st., 20. březen 2019 09:39

Mendesova The Tour: z popu a R&B jde vytvořit rockový koncert.

Shawn Mendes, Berlín, Mercedes-Benz Arena Shawn Mendes, Berlín, Mercedes-Benz Arena Zdroj: Foto autorka
Kanadský zpěvák Shawn Mendes je momentálně jedna z největších popových hvězd. Se svým třetím studiovým albem vyráží letos na arénové turné. Jemný rock, trochu R&B, květinová estetika a přesné vokály. To je Shawn Mendes: The Tour. 

Minulý rok vydal své třetí studiové album a sklidil s ním spoustu pozitivních ohlasů, mimo jiné i nominaci na ceny Grammy za úvodní singl In my blood. Album pojmenoval jednouše po sobě, protože podle jeho slov: „Tohle je nejupřímější album, které jsem zatím vydal." Zajímavé na albu je, že jednoznačně neodpovídá žádnému hudebnímu žánru. Úvodní singl In my blood připomíná hudbu rockové kapely Kings of Leon, jiné sklady, například Lost in Japan, nebo Nervous, připomínají spíše popovější R&B styl, který odpovídá například stylu, který má Justin Timberlake. Po vydání alba v srpnu minulého roku byl Mendes nejprodávanějším kanadským umělcem. Album se ocitlo v září na pvním místě  hitparády Billboard 200. 

Světové turné začal v březnu v Evropě, v létě objede Severní ameriku a na podzim stihne Austálii, Nový zéland a Jižní ameriku. Po dobu celého turné bude doprovázet Shawna zpěvačka Alessia Cara, která dělala předskokanku i v Mercedes-Benz aréně v Berlíně. Stejně jako Shawn, i ona má úžasný hlas a dokázala publikum výborně rozezpívat a rozpohybovat ještě před hlavním číslem. Dvaadvacetiletá kanaďanka začínala podobně jako Shawn Mendes na Youtube, i když on své úplně pvní covery přidával na aplikaci Vine. Oba podepsali své první nahrávací smlouvy v roce 2014, ale o dva roky mladšího Shawna vynesla jeho fanouškovská základna o něco výš. Alessia je i přesto výborná muzikantka a vyprodukovala i skvělé hity, které se objevily na předních příčkách hitparád.

Oproti dvěma předchozím albům a turné, které je doprovázely, je Mendesova hudba samozřejmně vyspělejší a tak můžeme to samé očekávat i od The Tour. Zároveň je ale o něco hravější než ty předešlé. Instalaci měsíce uprostřed arény nyní nahradila obrovská růže, která svítí stejnými barvami jako svítící náramky, které návštěvníci dostanou při vstupu. Světelnou show tak vytvářejí nejen světlomety, ale také diváci, a dojem z tohoto pohledu je dechberoucí. Shawn si sice vystačí s malou scénou, ale aby to bylo zajímavější musely být scény dvě, stejně jako na předešlém turné. Jedna hlavní v čele arény pod obrazovkami a druhá ve středu arény pod obří růží. Toto rozdělení doplňuje krásný estetický zážitek. Ten vytváří i skvělá práce kamery. Záběry z několika kamer, které zabíají scénu a Shawna kolikrát připomínají spíše záběry z uměleckého filmy, než obyjné snímání scény. Určitě stojí za povšimnutí také práce animátorů, kteří dotvořily romantickou estetiku apokaliptickou úvodní projekcí, k spoustě záběrů z kamer vložili zajímavé filtry a skvěle synchronizovali svítící náramky publika s hudbou.

Shawn Mendes, autor: Hana Řeháková

Shawn na tomto tuné ukazuje své úžasné hudební schopnosti. I přestože jeho styl stále nejvíce odpovídá popu, hlasově je schopen zasáhnout do každého z řady žánrů, které použil v svém albu. Dvacetiletý kanaďan se vypracoval od malého kluka s kytarou až k showmanovi, který má kytar hned několik. Kytary i tak občas vymění za klavír a show hned dostane romantičtější nádech. Při těchto momentech je kásné vidět, jak s ním celý stadion zpívá jeho balady. Nejemotivnější částí konceru je ale jeho písen Youth, kterou složil společně s Khalidem na počest obětem teroristického útoku v Manchesteru v roce 2017 na koncertě největší popové zpěvačky součastnosti, Ariany Grande. Ale i emotivní části jsou nabité Mendesovou nespoutanou energií. Ukazuje všem, že je skvělí hudebník s neuvěřitelným hlasovým rozsahem a každou notu si užívá na sto procent. Spousty fanoušků nazývají Shawna rockovou hvězdou a na tomto turné dokazuje, že jí opravdu je.

Zobrazeno 1520 krát
Naposledy upraveno: út., 26. březen 2019 15:30
Pro psaní komentářů se přihlaste