ne., 4. duben 2021 19:08

Život s malým mimozemšťanem

Kocour Antonín Kocour Antonín Zdroj: Anežka Vymětalová
Vzpomínám si celkem živě na to, když jsem Sphynxe uviděla poprvé. Bylo to v jedné z epizod seriálu Friends a Rachel ji přinesla domů. Byla tam od ostatních nazývána ostatními oškubaným kuřetem nebo kočkou naruby. V té době jsem si neuměla představit, že bych se k tomuto zvířeti vůbec přiblížila. Dnes mi doma pobíhají dvě a já si svůj život neumím představit bez nich.

Není jisté, odkud plemeno Sphynx přesně pochází, údajně je už před mnoha staletími chovali Aztékové. Toto bezsrsté stvoření bylo tehdy velmi ceněno a považováno za dar od Boha.

První holé kotě, kocourek Prune, se narodilo v Kanadě roku 1966 a bylo prvním v linii tzv. Kanadských sphynxů. Tu pak dále rozšiřovaly chovatelské stanice v Kanadě a v USA. Donský sphynx  byl odchován v ruském Rostově na Donu. Rozdíl mezi nimi je velmi malý. Rozdíl je vidět např. ve tvaru očí či tvaru lebky. Lze také pozorovat, že kanadský sphynx má jemné ochlupení, kdežto ten donský úplně holou kůži.

Ač Sphynx nepatří mezi běžně rozšířená plemena koček, pokud po něm zatoužíte, je možné si takové koťátko koupit i u nás. Velmi důležité je ovšem, odkud si kočičku berete. Sphynx je náchylný k mnoha nemocem, proto je velmi důležité obrátit se na prověřené chovatelské stanice. Ty jsou povinné sledovat rodokmen svých koček a bránit tím přenosu geneticky podmíněných vad a nemocí. Zároveň jsou koťátka testována a řádně očkována. Průkaz původu není u Sphynxů pouhým dokladem o drahém nákupu, ale může vám v budoucnu ušetřit mnoho starostí, peněz i slz. V tzv. množírnách pořídíte koťátko sice levněji, ovšem záruku, že je kočička v pořádku už rozhodněte nedostanete.  Pokud si stále nejste jisti, je dobré pročíst si zkušenosti ostatních. Např. na Facebooku je mnoho skupin, které se chovem Sphynx zabývají a jistě vám doporučí vhodného chovatele.

Jak jsem již zmínila, nám doma pobíhají dvě nahé kočky, jeden kanadského původu, druhý donský sphynx. Život s nimi je plný lásky. Mohla bych je přirovnat k malým dětem, protože nedokáží být sami. Je potřeba počítat s tím, že jim musíte věnovat hodně pozornosti. Koupání, čištění uší nebo stříhání nehtů je pravidelná záležitost, kterou sice nemají rádi, ale neobejdou se bez ní. 

Péče o ně je o něco náročnější než o klasickou chlupatou kočku. Odmění se vám ale spoustou mazlení a hravých chvil.

Říká se, že bezsrstí mazlíci jsou vhodní pro lidi s alergií, není to ale tak úplně pravda. Alergie na kočky je způsobena alergeny, které mohou být i ve slinách nebo šupinkách kůže, ne jen v srsti. Je proto potřeba strávit s kočkou nějaký ten čas, než se začne uvažovat o koupi.

Kočička Sphynx je velký závazek, je třeba o koupi přemýšlet a být si jist, že ji dokážete dát velkou většinusvé pozornosti. Z vlastní zkušenosti ale vím, že se vám takový závazek vrátí a vy získáte lásku na celý život.

Zobrazeno 257 krát
Naposledy upraveno: po., 5. duben 2021 19:35
Pro psaní komentářů se přihlaste