po., 5. prosinec 2016 13:37

Bartoška opět vykázal Trojana s Dvořákem z nebe na zem

Jiří Dvořák, Anna Čtvrtníčková, Vica Kerekes a Ivan Trojan Jiří Dvořák, Anna Čtvrtníčková, Vica Kerekes a Ivan Trojan Zdroj: www.andelpane2film.cz
Dlouho očekávané pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně je na světě, režisér Jiří Strach opět nezklamal.

Před téměř jedenácti lety na Štědrý den 2005 se na televizních obrazovkách poprvé objevil ne tak docela svatý anděl Petronel se svým poněkud netradičním přítelem čertem Uriášem. Od 1. prosince má české publikum opět možnost setkat se s touto povedenou dvojicí, tentokrát na promítacích plátnech kin.

Ve volném pokračování filmové pohádky jsou Petronel s Uriášem opět vykázáni z nebeského ráje do prachu pozemského světa, tentokrát však tak, jak je znají v nebi – s křídly a rohy. Nemají za úkol napravit hříšníka, ale najít jablko ze „stromu poznání", které nedopatřením spadlo do lidského světa, když čert Uriáš pokoušel Petronela, aby z něj okusil a dostal se tak k lepší službě. Tak musí na příkaz Pánaboha (Jiří Bartoška) dvojice kalupem dolů a jablko najít, jinak skončí neslavně – jako hvězdná mlhovina. Velice záhy zjišťují, že to nebude tak jednoduché, jablek je totiž kolem spousta.

Druhá dějová linka se odvíjí kolem malé Anežky (Anna Čtvrtníčková) a její maminky (Vica Kerekes), která se snaží zajistit živobytí pro sebe i svou dcerku. Zatímco sama tvrdě pracuje, posílá Anežku převlečenou za mikuláše po domácnostech ve městě, Anežka tam však sama bez čerta a anděla nepochodí.

Petronel s Uriášem mají štěstí, objevují jablko Poznání právě v rukách Anežky, která ho našla. Domluví se, že pomohou Anežce s mikulášskou obchůzkou v naději, že od ní nakonec získají toužené jablko. Práci jim znepříjemňuje trojice zlodějů (Marek Taclík, Pavel Liška, Stanislav Majer), kteří též chodí v přestrojení za mikuláše, čerta a anděla a při návštěvě domácností seberou, co mohou. Přes mnohé strasti se ale Uriáš s Petronelem k jablku dostanou a předvánoční příběh tak končí jako správná pohádka.

Obsazení se od prvního dílu nezměnilo, opět můžeme vidět Ivana Trojana jako popleteného anděla Petronela a Jiřího Dvořáka v roli jeho vykutáleného kamaráda Uriáše, dále Jiřího Bartošku jako Pánaboha nebo Kláru Issovou v roli Marie. Milá je taky upomínka na první díl v postavě duše zemřelé Voříškové v podání Jiřiny Bohdalové. Hereckým výkonům hlavních protagonistů zřejmě není co vytknout, konec konců Ivan Trojan s Jiřím Dvořákem jsou nejen zkušení herci, ale pod taktovkou režiséra Jiřího Stracha také sehraná dvojka.

Ten rovněž odvedl velice precizní práci, ve které se odráží pro některé zdlouhavé jedenáctileté čekání, než na svět přišlo pokračování. Podle mého názoru se ale delší časový prostoj vyplatil, na rozdíl od jiných filmových pokračování se druhý díl Anděla Páně rozhodně nenechá svým předchůdcem zahanbit. Jiří Strach spolu se scénáristou Markem Epsteinem vytvořili zdařilé dílko sršící laskavým vtipem.

Krásnou atmosféru filmu podtrhuje také prostředí Českého Krumlova nebo nevtíravá hudba z dílny Ondřeje Brzobohatého.

Nezbývá než poblahopřát tvůrcům k povedenému filmařskému počinu a případně si užít v předvánočním shonu hodinu a půl klidu a zábavy v některém z kin.

Zobrazeno 2126 krát
Naposledy upraveno: po., 5. prosinec 2016 22:16
Pro psaní komentářů se přihlaste