Lenka Studénková

Lenka Studénková

Strážnice - Ve Strážnici začíná 77. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2022, který po dvou letech proběhne opět naživo a nabídne návštěvníkům plnohodnotný program. Těšit se mohou na 40 festivalových pořadů, 3200 účinkujících z České republiky a 350 účinkujících ze zahraničí. Kromě domácích souborů vystoupí folklorní soubory z Rumunska, Srbska, Slovenska, Ukrajiny a Gruzie.
Olomouc - Výstavy květin, přednášky s tématikou růží, komentované prohlídky, květinová představení, tvořivé dílny pro děti i dospělé a zajímavá hudební vystoupení nabídl návštěvníkům festival Vyznání růžím, který proběl v olomouckém rozáriu o víkendu 24. a 26. června. Letošní ročník nesl označení Jubilejní, neboť byl spojen s oslavami 50. výročí založení rozária.
Přerov - Muzeum Komenského v Přerově uchovává ve svých depozitářích vzácnou sbírku rozmanitých typů Komenského mapy Moravy, která ve své době platila za nejpřesnější mapu moravského území. U příležitosti letošního 430. výročí narození Jana Amose Komenského se muzeum rozhodlo veřejnosti připomenout méně známou oblast zájmu této význačné osobnosti našich dějin, kterou byla kartografie, a zpřístupnilo zmíněnou sbírku map v rámci tematické výstavy Kartograf Jan Amos Komenský.
Praha - Na holešovickém výstavišti v Praze se od 9. do 12. června 2022 koná již 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Sejdou se zde více než čtyři stovky vystavovatelů a přes sedm set účinkujících z 33 zemí světa. Po loňském omezeném ročníku se návštěvníci mohou opět těšit v plném rozsahu na tradičně bohatý kulturní program, který se letos zaměří zejména na současnou italskou literaturu, nebudou však chybět ani zajímavé a inspirující programy pro mladé čtenáře i odbornou veřejnost.
Léčivými tóny muzikoterapeutické hudby se rozezní aula Filozofické fakulty UP při dalším letošním absolventském koncertu studentů kurzu celostní muzikoterapie, který se uskuteční v sobotu 18. 12. 2021 od 18 hodin. Pod vedením lektora a zakladatele metody celostní muzikoterapie Lubomíra Holzera studenti zahrají na tradiční i netradiční lidové a etnické nástroje, mezi kterými nebudou chybět šamanské bubny, bubny džembé, tibetské mísy, gongy či didgeridou.
Také jste se ve škole učili, že nejstarším písmem Slovanů byla hlaholice, kterou jim v 9. století našeho letopočtu přinesli křesťanští věrozvěstové Cyril a Metoděj z Byzance? Díky převratnému objevu archeologů z Masarykovy univerzity se ukázalo, že to ve skutečnosti bylo jinak a Slované měli již dávno před tím své vlastní písmo.