po., 3. duben 2017 10:56

Starejte se o zuby pořádně! Den v Šantovce bavil i vzdělával

V přízemí obchodního centra Šantovka se ozývá nezvyklý ruch. Přestože je pondělí odpoledne, kolem stánků rozmístěných v kruhu se srocují skupinky zvědavců. Pořádá se tu totiž akce k příležitosti Světového dne ústního zdraví, který připadá na 20. březen. Organizátoři, mezi kterými nechybí spousta dobrovolníků z řad studentů zubního lékařství UP, si pro návštěvníky připravili pestrý program. Akci organizovala Lékařská fakulta UP za účelem zlepšit povědomí o významu ústní hygieny.

Plak

Barvení zubního plaku

Celý program akce cílí především na dětské osazenstvo. Atmosféra je veselá, děti si zábavný den užívají. Přestože přicházím až po čtvrté hodině odpolední, stále tu zbývá hodně prcků. Tento počet ale dle přítomných studentek není nic ve srovnání s dopolední účastí. Přišlo spousta školek, ať už ohlášených předem nebo ne, stejně jako žáků základních škol. Děti zde zkouší různé hry, baví je třeba pexeso. Oblíbená je také „nemocnice pro medvídky“, kde se děti dovídají, jak probíhá návštěva u zubního lékaře, aby se nebály chodit na prohlídky. Také probíhá soutěž, ve které děti hádají, které potraviny jsou pro zuby zdravé nebo naopak škodlivé. „Mezi menšími dětmi je o program určitě zájem. Školky a děti zhruba do třetí třídy se opravdu zapojují, ti starší se pak více stydí nebo chtějí být vtipní a naschvál neotvírají pusu,“ říká jedna z dobrovolnic, studentka Lenka.

Fialová všude, kam se podíváš

Velké zastoupení na akci má už tradičně Sdružení studentů stomatologie, jejíž členové se věnují zájemcům hned u čtyřech stánků. Největší tlačenice nastává u stanoviště s nabídkou barvení zubního plaku. Návštěvníci si nechávají testovat plak na vlastních zubech pomocí fluorescenčního barviva. To se na plak přichytí a ukáže se pod speciálním světlem. „Je to tu super, podívej,“ ukazuje mi malý Kuba nadšeně svůj chrup. Zkouším tuto metodu také a k vlastnímu potěšení mi na zubech ulpívá jen zanedbatelné množství barvy. Animátorka mě chválí a já vyrážím na další obhlídku. Nejpřínosnější aktivita celé akce je určitě demonstrace hygieny ústní dutiny a správného čištění zubů. Mezi studenty se technice říká „sluníčko“, a to kvůli krouživému pohybu při čištění. Jako figurant slouží velký žlutý plyšák s modelem lidského chrupu. „Opět se ukazuje, že spousta lidí si neumí správně čistit zuby. Když nám tu dopoledne někteří předvedli svoji techniku, úplně jsme se zděsili,“ nechápe dobrovolnice Michaela.

PlyykZproZukzkuZsprvnhoZyiytyn

Plyšák pro ukázku správného čištění

 

Další stanoviště podávají základní informace o ústní dutině. Animátoři vysvětlují, co to je zubní kaz a jak vzniká, co je to plak nebo například kolik máme v ústech mléčných a dospělých zubů. Většinu těchto aktivit prezentují pod dohledem zubařů studenti zubního lékařství. Na akci se jich dohromady za celý den vystřídá 24. „Sdružení (studentů stomatologie) je skupinka lidí, kteří se na těchto akcích podílejí dobrovolně, nic za to v podstatě nemají a obětují tomu svůj volný čas,“ vysvětluje organizátorka Michaela. Každý stánek navštíví odhadem 500 lidí, dobrovolníci tedy jistě mají co dělat. Kromě studentů stomatologie Univerzity Palackého zde pomáhají i studenti olomouckých zdravotnických škol. Ti zájemcům měří tlak nebo počítají hodnotu jejich BMI.

Zkažené zuby jako léčba šokem

V místním fotokoutku se můžete vyblýsknout a odnést si fotky na památku. Zájem o zvěčnění je velký, proto raději pokračuji v pochůzce, když v tom mě zarazí spousta různých plaket s fotografiemi. Některé obrázky vypadají opravdu otřesně, zejména ty se zkaženým chrupem. Studentka Lenka mi vysvětluje, že nejlepší motivace bývá většinou šoková terapie. Pokud lidé uvidí, jak jejich zuby mohou při nedostatečné péči vypadat, mnohem více se pak začnou snažit a zaměří se na prevenci.

A co si studenti o podobných akcích myslí? Má podle nich jejich úsilí smysl a nemine se účinkem? „Doufám, že se podobných akcí bude konat více. I kdybychom měli pomoci jen jedinému člověku a přivést ho „na správnou cestu“, tak to stojí za to,“ myslí si organizátorka Tereza. Ale to už pomalu nastává šestá hodina odpolední, stánky se bourají a vše se uklízí. Za rok na viděnou!

Zobrazeno 1952 krát
Naposledy upraveno: po., 10. duben 2017 08:47
Pro psaní komentářů se přihlaste