlínou, která přijela zkusit štěstí se svým Shikoku-inu, což je japonské plemeno. ,,Na výstavy jezdíme často, hlavně s dětmi. Oni se vyřádí a pes taky,“ říká s úsměvem. Místy se necítíme ani tolik jako na výstavě psů, jako spíš v kempu. Někteří návštěvníci to vzali opravdu vážně a postavili si zde stany nejen pro sebe, ale i pro svoje psíky. Kdo nemá kempingovou židličku, jako by nebyl.

,,V jednotlivých kruzích se běhá a hodnotí se zuby, postoj a celková postava pejsků. Soutěžící s nejlepším hodnocením se na konci výstavy sejdou v hlavním stanu, kde už se soutěží přímo o nejlepšího psa a fenu výstavy,“ vysvětluje samotný průběh soutěže další soutěžící, kolem které pobíhá fenka německého ovčáka jménem Kaira.

O celé akci nám poví také sám ředitel výstavy, Jiří Zbořil. ,,V roce 2018 jsme v tomto areálu začali pořádat národní výstavu pejsků, která se nazývá Floracanis a od té doby probíhá pravidelně. V průběhu těchto aktivit vznikla myšlenka udělat ve spolupráci s městem, a hlavně pro obyvatele, ještě menší výstavu, kterou jsme nazvali Florinkou, koná se vždy v květnu a tohle je její třetí ročník.“

Zajímalo nás, kolik je tu letos účastníků a odpověď nečiní zrovna malé číslo. ,,Dnes tu máme přesně 975 pejsků, což je oproti loňskému roku, kdy jich tu bylo 1100, o trochu méně. Nicméně loni to byla akce na dva dny. Letos se mi to díky krásnému počasí a z titulu návštěvnosti zdá zatím nejvydařenější,“ hodnotí akci Zbořil.

Během sledování probíhající soutěže v jednom z kruhů nás zaujme pár stojící opodál, s obrovským bílým chlupáčem po svém boku. ,,My jsme nováčci, jezdíme na výstavy teprve rok. Máme fenku pyrenejského horského psa, jmenuje se Baccaya a má šestnáct měsíců,“ vysvětlují Mlčúchovi.

Baki

Za malou chvíli přicházíme ke slunečníku, pod kterým usměvavá paní Zuzana češe své dva papillony. Hned vedle, v malém stanu, odpočívá ve stínu americká akita. ,,Bereme to jako zábavu, ale hlavně to musí bavit pejsky. Jsou to šampioni už ve čtyřech zemích, jezdíme s nimi po celé Evropě. Olomouc patří k jedné z nejlepších.“

papillon

Ve čtyři hodiny nakonec přichází hlavní hřeb celé akce, a to vyhlášení vítězů. Nejlepším mladým jedincem výstavy se stává fenka rhodéského ridgebacka jménem Batyah. Z dospělých jedinců pak první příčku obsadila Brianna Gluz, fenka bišonka. A že jim to sluší, jak psovi uši! Jejich majitelky si tak domů odvezou vítězné poháry a získaná ocenění se fenkám zapíšou do průkazů původu, který přidává na jejich ceně.

vítěž1

Zdroj: Florinka Olomouc 

Zobrazeno 203 krát
Naposledy upraveno: út., 14. květen 2024 18:01
Pro psaní komentářů se přihlaste