po., 25. březen 2024 10:13

Jazz Tibet Club zaplavila melancholie. Pražská Dukla dorazila se svým novým albem

Hlavní tvář Dukly Lukáš Vydra během koncertu v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Hlavní tvář Dukly Lukáš Vydra během koncertu v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Zdroj: foto: Libor Cinegr
Nezávislá hudební skupina Dukla vystoupila 20. března v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Své měsíc staré album Stejný lepší odehrála během svého koncertního setu téměř celé. Nechyběly ani starší skladby pražské trojice. Kapela je na začátku svého jarního turné. Olomoucká zastávka byla teprve čtvrtá v pořadí z celkem devatenácti československých klubů, které kapela do konce dubna navštíví. Úlohy supportu se ujal držitel ceny Apollo, DIY producent dné.

„Byl tady někdo na našem koncertě v roce 2018?“ zeptal se najednou publika mezi skladbami zpěvák a kytarista Lukáš Vydra. Něco málo přes deset rukou se zvedlo nad úroveň očí. Ve stejný moment si však koncert užívalo mnohem více posluchačů. Ilustrační důkaz toho, že si pražská progresivní formace pomalu ale jistě buduje fanouškovskou základnu. Především pak mezi posluchači vysokoškolského věku. Do akusticky kvalitního Jazz Tibet Clubu jich přišlo něco přes stovku.

Během 75minutového koncertu kapela naservírovala svým olomouckým fanouškům skoro celé album Stejný lepší. Vyšlo teprve před měsícem a skupina z Vinohrad si na něj pozvala hned několik domácích jmen. Rapper TK27, člen projektu 58G, se v Olomouci neukázal. Na nové desce se objevil v roli hosta nové verze skladby Prší třetí den. Píseň MZV na albu zase doplnila zpěvačka Ela Tolstova ze skupiny Tolstoys. Starší tvorbu Dukly reprezentovali během večera např. skladby I.P. Pavlova nebo Holka se psem.

Role supportu se v hanácké metropoli ujal oceňovaný producent dné. Ondřej Holý svou obtížně vystihnutelnou hudbu, ve které však dominuje klavír, produkuje v domácích podmínkách. Pro mnohé se zdá být spíše neznámým jméném tuzemské hudební scény, ale skladbu Asos Model Crush z debutového alba si k dnešnímu dni na Spotify poslechlo přes 11 miliónů lidí po celém světě. Videoklip k písni Traps in my feed je letos nominovaný v Cenách Anděl. Jeho 40minutový set v Olomouci naladil publikum na hlavní koncert večera.

Po koncertě se Lukáš Vydra, Josef Hradílek a Jáchym Krohe přesunuli mezi návštěvníky koncertu. Prodávali fanouškům svůj merchandising a na vyžádání jej podepisovali. Podobný scénář bude pravděpodobně jejich příznivce čekat na dalších 15 štacích, které skupina navštíví do konce dubna. Jaro 2024 CZ/SK Tour obsahuje dohromady třináct českých a šest slovenských zastávek. Je vůbec nejdelší sérií koncertů, na kterou se skupina prozatím vydává. Samotný křest alba proběhne v Praze, v Brně i v Bratislavě, a to během tří po sobě jdoucích dní.

Skupinu založil Lukáš Vydra společně s Josefem Hradílkem v roce 2018 jako vedlejší projekt při účinkování v kapele Mayen, která ale zanedlouho ukončila svou činnost. Melancholie s nostalgií jsou společnými jmenovateli skupiny Dukla. Mnoho personálních změn doprovází nadějnou českou formaci už od jejího vzniku. Stálými složkami jsou pouze Lukáš Vydra a Josef Hradílek, kteří v roce 2018 Duklu založili jako vedlejší projekt při účinkování v kapele Mayen. Texty písní často pojednávají o životě v Praze, české historii i osobních tématech textaře, Lukáše Vydry. Ten je vystudovaným bohemistou a vyučuje češtinu na střední škole.

Zobrazeno 229 krát
Naposledy upraveno: út., 26. březen 2024 08:28
Pro psaní komentářů se přihlaste