Nový druh jedovatého chřestýšovce objevili biologové v nejvýchodnějším státě Indie Aranučálpradéš. Podobně jako jiní chřestýšovci žije podzemních úkrytech, kde přes den odpočívá a schovává se před sluncem. Díky speciálním tepelným senzorům v jeho hlavně umí správně vybrat moment, kdy zaútočí na své oběti. Živí se hlavně v noci, a to drobnými zvířaty jako jsou žáby, ještěrky, ptáci, hlodavci nebo malí savci. Tato podčeleď má také chápavý ocas, díky němuž se lépe pohybují po větvích a také se kolem nich lépe obtáčejí.
Chřestýšovci žijí všude v jihovýchodní Asii, od Číny až právě po Indii. Vědci dodnes identifikovali na 48 druhů tohoto hada. Taxonomicky se řadí do čeledi zmijovitých a podčeledi chřestýšovitých. Jed chřestýšovců spolehlivě usmrtí dospělého člověka. Jejich sliny obsahují hemotoxiny, jež způsobují rozklad tkáně. Zajímavostí těchto plazů je také živovejcorodost. To znamená, že vejce se vyvíjí v těle matky, odkud živý plod putuje na svět rovnou, nikoli už ve skořápce.
Salazar Zmijozel byl spolu s Rovennou z Havraspáru, Godrikem Nebelvírem a Helgou z Mrzimoru zakladatelem kouzelnické školy z románu J. K. Rowlingové o mladém kouzelníkovi Harrym Potterovi. Po těchto kouzelnicích jsou na škole rozdělené i koleje. Do těch studenty rozřadí Moudrý klobouk, podle vašich vlastností a schopností. A Zmijozel má po svém zakladateli ve znaku hada, protože stejně jako tito plazi, mají být studenti po „otci“ této koleje mrštní, inteligentní, nebezpeční, rychlý a mají mít blízko k přírodě a zvířatům. Tyto parametry vedly indický výzkumný tým k vybrání právě takového názvu.