Jakub Mikoláš

Jakub Mikoláš

Samostatný projekt - Jakub Mikoláš - psaná žurnalistika, politická specializace
Zemědělství samotné je zodpovědné asi za deset procent emisí u nás. Číslo koliduje mezi sedmi a dvanácti procenty, dle vstupních parametrů, např. jestli se doprava s tím spojená započítává či ne. Přitom zemědělství a potažmo lesnictví, může – pokud je správně praktikováno v souladu s přírodou – emise filtrovat, a naopak nám pomoci s těmi z dopravy či elektráren. Stačí jen sledovat a respektovat přirozený přírodní koloběh.
Současná doprava staví výhradně na fosilních palivech a její objem neustále roste. Vzhledem ke globalizaci země se dnes nedá oddělit jen nějaký „český podíl“ na té světové. Doprava samotná má dle EU na svědomí největší část znečištění planety. S dopravou pak souvisí i trend chytrých měst, ve kterých je po technologické stránce Česká republika průkopníkem.
Nejskloňovanějším problémem přechodu na bezemisní ekonomiku je právě způsob získávání elektrické proudu, který je nutný ve všech oblastech lidského života. Česko navíc historicky patří mezi země nejvíce závislé na uhlí. Navíc se ještě v paměti obyvatel uhelných pánví promítá vytunelování OKD a podobná jednání, a tak se místní nechtějí s uzavíráním dolů a elektráren ztotožnit.
I přes současnou pandemii koronaviru, která kompletně vyplňuje obsah většiny médií, čelíme jako lidstvo další plíživé katastrofě – změně klimatu, která vede k zhoršení životních podmínek ve většině zemí světa. V roce 2015 se čeští politici v Paříži zavázali ke snižování emisí skleníkových plynů spolu se všemi velmocemi světa. Jak si dnes stojíme v dodržování těchto cílů? Odpověď přiblíží následující texty, které shrnují lidské aktivity, které se na změně klimatu podílejí nejvíc.
„Made in Czechoslovakia“. Tak sám sebe označuje oční lékář Luboš Fraňo, rodák z Trenčína, který ale vystudoval medicínu v Praze, odkud po revoluci odešel do Berlína. Tam vede oční kliniku, kde nedávno vyvinul nový druh očních kapek „Augenkraft“, které díky umělé kyselině hyaluronové nedráždí oči. Právě v těchto dnech ho navíc čeká vstup na čínský trh.
Indickým badatelům se podařilo objevit nový druh zeleného chřestýšovce, jak na začátku týdne inforfoval server CNN. Svůj objev, který prezentovali ve vědeckém časopise Zoosystematics and Evolution, se rozhodli pojmenovat „Trimeresurus salazar“ po postavě Salazara Zmijozela (v originále Salazar Slytherin) ze série o Harrym Potterovi. 
Třetina Poslanecké Sněmovny, mezi nimi i premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), se zdržela hlasování o zařazení návrhu Tomia Okamury z SPD, o projednání uskutečnění referenda o vystoupení z Evropské Unie. Svůj názor nevyjádřili ani ministři za ANO Adam Vojtěch a Richard Brabec. Ve stanovách vlády je přitom jasně zakotveno, že členství v EU je pro Českou republiku prioritou.
Píše se rok 2013 a v Plzni zrovna probíhá díky Viktorii fotbalový boom, i když město bývalo vždy hokejové. Titul a třetí místo z minulých dvou let, navíc stabilní výkony a první místo i v probíhající sezoně. Hokejová Škodovka se po sezoně s odečtem bodů musela vyrovnat s odchody klíčových hráčů a fanoušci tak příliš neočekávají. Díky nečekané výluce NHL, novému trenéru Milanu Razýmovi a zlatému gólu zdejší legendy a současně majitele Martina Straky v sedmém finále se povedlo získat vytoužený titul po 84 letech existence klubu. Skončilo tak nejdelší čekání v Česku.
Šestnácté kolo Premier League svede v hitu kola Manchester City proti městským rivalům z United. Pro oba celky půjde o zápas, v němž potřebují zvítězit, aby udrželi naději na splnění svých vytyčených cílů. „Cityzens“ stále sní o titulu, k tomu si však již nesmí dovolit příliš ztrácet. Jejich soupeř by se zase rád udržel na pohárových příčkách a rád by ukořistil postup do Ligy Mistrů.