čt., 7. listopad 2019 21:51

Ruské metro: I cesta může být cíl

tam ještě není konec tam ještě není konec Zdroj: Lada Herudková
Všichni tušíme, že Rusko je tak trochu jiný svět. Tak trochu jiný styl. Tak trochu jiný život. Zkrátka je. A je tak trochu jiné. No nezní to lákavě?

A ano, i metro je jiné. Ať už si představíte podzemní dráhu, nádherné mramorové paláce, vlhké kopky, galerie ruského socialistického realismu, jediné místo na světě, kde se po jaderné válce v roce 2033 dá žít, moderní přepravu, komunistické soupravy nebo cokoliv dalšího. Jedno je jisté, určitě nejste vedle.

Pokud cestujete jako normální požitkář, z ruského metra si odnesete čtyři poznatky. 1) Nekonečné eskalátory, kde stihnete přečíst Ginsbergovo Kvílení i s poznámkou pod čarou, vyslechnete pochybný rozhovor dvou Rusů na téma teplá voda jen pro buržoazii, necháte se předběhnout stařičkou bábuškou s prořízlou pusou a při tom neustále myslíte na to, jak hrozně fajn by bylo si sednout. 2) Čas mezi jednotlivými stanicemi je o dost delší než v Praze, v průměru tak čtyřikrát. Jenže knížku už jste dočetli a moc chytří jste nebyli, protože jste si vzali jenom jednu, bábuška stihla dřívější metro a vám nezbývá než se zase zaposlouchat do rozhovoru nějakých náhodných spolucestujících. 3) V metru toho nikdo moc nenamluví. 4) Z přípony -kaja vám za chvíli začne pořádně šplouchat na maják, protože každou chvilku opakují, kam jedete, kdyby vám to náhodou během těch pěti minut vypadlo. „Puškinskaja, Vladimirskaja, Dostojevskaja, Majakovskaja!“ A sem tam se objeví nějaký Prospekt. 4) Ruské metro má hodně zvláštní odér. Prostě když sjedete dolů, zjistíte, že nic na světě takhle divně nesmrdí. Je to zkrátka hluboké podzemí v zemi, kde zítra už znamená včera. Jednoduše cítíte, že jste v ruském metru.

A pokud cestujete jako normální požitkář a zároveň jste trochu blázen, přidají se k základní čtyřce ještě další 2 minipoznatky. 5) I když máte pocit, že je moc super nápad vystoupit na náhodné stanici, protože je zrovna docela zajímavá, nedělejte to. Sice se jako zajímavá jeví, ve skutečnosti je to jenom další komunistická díra v zemi, co smrdí stejně jako všechny ostaní díry tohoto typu. Navíc se tam pohybuje podezřelý týpek loudící (doplňte si sami, já mu nerozuměla). A poslední metro bylo to, z kterého jste vystoupili. 6) Pokud se vás ruský herec převlečený za vojáka zeptá, jestli se vám líbí jeho uniforma a jestli se s ním nechcete vyfotit, protože po něm už nějakou dobu pokukujete, rozhodně mu neříkejte svůj opravdický názor. Je trochu nepříjemné být v tom uzavřeném prostoru čtyřikrát déle než v Praze, protože i tam by to bylo moc.

Jednou napíšu i o ruských vlacích, které si jezdí podle svých ruských pravidel a svého ruského času, který zabírá 11 časových pásem a co vlak, to jedinečný start. Metro je naštěstí sjednocené, takže se vám nestane, že byste přišli s půlhodinovým předstihem a ono vám ujelo.

Zobrazeno 869 krát
Naposledy upraveno: út., 12. listopad 2019 11:28
Pro psaní komentářů se přihlaste