ne., 22. březen 2020 14:37

Rozhovor s lékařem, který byl v přímém kontaktu s koronavirem: „Držte při sobě, pomáhejte si a buďte trpěliví“

Ilustrační foto Nemocnice Šternberk Ilustrační foto Nemocnice Šternberk Zdroj: https://inhaus.cz/foto/349347/sternberk-budova-nemocnice-jpg
Šternberk - MuDr. Roman Tkatchik je lékař působící na chirurgicko-traumatologickém oddělení v nemocnici ve Šternberku. Každé úterý však také provozuje ortopedickou ordinaci v nyní uzavřené Litovli, kde se dva týdny zpátky setkal s člověkem, který byl později pozitivně testován na koronavirus. Tento pacient mu však zamlčel, že se vrátil z rizikové oblasti. Doktor Tkatchik tak neměl tušení, že byl vystaven nákaze, dokud mu o týden později nezavolala Krajská hygienická stanice. Jaké je to být v kůži potenciálně nakaženého a zároveň lékaře?

Co Vám jako první proběhlo hlavou, když jste se dozvěděl, že jste byl vystaven nákaze koronavirem?

Abych pravdu řekl, byl jsem naštvaný. Nechápal jsem, jak mohou být někteří lidé tak nezodpovědní a přemýšlel jsem o tom, jak k tomu přijdeme my zodpovědní, kteří poctivě dodržujeme všechna nařízení a děláme vše proto, abychom jiným lidem pomohli.


Co se ten den dělo a jak probíhalo vaše vyšetření?

Ten den jsem normálně přišel ráno do práce, pracoval jsem a najednou mi zavolali z Krajské hygienické stanice (KHS), že si mám okamžitě vzít ochranné pomůcky a jít domů, protože jsem byl v přímém kontaktu s člověkem pozitivním na koronavirus. Měl jsem jít ihned domů a po příchodu se KHS nahlásit, což jsem okamžitě učinil. Sanitka k nám přijela tak za dvě hodiny, zdravotníci byli naprosto perfektní a profesionální, všechno proběhlo tak, jak by v tomto případě mělo. Ten odběr byl ale velmi nepříjemný, brali mi stěr z dutiny nosní a potom i z dutiny ústní. Opravdu nepříjemný zážitek.


Jak dlouho jste čekal na výsledky testů?

No, slíbili mi, že ty výsledky budou mít večer, ale když jsem jim ten večer volal, tak mi bylo řečeno, že moje krevní vzorky k nim stále nedorazily. Druhý den ráno mi volali, že jim tedy vzorky přišly a že se to bude vyšetřovat, ale že nejprve dají přednost lidem, kteří vykazují nějaké příznaky, protože těch odběrů je opravdu hodně a já žádné příznaky nevykazoval. Až další den ráno mě informovali o tom, že ty výsledky jsou negativní.

 

Čekání muselo být těžké... Měl jste velký strach?

 Samozřejmě, že jsem se trochu bál, ale na druhou stranu jsem si říkal, že po týdnu už by se u mě ty příznaky nějak projevily. Já byl opravdu celou dobu úplně v pořádku."

 

Jak reagovala vaše rodina, přátelé a kolegové na to, když se dozvěděli, co vám a tedy potenciálně i jim hrozí?

Musím říct, že rodina i kolegové se zachovali skvěle. Všichni byli rozumní, i když je fakt, že život nám to změnilo od základů. Manželka taky musela zůstat doma v karanténě. Volala si na Krajskou hygienickou stanici, protože je dětská lékařka, takže potřebovala poradit, jak má postupovat. Bylo jí doporučeno zůstat doma, ale jelikož ani ona nevykazovala žádné příznaky, tak jí bylo řečeno, že odběry zatím absolvovat nemusí. Naše děti byly mimo domov, jsou už dospělé, takže těm nic nehrozilo.

 

Potom, co se u vás projevilo podezření na možnou nákazu, se na vás strhla lavina pozornosti a stal jste se hodně diskutovaným tématem. Přece jen je Šternberk malé město a takové věci se tu rychle roznesou. Jak jste to snášel?

 Vůbec si nejsem vědom, že bych se stal diskutovaným tématem. Byl jsem doma v karanténě a nic takového se ke mně nedoneslo. Takže opravdu není problém snášet něco, o čem ani nevíte, že je. A když jsem se vrátil do práce, všichni se ke mně chovali úplně stejně jako předtím. To už byl totiž vyhlášen ten nouzový stav a všichni jsme museli nosit ochranné pomůcky, tudíž jsem nebyl ničím zvláštní.


Z pozice lékaře a pacienta v jedné osobě, jak byste hodnotil lékařskou péči, které se vám dostalo?

Co se týče nastavených postupů, musím říct, že odběroví zdravotníci to mají zorganizované velmi dobře. Samozřejmě je to pro ně složité, když těch podezřelých na nákazu a samotných nakažených stále přibývá. Taky bych chtěl říct, že si všichni musí uvědomit, že není možné otestovat všechny hned, těch lidí je opravdu hodně. Vím, že je to těžké, ale lidé opravdu musí být trpěliví a vydržet, protože v rámci možností každý pracuje, jak nejlépe umí.


A z pozice lékaře, jak byste zhodnotil přístup České republiky ke koronavirové pandemii celkově?

Je dobře, že to jako stát nebereme na lehkou váhu, protože se opravdu jedná o vir, který může způsobit vážné komplikace, jejichž důsledkem může být až fibróza plic (pozn. onemocnění plic, které může vést ke smrti pacienta). Proto to nesmíme podceňovat a v téhle situaci musíme být trpěliví, držet při sobě a pomáhat si, jak to jen jde.


Co byste vzkázal lidem, kteří vědomě nedodrželi karanténu, i když se vrátili z rizikové oblasti a značně tak ohrozili mnoho lidí včetně vás?

Jsem slušný člověk, takže to řeknu slušně, i když v tomto případě to jde těžko. Nechápu, opravdu nerozumím tomu, jak jste mohli být tak nezodpovědní a sobečtí. Doufám, že si to uvědomujete, protože spoustu lidí teď bude pykat za vaši hloupost.

Zobrazeno 1168 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. březen 2020 19:59
Pro psaní komentářů se přihlaste