pá., 24. duben 2020 15:47

V hlasování o zařazení referenda o vystoupení z EU se zdrželo hlasu 69 poslanců. Mezi nimi i Babiš a Hamáček

Andrej Babiš a Jan Hamáček Andrej Babiš a Jan Hamáček
Třetina Poslanecké Sněmovny, mezi nimi i premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), se zdržela hlasování o zařazení návrhu Tomia Okamury z SPD, o projednání uskutečnění referenda o vystoupení z Evropské Unie. Svůj názor nevyjádřili ani ministři za ANO Adam Vojtěch a Richard Brabec. Ve stanovách vlády je přitom jasně zakotveno, že členství v EU je pro Českou republiku prioritou.

V úterý Poslanecká Sněmovna projednávala návrh předsedy SPD Tomia Okamury o zařazení rozmluvy a následného referenda o opuštění Evropské Unie. Návrh byl 93 hlasy Pirátů, ODS, části ANO, TOP 09, STAN a KDU-ČSL jednoznačně shozen ze stolu. Pro hlasoval jen poslanecký klub SPD, nezařazení poslanci a část komunistů (část se zdržela a Jiří Dolejš hlasoval proti). V součtu bylo pro 28 poslanců.

Zarazil však byl počet 69 poslanců, kteří se hlasování zdrželi. Převažovali zástupci hnutí ANO, těch bylo celkem 52, včetně premiéra Babiše, zmíněných ministrů, bývalé ministryně Taťány Malé, velkého bojovníka za zrovnoprávnění homosexuálních párů (což prosazuje i EU) Aleše Juchelky nebo hejtmana olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Toto číslo ve vládní straně přináší pochybnosti o prozápadním smýšlení jejích členů, byť Vláda má ve svých stanovách setrvání v Unii jako jednu z priorit. Nicméně ANO je hlavně Andrej Babiš a ten teď tímto gestem vyjádřil, že Evropa pro něj není vším. Tím spíše po březnovém osočování členů mise Evropského parlamentu v čele s Monikou Hohlmaierovou, kteří zkoumali jeho čerpání dotací.

Jednotlivci z dalších stran

Jedinci, kteří se hlasování zdrželi byli i v dalších partajích. U KSČM to nepřekvapí, tam spíše překvapil Jiří Dolejš hlasováním proti návrhu. Nejvíce nečekané jméno je tak Jan Hamáček (kterého z ČSSD doplnil ještě Milan Hanzel). Nevyhraněný názor vicepremiéra na geopolitické směřování ČR je zarážející. Obzvlášť to budí údiv v kombianci s řešením koronakrize, vypichoval Čínu a pomoc EU skoro ani nezmínil.

I v ODS se našli dva nerozhodnutí, konkrétně Jan Bauer a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. V Pirátské straně zase Jakub Michálek, za Starosty Petr Gazdík a za Lidovce Ondřej Benešík. Toho vedla k rozhodnutí touha vyzvat Tomia Okamuru k diskuzi, v níž by ho porazil, jak uvedl jeho kolega Tomáš Zdechovský na Twitteru.

Jednoduchá matematika nás dovede k tomu, že součet hlasujících pro a nerozhodnutých je vyšší než počet poslanců proti. Samozřejmě toto hlasování by nejspíš nekorespondovalo přímo s výsledky případného referenda, nicméně to vypovídá o směřování naší politické scény. Snad se tedy vláda bude dodržovat své vlastní stanovy a bude pokračovat i Evropské integraci.

Zobrazeno 563 krát
Naposledy upraveno: pá., 24. duben 2020 18:23
Pro psaní komentářů se přihlaste