čt., 30. květen 2024 18:52

Silly Season F1: Co Japonský Pilot Yuki Tsunoda?

Yuki Tsunoda - pilot týmu Visa Cash App Racing Bulls Yuki Tsunoda - pilot týmu Visa Cash App Racing Bulls Zdroj: Lukas Raich, CC-BY-SA-4.0
Formule 1 je opět ve středu pozornosti, ale tentokrát nejen díky rychlosti na tratích. Takzvaná Silly season je v plném proudu a mezi těmi, kteří jsou na povrchu této bouřlivé smršti spekulací, je i japonský jezdec Yuki Tsunoda. Se sezónou plnou otázek a nejistot se podíváme na Tsunodův pohnutý začátek roku 2024, jeho výkony a možnosti na povýšení do hlavního týmu Red Bull Racing. Jaké jsou šance tohoto talentovaného jezdce na další kroky ve světě Formule 1? Pojďme se podívat na detaily jeho dosavadní kariéry a na to, co by mohl přinést do budoucna.

Yuki Tsunoda, jediný japonský pilot na roštu Formule 1, si v letošní sezóně vede velmi dobře. Svou kariéru v nejprestižnější lize motorsportu začal s týmem AlphaTauri v roce 2021. Navzdory změně názvu týmu na Visa Cash App Racing Bulls zůstává Tsunoda věrný tomuto týmu až do dneška. Během své kariéry se v týmu setkal se třemi piloty: Pierrem Gaslym, Nyckem de Vriesem a Danielem Ricciardem, který je jeho týmovým kolegou i v roce 2024.

Tsunoda měl slibný začátek sezóny a pravidelně se umisťoval na bodovaných pozicích. Jeho výkony jsou konzistentní, což je důležité pro jeho kariérní postup. Tsunoda se výrazně zlepšil v udržování životnosti pneumatik, zvládání svých emocí během závodů a celkové konzistentnosti. Navíc, jeho komunikace s osobním inženýrem se výrazně zlepšila, což přispívá k jeho úspěchům.

Zajímavostí je, že Tsunoda dosáhl 19 z 24 bodů týmu Visa Cash App Racing Bulls v letošní sezóně, což ukazuje jeho význam pro tým. Přestože jeho výkon v China Grand Prix nebyl ideální, měl tento závodní víkend své specifické důvody. Byla to jeho první zkušenost se Šanghajským okruhem, který byl znovu zařazen do kalendáře po pěti letech a s novým povrchem, což způsobilo potíže mnoha jezdcům. Tým zde měl také smůlu při dvou nezávislých kolizích. Jedna se stala mezi Strollem a Ricciardem a druhá mezi Tsunodou a Magnussenem. Obě byly pro tým fatální, což znamenalo, že ani jeden z jejich pilotů nemohl pokračovat v závodu . Jediný závod, kde Tsunoda opravdu a férově zaostal za Ricciardem, byl sprintový závod v Miami, kde Ricciardo skončil čvrtý a Tsunoda osmý.

Tsunoda má stále naději na povýšení do hlavního týmu Red Bull Racing, zejména kvůli spekulacím o možném odchodu Sergia Péreze a jeho možnou náhradou Danielem Ricciardem. Christian Horner, ředitel týmu Red Bull, ocenil Tsunodovy pokroky, ale nic zatím není jisté. Dalším faktorem je ochrana Tsunody japonskou firmou Honda, která dodává motory oběma týmům červených býků, avšak smlouva končí v roce 2025 a Honda se přesune jinam, k Aston Martin F1 Team. Neprodloužením této smlouvy Tsunoda ve vedení týmu ztrácí velkého a silného podporovatele.

Možnosti přestupu Tsunody do jiného týmu se zdají omezené. Aston Martin má stabilní jezdce a přestup do jiného dceřiného týmu by Tsunodovi pravděpodobně nepřinesl zlepšení. Pokud Tsunoda udrží své výkony, mohl by být vážným kandidátem na místo v hlavním týmu Red Bull vedle Maxe Verstappena.

Sezóna 2024 je opravdu napínavá, plná nejistot ohledně budoucnosti několika jezdců. Otázky kolem Tsunodovy budoucnosti, Péreze, Ricciarda a dalších zůstávají otevřené. Nadcházející závody, jako ten v Montrealu, nám možná přinesou více odpovědí na tyto otázky. Fanoušci Formule 1 se mají rozhodně na co těšit.

Zobrazeno 323 krát
Naposledy upraveno: st., 5. červen 2024 13:05
Pro psaní komentářů se přihlaste