Barbora Košňarová

Barbora Košňarová

Na první pohled se zdá jako nenápadný mladík, který toho moc nenamluví. Když jde ale o pracovní nasazení a organizační schopnosti, je ochotný za svůj projekt bojovat a motivovat všechny kolem sebe. To je Vojtěch Sedláček, osmadvacetiletý zakladatel a ředitel benefičního festivalu Hudba pomáhá, který vznikl roku 2007. Od té doby se z malé komorní akce rozrostl na populární benefiční projekt spojující kvalitní hudbu s pomocí handicapovaným dětem.
Jaké to je mít handicapovaného sourozence? Anebo rovnou dva? Své o tom ví šestadvacetiletá učitelka Aneta Štanclová. Ta strávila téměř celý život se svými postiženými sestrami v Makově u Litomyšle. Dvojčata Petra a Renáta, které se v roce 2014 rozhodl podpořit projekt Hudba pomáhá, trpí kvadruparetickou formou mozkové obrny s přidruženým mentálním postižením, zrakovou vadou a epilepsií. Aneta přiznává, že starat se o ně není snadné, ale za nikoho na světě by je prý nevyměnila. „Jde o to milovat člověka takového, jaký je, a ne takového, jakého ho mít chceme. Holky jsou tu pro nás a učí nás opravdové lásce,“ říká.
Vysoké Mýto - Závěr roku v Pardubickém kraji tradičně patřil benefičnímu festivalu Hudba pomáhá. Vysoké Mýto, Litomyšl i okolní vesnice v listopadu a prosinci již podeváté ožily během série koncertů a doprovodných akcí spojených s tímto netradičním projektem. V letošním roce se organizátoři rozhodli výtěžek použít na zaplacení speciálního léčebného pobytu v lázních Klimkovice pro osmnáctiletého Vojtěcha Vrchotu z Litomyšle.
Zvládat péči o handicapované dítě i běžný život je velmi náročné. Tuto zkušenost poznala i Anna Vrchotová z Litomyšle. Její syn Vojtěch, kterému se v roce 2015 rozhodl pomoci festival Hudba pomáhá, trpí mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií. Nejen, že paní Vrchotová zvládá péči o těžce postiženého syna, ale také pracuje jako učitelka dětí s kombinovaným a středně těžkým mentálním postižením. Sama říká, že Vojta je pro ni velkým učitelem. Zkušenosti, které získala životem s ním, se dnes snaží zúročit ve své práci a pomáhá tak dalším rodinám, aby se smířily s postižením svých dětí.
„Oslaďte život někomu, kdo ho zase tak sladký nemá.“ To je hlavní motto benefičního festivalu Hudba pomáhá, který vznikl již v roce 2007. Od té doby se z komorní akce pro přátele stal velmi populární festival, který každoročně pomáhá handicapovaným dětem z Pardubického kraje. Během devíti let fungování organizátoři podpořili nejen jedenáct dětí, ale také organizaci Berenika z Vysokého Mýta. Letošní ročník plánují ve velkém stylu, protože festival oslaví své první kulatiny.
Samostatný projekt kulturní/psaná žurnalistika
ne., 16. listopad 2014 10:38

Hudba pomáhá již osm let

Festival Hudba pomáhá se letos opět rozhodl pomoci a připravil si několik benefičních koncertů, tentokrát na podporu handicapovaných dvojčat Petry a Renáty Štanclových. První koncert s podtitulem Ježíšek pro Petru a Renátu se bude konat v neděli, 30. listopadu, v kostele sv. Petra a Pavla v Morašicích. Největší událostí poté bude vystoupení Dana Bárty se skupinou Illustratosphere 5. prosince v M-klubu ve Vysokém Mýtě. Kromě toho přichystali organizátoří festivalu několik dalších akcí v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě.
Malířka Šárka Hrouzková oslaví v prosinci již 60. narozeniny. Tato známá česká výtvarnice se narodila v Ostravě, ale od roku 1990 žije a pracuje ve východních Čechách jako učitelka výtvarné výchovy. Samostatně vystavuje od poloviny 80. let a kromě toho také založila s kolegyní Pavlínou Vomočilovou soukromé Výtvarné studio v Dolním Újezdě, kde se věnuje výtvarně nadaným dětem a dospělým.