Karolína Škodová

Karolína Škodová

Nocleženka je dárek, který má smysl a někomu může zachránit i život. Jedná se o poukaz v hodnotě 100 Kč, který umožní člověku bez domova strávit noc v teple. Nocleženka nezahrnuje ale pouze nocleh, jejím nákupem také osobě zajistíte další pomoc a rozvoj služeb, které se starají o lidi bez domova.
V rámci mezinárodního rozhlasového festivalu Bohemia Prix Radio 39. ročník v kategorii reportáž soutěžila Veronika Hlaváčová z Českého rozhlasu se svou sérii Máma po tmě, konkrétně dílem Máma po tmě – Nevidomá Alena s dcerou na hřišti. Veronika s Alenou, protagonistkou série, spolupracuje již několik let a přibližuje její příběh, jakožto nevidomé matky, a zároveň vyvrací předsudky vůči lidem s tímto hendikepem.
Pojem „české babičky“ je pro někoho možná úplně neznámý. To ovšem neplatí pro lidi z vietnamské komunity. „Česká babička“ nebo také „česká teta“ je označení pro ženy, které pomáhají s výchovou a začleněním vietnamských dětí do české společnosti. Jak vnímá mladá generace Vietnamců pojem banánové dítě? S čím „české babičky“ dětem a jejich rodičům pomáhají?
Slovo nomofobie pochází z anglického slova nomophobia. Jedná se o spojení slov NO Mobile PHOne foBIA. Jedná se o úzkostnou poruchu nebo fobii, během které nemocný člověk nedokáže být bez svého mobilního telefonu. Touto fobií trpí především mileniálové a generace Z. Vědci tuto fobii dokonce zařazují mezi problémy 21. století.
Drama Romeo a Julie od světoznámého autora Williama Shakespeara, které mělo v Divadle na Vinohradech premiéru v roce 2015 se stále dočkává velké obliby u diváků. Není se čemu divit. Herecké výkony jsou v tomto představení neuvěřitelné a při konečné scéně, kdy Romeo i Julie umírají, nejednomu drsňákovi ukápne slzička. Jinak tomu nebylo ani 11.3.2023, kdy jsem tuto hru zhlédla i já.