so., 25. listopad 2023 19:07

Neskončím, dokud budu mít potřebu se vyjadřovat veřejně a lidi budou ochotni mě poslouchat, říká poetistka Vrláková

Vystoupení Lenky Vrlákové Vystoupení Lenky Vrlákové Zdroj: Lenka Vrláková
Studentka olomoucké univerzity Lenka Vrláková po večerech válí na vystoupeních slam poetry. Už ve svých dvaceti letech ovládla pódium slamu. Naposledy se zúčastnila slam vystoupení v úterý 14. listopadu ve Variaci, neziskové organizaci v Olomouci. Slam poetry, kterému se studentka věnuje je performativní žánr autorské poezie, která vznikla v Chicagu a vyznačuje se přidáním rytmu a rýmování do textu. ,,Na slamu je nejvíce zajímavé, že texty jsou velmi často performované jen jednou,‘‘ vysvětluje kouzlo slamu Vrláková.

Autorka je kamarádka Lenky Vrlákové. Proto si v rozhovoru tykají.

Lenko, mohla bys nám přiblížit úterní akci slam poetry?
Jedním slovem, byla to bomba. Jsem tak ráda, že jsem měla tu čest, být toho součástí. Všichni vystupující byli úžasní. Společně jsme se podíleli na přátelské, láskyplné a dokonalé atmosféře, která dávala energii nejen performerům, ale i divákům. Jako obvykle bylo plno, a diváci si posedali i na koberec přímo před pódium. Byl to krásně prožitý večer mezi fajn lidmi. Určitě na příští vystoupení musíte přijít a zažít to, co se tu snažím popsat.

Kdy a kde jsi začala se slam poetry?
Začala jsem vystupovat před více než rokem v devatenácti letech. Předtím jsem jen chodila na slamy a byla velký fanoušek. Na jednom slam představení se performeři zmínili o slam poetry workshopech, které se konali u nás na Slovensku. Bez přihlášení a nějakého velkého chystání jsem tam dorazila a stala jsem se jedna z nich. Chtěla jsem to prostě jen zkusit.

Myslíš si, že je zapotřebí mít určitou vlastnost pro vytváření slamu?
Nemyslím si, že je potřeba speciálních vlastností. Hlavní je, aby tě to bavilo a naplňovalo, abys měla potřebu rýmovat a vyprávět. Mám za to, že není podstatná ani odvaha. Více než jen vyjít na pódium, je dobré mít tam co nabídnout. Mít v sobě kousek extravagance. Mou výhodou je studium oboru filozofie. Díky ní přemýšlím nad problémy, nápady více metaforicky, to se otiskne i do mých slamů.

Existuje nějaká slam poetry komunita?
Ano, existuje i zde v Olomouci. Také jsem jejím členem. Dostat se do slam poetry komunity je velmi jednoduché. Je to otevřená organizace, kde se stačí přihlásit na slam poetry a přijít se svým textem. Nebo jen přijít v den show s prosbou o možnost vystoupení. Tuto situaci jsem už párkrát viděla a o tom slam je, dá šanci úplně každému. Stačí jen přijít. Není důvod, proč by měl být projev špatný. V Olomouci máme tedy komunitu, kde jsou všichni moc fajn a otevření novým stylům.

Chodíš pořád na slam vystoupení?
Pokaždé když je možnost a čas, ráda se zajdu podívat. Je to můj styl odreagování.

Je důležité sledovat ostatní poetisty?
Svým způsobem ano, ale nesleduji ostatní kvůli inspiraci nebo zajištění si originality. Důležitější je přijít za účelem podpory nejen účastníků, ale celé komunity.

Kdyby někdo další ze studentů chtěl začít se slamem, co pro to musí udělat?
Jak už jsem se zmínila, není náročné se stát účinkujícím. Je potřeba chtít napsat autorský text a chtít se o něj podělit. Je jen na tobě, kdy začneš. Taky je dobré vědět, že není důležité být nejlepší, ale vidět, že lidi baví to, co jim vyprávíte. 

Jaké jsou nejpopulárnější témata, které lidi baví?
Podle mě neexistuje téma, které by stoprocentně pobavilo všechny. Vždy v publiku sedí někdo jiný s odlišným humorem. Nejde o téma, ale o to, jak dokáže performer předat emoci z textu lidem. Samozřejmě větší ohlas májí slamy o aktuálním dění, o obyčejných věcech.

Jste placeni za vystoupení nebo je to dobrovolná akce pro lidi?
Ano, dostáváme honorář. Ale neznám žádného slamera, který by dělal slam za vidinou peněz. Vystupujeme, protože nás to baví, máme potřebu vyjadřovat své myšlenky.

Proč se slam poetry lidem tolik líbí?
Čím více přicházejí noví posluchači. O slam je velký zájem. Není typické, vidět mezery v publiku. Lidem se to líbí, protože je to free speech. Mohou slyšet velkou různorodost témat. Pokaždé performer přijde s něčím novým. Je to poezie, která se z knih dostává do barů a hospod.

Kdo nejčastěji vystupuje?
Většinou účinkují mladí lidé pro mladé publikum, ale opravdu může přijít kdokoliv. Jsme rádi za každého, kdo má chuť zažít něco nového. Protože slamer bez diváka je jen poloviční slamer.

Jaký je tvůj vytyčený cíl, kterého hodláš dosáhnout v budoucnu?
Nemám žádný vytyčený cíl. Sice existuje mistrovství ve slamu, kam bych se ráda podívala, ale není to moje priorita. Ani se přímo nechci slamem živit, samozřejmě to jde, ale zatím se chci jen víc zdokonalovat. Vystupuji, protože mám co povědět a baví mě dělat lidem radost. Se slamem neskončím do té doby, dokud budu mít potřebu se vyjadřovat veřejně a lidi budou ochotni mě poslouchat.

Můžou se o tobě lidé dozvědět jinde než na živé show v Olomouci.
Příležitostně vystupuji i na Slovensku, ale při škole je to opravdu jen výjimečně. Zatím nemám ani žádný podcast nebo videa s podobným obsahem. Můžete mě sledovat na mém Instagramu nebo Tiktoku slampoetry.sk, ale ani zde se nezaměřuji výhradně na slam.

Víš o něčem, co bys chtěla vzkázat těm, kteří uvažují o tomto koníčku?
Nevím o ničem speciálním. Možná jen jestli píšete texty do šuplíku nočního stolku, tak vám nebrání nic kromě vaše strachu, je přednést před mikrofonem. Zkuste to. Těším se na vás.

 

Zobrazeno 407 krát
Naposledy upraveno: so., 25. listopad 2023 23:02
Pro psaní komentářů se přihlaste