st., 30. říjen 2019 18:22

POZVÁNKA: Přednáška profesorky Giny Neffové o umělé inteligenci a (jejím) genderu

Má umělá inteligence gender? A reprodukuje stereotypy? Má umělá inteligence gender? A reprodukuje stereotypy? Zdroj: computerworld.cz
Praha - V rámci Týdne vědy a techniky vystoupí v pondělí 11. listopadu v 17.00 hodin na Fakultě stavební ČVUT v Praze profesorka Gina Neffová. Zaměří se na systémy umělé inteligence a ukáže příklady toho, jak se v těchto systémech projevují a reprodukují předsudky o ženách a jejich roli ve společnosti. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce bez tlumočení.

Neffová se zamyslí nad otázkami, zda mohou mít umělé inteligence gender a je-li tedy možné, že skrze ně reprodukujeme genderové stereotypy. A kolik žen se podílí na vytváření inteligentních systémů, které ovlivňují zdravotnictví, bezpečnostní složky či vzdělávání?

„Práci Giny Neffové vnímám jako velice průkopnickou a zároveň naprosto nezbytnou k pochopení umělé inteligence v kontextu společnosti. Klademe velký důraz na úspěch umělé inteligence v řešení úkolů, nezamýšlíme se ovšem příliš nad tím, kdo k nim jak dospěl a na jakých principech a datech vše funguje. Pevně věřím, že právě proto je základem výzkum otevřený a za účasti co největší diverzity výzkumníků,“ říká Tereza Bartoníčková, zakladatelka a prezidentka Internetového institutu, která přednášku profesorky Neffové uvede.

Gina Neffová je vedoucí vědecká pracovnice a docentka na Oxfordském internetovém institutu a na katedře sociologie Oxfordské univerzity, která se specializuje na inovace, digitální transformaci průmyslových odvětví a způsob, jakým nové technologie ovlivňují práci. Je autorkou tří knih a více než tří tuctů výzkumných článků o inovacích a důsledcích digitální transformace. V roce 2012 vydala knihu Venture Labor: Work and the Burden of Risk in Innovative Industries, která získala cenu Americké sociologické asociace komunikační ainformační technologie za nejlepší knihu roku 2013.

Zobrazeno 680 krát
Naposledy upraveno: st., 30. říjen 2019 18:40
Pro psaní komentářů se přihlaste