Eliška Jurasová

Eliška Jurasová

Anna Kolínská měla v plánu otevřít svoji kavárnu v březnu roku 2020, tedy takřka přesně v době, kdy se pandemie koronaviru dostala i do Česka. Štěstí jí tedy zrovna moc nepřálo, ale i přes složitou situaci, mnohdy chaotická vládní opatření a omezení se nevzdala a její Mandlárna v centru Brna se nakonec dokázala dostat do povědomí lidí a zažívá velký úspěch.
Před týdnem se na veřejnosti objevila obvinění ze sexuálního napadení mířící proti někomu, kdo do té doby působil spíše jako národní hrdina. Dominik Feri kvůli obviněním rezignoval na svůj post poslance a také vystoupil ze strany TOP 09.
Malá vinařská obec Čejkovice je jihomoravským unikátem. Přesto, že zde žije něco málo přes 2000 obyvatel, je obec celorepublikově známá. Nejen, že místní vinaři vyrábí skvělá vína, ale nachází se tu také unikátní bylinková firma Sonnentor, která vyniká nejen svými produkty, ale také silně ekologickou filozofií.
Nejcitelněji bylo covidem-19 poznamenáno zdravotnictví. Lékaři, zdravotní sestry nebo studenti zdravotnických oborů – ti všichni si v posledním roce prošli krušnými chvílemi. Jedním z nejvíc zasažených okresů byl ten hodonínský. Zdravotní sestry ze zdejších nemocnic se tak podělily o své pocity.
Hodonín – Když jste mladým podnikatelem, provozujete vinařství a ještě ke všemu sedíte v obecní kulturní komisi, zdá se, že máte velkou zodpovědnost a starostí až nad hlavu. Fakt, že nastala globální pandemie, která ovlivní všechny tři vaše zaměstnání, vám na náladě nepřidá. Jiří Zálešák z Mutěnic se do této situace dostal. Hlavu ale nevěší a je příkladem všech lidí, kteří se i přes tuto nepřízeň osudu nevzdali.
Kyjov – Každé čtyři roky se v Kyjově koná jeden z nejstarších folklorních festivalů Slovácký rok. Letos tato národopisná akce slaví sté výročí od svého prvního ročníku, proto se měl konat speciální jubilejní ročník. Bohužel kvůli pandemii musel být zrušen. Jak se s velkými kulturními omezeními související nejen se Slováckým rokem město Kyjov vypořádalo, zodpověděli vedoucí organizačního odboru Mgr. Filip Zdražil, druhý místostarosta Daniel Čmelík a referent marketingu a PR Pavel Stix.
čt., 6. květen 2021 10:04

Kultura v Mutěnicích za časů korony

Mutěnice – Mutěnice jsou typická jihomoravská vesnice. Se svými 3600 obyvateli se nachází šest kilometrů od Hodonína a panuje tu klasická venkovská idylka. Dominantní lokalitou jsou Búdy – více než 600 vinných sklípků na jednom místě. Kulturní život je zde, také s ohledem na velikost obce, na velmi dobré úrovni. Obzvlášť velké oblibě se tu těší tradiční folklor. Proto byla dlouhá kulturní pauza, kterou zapříčinil koronavirus, i pro Mutěnice znatelná.
Jižní Morava – Rok 2020 byl pro nás všechny zlomovým a dá se říci, že nám doslova a do písmene změnil harmonogram našich životů a mnohdy také hodnotový žebříček. Jako by se svět kvůli koronavirové pandemii ze dne na den zastavil. Újmu utrpělo snad každé odvětví našeho života: zdravotnictví, školství a jiné. To, co pro nás bylo každodenní rutinou, mnohdy také povinností, se rázem vytratilo. Z našich životů také na určitý čas zmizelo to, co nám ho zpříjemňovalo – kultura.
Záměr samostatného projektu. Psaná žurnalistika. Kulturní specializace. Název: Dopad pandemie koronaviru na kulturu na jižní Moravě. Texty (4): Jak se Morava vyrovnává s kulturní pauzou, Kultura v Mutěnicích za časů korony; Jubilejní Slovácký rok se konat nebude. Bylo to těžké rozhodnutí, říkají pořadatelé; Mladým vinařem v době pandemie.
Karlovy Vary – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se od včerejška přidal k dalším velkým kulturním akcím, které se kvůli koronavirové pandemii neuskuteční. Akce se přesouvá na příští rok. Pořadatelé se ale snaží filmovým fanouškům zrušení vynahradit. KVIFF se zapojí do globálního filmového festivalu společně třeba s Cannes a Benátkami.